*

şükela:  tümü | bugün
 • ingiliz dili ve edebiyati, italyan dili ve edebiyati gibi 4 senelik universite bolumlerinden biri.
 • edebiyat fakültelerinin en matrak öğrencilerine sahip olan bölüm. genelde almancılardan oluşur öğrencileri. grup halinde dolaşırlar. değişik hareketleri ve giyim tarzlarıyla 100-200 metre uzaklıktan farkedilebilirler. yarı almanca yarı türkçe konuşmaları güldürür insanı. koştururlar, gülerler, dersleri takmayan bir havaları vardır.
  - ayne kayne kitabı getirmişim şınel mayne zuhahaha
  - vallahi mi? das ayne şatzi yemek di şınel yaptım ben de muahaha.
 • özellikle istanbul üniversitesi bu isimli `bölümünde okuyan öğrencilerin insan değil yaratık oldukları kanısı hakimiyetini gün geçtikçe güçlendirmektedir insan zihninde. beleş bir bölümdür. yeni sınav sistemine göre (y.dil+öss sözel) çok kasmadan kazanılabilecek güzide(!) bölümlerdendir. ve fakat bölümü bitirebilmek için aynı şey geçerli değildir. gerhard nurtsch ve simon wagner gibi iki değerli yabancı öğretmenine sahip çıkamamış(bir açıklama bekliyoruz!) 00-05 seneleri arasında eğitim ve öğretime tek bir yabancı öğretmenle(!?) devam etmiştir. evet sözü geçen müthiş(!) insan cornelia zierau'dan başkası değildir. iyi tarafından bakmak gerekirse, tüm olumsuzluklara rağmen size kendinden birşeyler katmaya çırpınan 2-3 hoca(okutman, yrd. doc., prof.) ve askerden kaçışa(erteleme mi desek?) yataklık etme gibi getirilerini de zikretmek gerekir.
 • mezun olunca, ki bu gerçekten pek kolay değil, filolog olunan ama bunun parasal anlamda getirilerini düşününce insanı karamsarlığa sürükleyen bir bölüm. felsefi ve kültürel anlamda insanı son derece tatmin etmesi, tercih edilmesinin en büyük nedeni diye düşünüyorum.
 • koskoca i.ü. edebiyat fakültesinde bir "... dili ve edebiyatı " okuyup da sokakta, bahçede, kantinde her yerde kendi arasında bağıra bağıra yabancı dil konuşan öğrencilere sahip tek bölümdür. öğrencilerin çoğunluğu almancıdır, eşofmanla okula gelirler, birbirlerine takma veya kısaltma isim takarlar.
 • yurt disinda ismi "germanistik" olan bölüm.
 • zeynep sayın ve şebnem sunar (bkz: istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi) olmasa çekilmeyecek bir bölümdür kendisi.. lâkin adlarını zikrettiğim şahıslar sayesinde tadından yenmez güzellikte bir bölüm olabiliyor.. ve gün gelip mezun olsanız dahi sınıftakilerin "deli mi bu" bakışları altında derslikte buluveriyorsunuz kendinizi, izleyici olarak...
 • nam-ı diğer alman filolojisi:sanat tarih felsefe ve edebiyat gibi alanlarla haşır neşir olmayı kafasına koymuş,başka türlü ben bu hayattan zevk alamam diyen kişiler tarafından tercih edilmesi gereken bir üniversite bölümü.

  mezuniyet sonrası edit: zevk için okuyun, iş bulurum hevesine kapılmayın. benim gibi merdiven silmeyi düşünebilirsiniz. (yandaki apartmanın temizlikçisi baya iyi para kazanıyormuş)
  (bkz: filoloji)
 • sakarya üniversitesi'nden yolu bir şekilde geçmiş bu bölüm öğrencisinin olmazsa olmazı; (bkz: funda kızıler)
hesabın var mı? giriş yap