şükela:  tümü | bugün
 • türkiye de alman kurulu firmalara nitelenen genel isim. karşında ki insana farkındalık yaratır çalışanına farklıdır en azından ruh hali olarak.

  şimdi anlatacaklarım nispeten biraz uzun olucak ancak benim nazarımda yine de okumaya değer.

  kendi işimi kurmadan önce sözüm ona yerli bir çok kurumsal iso 500'de bulunan firma da çalışma şansına eriştim. satış temsilciliği ile başlayan çalışma hayatım bölge müdürlüğüne kadar geldi. bugüne kadar bu firmalarda gördüğüm şeyler. yasal düzenlenen haftalık çalışma saatlerine katiyen uyulmaması. büyük çoğunluğunun çalışanların sigortasını asgari ücret üzerinden göstermesi ve kendi iş görevlerinin haricinde bir çok işi yapman gibi. örnek vericek olursak satış departmanında olup tapu dairesinde bayiiden ipotek alma işlemlerini baştan sona senin yapman ve bunda ki bütün sorumluluğun sana ait olması.

  yazının sonuna geldiğimde bir firmadan ayrılma sebebim aklıma geldi. seyahat esnasında trafik kazası yaptım ve araca sıkıştım. kendi imkanlarına çıktıktan sonra çalışma arkadaşlarımın yardımıyla hastaneye gittim. ayak bileğim ve kaburgalarım zarar gördüğü için 10 günlük rapor aldım. araya bayram girdi ve şirkete 20 gün boyunca gitmedim. bu süreçte satış müdürü dahil üst yönetimden kimse aramadı ve bir geçmiş olsun bile demedi. işin maddi yönünde değildim ancak manevi olarak sıfırladılar. çalışmaya başlamamın ertesi haftasında kendi istifamı verdim.

  sonrasınsa gerek benim çalıştığım sektörden sıkıldığım için sektör değiştirmek istemem. hemde kuracağım iş için hava değişikliği yapma nedeniyle başladım başvurulara ve sözüm ona alman firması benim için ise insan firması başvurularına geri dönüş yaptı birçok görüşmeden sonra olumlu sonuçlandı. bölge müdürlüğü title 'ını bırakarak satış temsilcisi olarak başladım.

  iş burada yapacağım işe komple uzak olmam, bölgesel rakiplerimin çok olması, fiyatımızın piyasa şartlarına göre yüksek olması ve 2018 krizine denk gelmem nedeniyle pek işler yolunda gitmedi.

  fabrika genel müdürü beni hafta da 1 defa arayarak ve bölgemde ki satışı nasıl arttırabiliriz diye fikrimi aldı.

  satış müdürü 2 haftada 1 izmir den yanıma gelerek beraber sahaya çıktı ortada ki sıkıntıyı net olarak görmek istedi.

  fikirlerime istinaden yeni bir çalışma başlatıldı.

  gelelim işin ikinci faslına ve benim hayatımda hiç unutmayacağım konulara.

  biricik kızım doğum yaptı. ve yasal olan 5 gün iznimi aldım. ardından çocuğum rahatsızlandı. ve hastane sürecimiz başladı. satış müdürüne bilgi verdim. daha konuya girmeden süresiz izinli olduğumu. internet üzerinden yapılan izin belgeleri için insan kaynakları müdürünün özel olarak ilgileneceğinin bilgisi verildi. ortadoğu bölgesinin direktörü özel olarak geçmiş olsun ve herzaman yanında olduğunun bilgisini verdi ki bu süreçte 4 aylık çalışandım. fabrika ve satış departmanı olarak benim için noname olarak hesabıma para gönderildi. genel müdürüm ayrıca telefon açtı istersen kendi bağlantımı kullanarak seni başka bir hastaneye yönlendirebilirim arkandayız dedi. teşekkürlerimi ilettim. sağlığı daha fazla bozulabilir düşüncesiyle kibarca durumu anlattım.

  hastane sürecini sağlıklı bir şekilde hallettik. ben tekrar çalışmaya başladım. bana yapılan iyiliği çıkarmak adına 2 kat çalışarak. ancak bölgem yine iş yapmıyordu. ve almanya benden rapor istedi. raporlaromı hazırladım satış müdürümüzde sağolsun yardımcı oldu detaylar ile ilgili. ardından beni fabrikaya çağırdılar raporların mantıklı sana inanıyoruz ve sene sonuna kadar devam edelim dediler.

  şimdi gelelim esas konuya satış departmanında ki arkadaşın yaptığı bir hatadan dolayı almanya bölge yi komple kapatma kararı aldı. ve beni fabrikaya çağırdılar. fabrika istanbul dışında bu arada onu da ekliyim cuma sabahı çıktım yola. sabah 8 de girdim fabrikaya satış müdürümüz izmir den gelmiş beni karşıladı. genel müdür beni karşıladı biz seni çok sevdik sana başka bir iş bulmaya çalışıcaz referans olarak herzaman arkandayız dedi. bu süreçte 7.ayımın başlangıcındaydım bu arada 10 senelik personel değilim yani. insan kaynakları müdürünün birebir ağzından anlatıyorum alkolik nurcu seni çok sevdik artık sen bizim bir dostumuzsun umarım sende bizi bir dost olarak bilirsin. sana sunduğumuz nacizane teklif 6 brüt maaş primden pay ve bebeğimiz içinde 2000 tl . eğer bu rakamlarla ilgili itirazın varsa mahkeme yoluna gidebilirsin şartları zora sokmayacağımıza emin olabilirsin devletin belirlediği rakamlar üzerinden de gidebiliriz. bu sözlerinden sonra tabi ben sunduğunuz teklifi kabul ediyorum teşekkür ederim dedim. sonrasında dediler ki bi sıkıntı var tren bileti bulamadık isterseniz otelde bir gün konaklayın öyle gidin dedim gerek yok otobüsle giderim. beni otogara otobüse bindirene kadar satış müdürüm yanımda kaldı ve benim içimi rahatlatmaya çalıştı.

  sözüm o dur ki insan ağzıyla söylenen alman firmasında ki açılımı benim için insan firmasıdır. yabani olan adamı kapıdan içeri girince insan yapar. insan olduğunu anlarsın. kendinin bi işe yaradığını dinlendiğini bilirsin.

  kelime harf hatalarım varsa özür telefondan yazdım