• bunlar 1930larda birlesip (bkz: anschluss) 40larda istiklalde galatasaray lisesinden toprak talebinde bulunmuslardir, fakat uzun suren kavgalar sonucu tekrar ayristirilmislardir, yeniden yapilandirilmislardir.
    (bkz: ikinci dunya savasi)

edit: ne siktirik entryler giriyomusuz yav hakikaten..
  • alman lisesinin puanı daha yüksektir.
  • abitur hemen her ülkedeki üniversitelerin kapılarını açar, matura ise orta avrupa ülkelerindekilerin.
  • bizim zamanınızda ilkokuldan sonra giriliyordu.
    alman lisesi yerine avusturya lisesine gittiğim için oldukça pişmandım, zira almana göre oldukça zordu.
    oğlum alman lisesinin botschaft bölümünde ( alman vatandaşları için)okudu.seneler sonra olmasına rağmen hala daha kolaydı.

bir üstteki yazara ithafen;kızkardeşimin kocası istanbul erkek mezunu, katır kutur almanca konuşuyor.
  • annem alman lisesi mezunu, yengem ise avusturya lisesi mezunu. ikisinin de almancası çok iyi, umuyorum bu iki okul da eğitim kalitesini korumuşlardır.

ikisinin okul kültürü hakkındaki gözlemim, alman lisesi’nde yeterince çalışmayan veya kapasitesi yetmeyenin gözünün yaşına bakmadıkları ve velilere gayet rahat şekilde çocuğunuzu bu okuldan alın demeleri, ancak avusturya lisesi’nde yapamayan veya yeterince çalışmayanın mecazi anlamda kafasına vura vura öğrettikleridir. o yüzden alman lisesi’ni terk eden öğrenci çok daha fazlaymış.

alman lisesi dil anlamında önde olsa bile, avusturya lisesi daha disiplinli nesiller yetiştirdiği için iş hayatında ortalama olarak daha başarılı mezunları vardır.
  • biz hep teog’a girdik bilmiyoruz biz alman lisesi.
  • almanlilar avusturyalilardan daha iyi almanca konusur derler. bunu diyenlerin ortak noktasi: hicbirinin almanca bilmemesidir.
  • (bkz: not gegen elend) yani (bkz: al birini vur ötekine) ama aslinda daha cok (bkz: körler sagirlar birbirini agirlar) esasen anlamsal bisi ima etmek istemiyorum :)
  • alman liselilerin pek kaale almadığı ama avusturyalıların dört elle sarılıp okulları lehine kanıtlar sunmaya çabaladığı bir tartışmadır. aslında pek bir fark yoktur.ancak lemmy'nin dediğine ek olarak alman lisesindeki abiturun avusturyadaki maturadan farkı hemen hemen tüm avrupada eğitim hakkı sağlamasıdır.
  • (bkz: alkev vs alev)
hesabın var mı? giriş yap