• hayran kalınacak disiplin. 1972-76 arasında almanya'da çalışan ve değişik tarihlerde iş değiştirdiğinden ne kadar sigortalı çalıştığı tam tespit edilemeyen ve 76 da kesin dönüş yapan annem için 2011 mart ayında gerçekleşen diyalog:
    annem: ciğerim şu bacıngile söylesek de gidip bir baksalar, eğer o belgeleri bize yollarlarsa en az üç yıl kazanırız.
    babam: tatlım orası almanya ya, öyle dışardan birisi takip edemez işleri.
    annem: ya nereden çıkacak bizim belgeler, 35 yıl geçmiş üstünden, işte aytaç gider konuşursa belki çıkartırlar.
    babam: ben bir mektup yazarım sosyalamt'a onlar çıkarır.
    ve babam mektup yazdı az buçuk almancasıyla, ve ben bile anneme hak vererek o mektup cevaplanmaz modunda yüklenmiştim babama. bildiğin "sosyalamt berlin /deutchland" adresine, beyaz zarfa yazılıp, yalanarak kapatılmış basit bir kağıt parçası.
    evet bu zarf gitti ve yaklaşık 3 hafta sonra cevap geldi, hem bize hem sosyal sigortalar kurumuna gelmiş. adamlar tüm evrakları sosyal sigortalar kurumuna göndermişler, çalışılan gün sayısını çıkartmışlar, tazminatımızı hesaplamışlar ve aylık olarak da 46 eur bağlamışlar. ve biz bu evraklarla annemin türkiyeden emekliliğine almanya'da çalışılan günleri de ekleyerek elde etmek için tam 6 ay uğraştık. yok prim hesabı yok yabancılar birimi yazısı yok zırt yok pırt. yeminle 6 ay sürdü.
    gel de alman disiplinine inanma, 35 sene ya, üzerinden bu kadar zaman geçmiş ama zerre tereddütsüz bir işleyiş.
  • 8:43'e randevu vermektir.
  • yanilmiyorsam mehmet akif ersoy'un bir almanya ziyaretinden sonra "isleri var dinimiz gibi dinleri var isimiz gibi." cumlesiyle ozetledigi disiplindir*
  • sinavda cevaplari sagdan 7 santimlik bosluk birakacak sekilde yazarak, hatalarin ustunu karalamayip tek seferde paralel cizgi olacak sekilde cetvelle cizmekten tutun, 8de gidilecek ders icin her sabah 5bucuk-en gec 6da kalkip en az yarim saat -20 derecede kosmaya kadar varan, trenlerinden otobuslerine kadar etkisini hissettiren duzen kavrami ile beraber bir turkun tecrube etmedigi disiplin seklidir.
  • internette aşırı video izlemekten, kota dolmuştur (trafic punkte'ler tükenmiştir), bu nedenle de internet kesilmiştir. ama yapılması gereken sunumlar olduğu için, internete her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır. yurdun internetle ilgili bölümüne gidilir ve internetin kesilmesinden mağdur olunduğu, punkte'lerin dolmasının uzun zaman alacağı söylenir. adam bir şey yapamayız diye karşılık verir, bunun üzerine bu ay iki katı ödeyebileceğinizi söylemeniz alman abimde küfür etkisi yaratır ve "hanımefendi siz anlamıyorsunuz, bu politika meselesi, şirketimizin çalışma şekli böyle, iki katı ödeme gibi bir şey söz konusu olamaz" der ve ayarı ekler "çok fazla video izlememeliydiniz".
  • en son bu disipline sahip bir almanın ölümüne sebep olarak ilk lufthansa seferiyle anayurda gönderilmesine sebep oldum.

(alman enişteyle telefon görüşmesi)

alman enişte: biz yarın saat 10 gibi geliyoruz sabiha gökçen'e putperest.
    ben: oo.. eniştem benim.. ben sizi alırım. ayıbettin beni kaybettin, hah hah ha.
    alman enişte: was?
    ablam: er ist bescheuert, vergiss es (arkadan duyuyorum :/ )

<bir gün sonra 10 suları> spongebob seyredip çükümle oynuyorum sabah mahmurluğuyla.

(telefon görüşmesi)

ablam: biz geldik canım, havaalanındayız, neredesin?..
    ben: neyy!! ağşam 10 değil mi? ben ağşam 10 biliyordum yaa? ağşam 10 olmadığına emin misin? (saçmalayarak zaman kazanma) lanet olsun ya, lanet olsun.. hep eniştemin başına geliyor böyle şeyler, ayrılmayın hemen geliyorum..
    alman enişte: was? was sagt er?
  • bir insanın hak ettiği yaşam biçiminin vazgeçilmez unsurudur. insanı; korkularından, ümitsizliklerinden, zaman kayıplarından, çaresizlikten, açlıktan, perişanlıktan, stresten, anksiyeteden... koruyan en önemli unsurdur. robot gibi değil, tam tersi insan gibi yaşamak için şarttır.
  • takdir edilmesi gereken bir disiplindir.şartlar ne olursa olsun, kendi değerlerinden taviz vermeyen bir yapıları vardır.

bu disiplin onları hala en büyük devletler arasında yerini aldırmıştır.1.dünya savaşında osmanlı gibi yenik çıkmış fakat, 2. dünya savaşına dünyanın en büyük gücü olarak girmişlerdir.2.dünya savaşında da yenik çıkmalarına rağmen şu anda dünyada sözü geçen birkaç avrupa devletinden biridir.

bu kadar büyük yenilgilerden sonra ayakta kalmak ancak ve ancak belli bir disipline sadık kalarak olur...
  • doğuda merhametsizlik denilen kavramın batıda disiplin adını almasıdır.
hesabın var mı? giriş yap