• öncelikle cumartesi sabahınızdan yaklaşık 26 dakika çalacağım için özür dilerim, eğer bu zamanı kaybetmek istemiyorsanız aşağıda vereceğim linki tıklamayın. zira ben, video başlayınca sonuna kadar izlemekten alamadım kendimi.

inşaat mühendisiyim, haliyle sektörü ve bu sektörde çalışanları iyi bilirim. hani, kırk yıllık fayansçıyım böyle usta görmedim desem yeridir. adamın disiplinine hayran kaldım ve bir kez daha almanlara olan hayranlığım arttı.

yani adamlarla aramızdaki farkı görmek için bence bu video tek başına bile yeter.

edit: eski link silinmiş, yeni link eklendi.

26 dakikanız yoksa tıklamayın!
  • ayarlardan hızı 2 katına çıkarıp 12 falan dakikada izleyebilirsiniz. ekşi sözlük boş geçen zamanı kurtarma ekibi iyi hafta sonları diler.
  • hata payı 0.00345 falan
  • çatalı olmayan usta versiyonu
  • inşaat mühendisi olarak "bir fayans ustası ne kadar farklı çalışabilir ki?" düşüncesi ile inceledim. tesviye tabakasındaki mikro pürüzleri traşlaması ve tozu süpürmesi ile başlayan video, burada laminat parke ve kısmen pvc haricinde kullanılmayan şilteleri sermesi, kapı çerçevesini kesmesi, köşeden başlayıp "olduğu kadar" düşüncesi ile hareket etmeyip yerleşim tasarımı yapması ile devam etti. fayans ustalığında alman ekolüne saygı duydum, kendimi iş makinesi izleyen insanlar gibi hissettim.

şu anda bile saatte bu disiplinle 36,80 metrekare** hız ile çalışıyor ancak allah rızası için biri kendisine lazer metre ve lazer su terazisi hediye ederse, fayans döşemenin usain bolt'u olabilir.

(bkz: yarın gel başla)
  • cumartesi eğlencesi.

ata sporumuz olan inşaatın şampiyonlar ligi özeti gibi gerçekten.

yıllar önce bizim mutfağın fayanslarını döşeyen adamı "yad etmeme" de sebep olmuştur. hiçbir hazırlık yapmadan, ölçüp biçmeden girişmişti. adama sırf adı ecevit diye kızamamıştık da. insan olarak da iyi biriydi ama fayans ustalığı ile ecevit arasındaki mesafe, takriben dünya ile mars arasındaki mesafe kadardı.

hey gidi ya.
  • ekstra bir disiplin veya almanlıkla ilgili bir şey göremediğim video. iyi işçilik evet ama pahalı diye nitelenen ama aslında olması gereken ücretin verildiği herhangi bir milletten, işinin ustası bir fayansçının yapacağından farklı bir şey yok.
  • son zamanlarda harcadigim en faydali 26 dakikayi harcadigim usta. insan mutlaka bir seyler ogrenir her seyden. turkiye'de pek kalmadi boyle adamlardan, eskiden vardi, simdi pesinde gunlerce kostugun usta dedigin adama bir suru para verirsin yamuk yumuk is yapar, iyi usta bulmak kolay degil artik
hesabın var mı? giriş yap