şükela:  tümü | bugün
  • saatlerce yazsanız bu köpeği tam olarak anlatamassınız bence en önemli özelliği bir çocuk elini ağzına, gözüne sokması hiç ses çikarmayıp, arazimize giren av köpeklerini öldürüp önüme atması.yanlış anlaşılmasın köpek öldürmesiyle övünmüyorum ama o bir koruma köpeği sahibi için gerekirse çocuk olur gerekirse katil. ve ayrıca onu kandıramassınız.

eğer sürü köpeklerini kangal ve benzeri köpekler yerine alman çoban köpeği yaparsanız, kurtların o sürüye dalamayacağını goreceksiniz, çünkü kangal güçlüdür ama vahşi kurt kadar değil, alman çoban köpeği çok hareketli ve uyanıktır.sürekli etrafı keser yabanciyi hemen farkeder.
  • bu köpekle ilgili yapılmış en büyük tarihi hata şu. bu köpek bir çoban köpeği değildir. bunu hiç aklınızdan çıkarmayın. yoksa bir gün kümesinizden tavuklarınızı yer bir başka gün de ona müsamaha gösterirseniz koyunlarınızı öldürmeye kadar gider. ismine aldanıp bu köpeği çoban köpeği olarak kullanayım demeyin. bunu nereden anlıyorsun derseniz bu köpeğin sahibi olan bir tanıdığım var. birkaç kere ava getirdi ve o kadar iyi sürek yapıyor ki bu köpeğin av köpeği olduğuna bahse girerim demiştim. gülmüştük o zaman epey. bir çoban köpeği avlanma içgüdüleri bastırılarak çoban köpeği olur. yoksa bastırılmazsa bir gün koyunlarını sığırlarını tavuklarını öldürür. o halde iyi sürek ve av yapabilen bir köpek aynı zamanda çoban köpeği de olabilir mi? bana göre olamaz. sana göre olabilirse emanet et ona tavuğunu koyununu ve neler olacağını seyret.
  • eski kız arkadaşımda olan müthiş köpek türü.
    akıllı, kolay eğitilebilir ve konuşarak anlaşabilceğiniz bir köpek. kelime dağarcığı oldukça yüksek.
    enerjik, her zaman oyun oynamak istemesi. gerek oyuncağını ayağınıza bırakıp size bakması , gerek yerdeki kaldırım taşını söküp size getirip(veya parkta yürürken biyerden taş getirmesi) gözünüzün içine bakması.
    sadık, sizin yanınızdan 2 metre uzağa gitmemesi.
    korumacı, sokakta yürürken yanınızdan geçen her hangi bir insana havlaması ve havlarken sırtını size yaslaması.
    çoban köpeği iç güdüleri, yürüyüşe çıktığınızda yürüdüğünüz bütün arkadaşlarınızı hep bir arada tutmaya çalışır. mesela kız arkadaşımla vedalaştık görüşürüz falan dedikten sonra köpeğin arkamdan çıldırması yanıma gelip havlayarak beni kız arkadaşımın yanına itelemesi. veya kaldırımda yürüyoruz kaldırıma araç parketmiş, kız arkadaşım köpekle yoldan geçti ben de duvarla araba arasından geçtim. köpek beni göremediği bir kaç saniye çıldırdı. beni görünce kokladı sevindi falan. canını yediğim ya.
    varsa siyah bir yavru , sahiplenmek istiyorum. yeşillendirin lütfen.
    edit: sahiplendim.
    edit2: gençlik hastalığından dolayı aldıktan 1 ay kadar sonra öldü. aldığımda öksürüyordu zaten :(
    varsa yavru sahiplenmek istiyorum.
  • hayatımın bir yerinde ve şartlar elverdiğinde sahipleneceğim köpek cinsi.

köpeklerin kralı.
  • anadolu çomarını kıskanan köpektir
  • her yönüyle en iyi köpek ırklarından biridir. eğer düzenli bir hayatım olursa kesinlikle bunlardan bir tane alacağım.
  • bence dünyanın en akıllı köpeği şuradan anlaşılıyor :)
  • yaklaşık bir yıl önce ailemize bir alman çoban köpeği kattık. açık alanda besliyoruz. ara sıra eve de alıyoruz. 7x24 temas halindeyiz. sahiplenmek isteyenler için şunları söyleyebilirim:
    -çok enerjik, biraz da ayarsız. hele hele bebekken (8-9 aylıkken 25-30 kiloya ulaşmıştı) gücünün kontrolünü kaçırabiliyor. özellikle oyun oynarken dikkatli olmak lazım, kazara her gün ufak ufak hasar veriyor :) ayaktayken sürekli koşmak atlamak istiyor (çok hızlı). bu yüzden evde beslemenin zor olduğu kanaatindeyim. evde biraz darlanıyor.
    -çok akıllı, kurnaz. biraz da yaramaz. eğitiminde disiplin çok önemli, çabuk şımarabiliyor.
    -sevgi arsızı.
    -çok korumacı. 5 dönüm bir alanda kuş uçurmuyor (dişiler alan korumasını daha iyi yapıyor). geceleri tam bir nöbetçi. komşuların kangalları posur posur uyurken, bizim deli sürekli devriyede.
    - pislenmeyi çok seviyor. çamur bulsun, su bulsun sapıtabiliyor:) temizliği de tüylerinin sıklığından dolayı biraz zor. bir gün eve alalım, sonraki sabah ev teksas gibi oluyor.

sorusu olan yeşillendirsin.
  • yeni mahsulü koyunlardan koruyan zeki köpek. her şey olması gereken gibi.

http://vm.tiktok.com/detleb/
  • tek kelime ile hastasıyım

çok zekiler. çok korumacılar. sanırım bu yüzden de bi başka seviyorum bunları. değişik bir enerjisi var bu cinsin.