şükela:  tümü | bugün
  • ''yok böyle bi$ii???'' diyor ampul abi ama o kadar da katı olmamak lazım tabi. her toplumun her kültürün bir mizah kültürü bir espri anlayışı vardır. hele ki almanlar gibi köklü bi ulusun bir mizah kimliğine sahip olmaması düşünülemez. buna karşın alman mizahı dilin yapısına mı bağlamak lazım, yaşam biçimlerine mi, yoksa bambaşka nedenlere mi bilemiyorum çok zayıf, çok güdük kalmış. bugün hemen her alanda öncü ülkelerden biri olan; sporun, sanatın, bilimin, vesairenin devamlı içinde olmuş ve önemli işler yapmış almanların mizah da büyük isimler ve eserler çıkaramaması düşündürücü.

alman mizahı üzerine bi araştırma yapmış değilim. ne bir karikatür dergisini ne de önemli bir mizahçısını takip etmedim. fakat televizyonda, gazete ve kitaplardan olmak üzere yazılı ortamda ve en referans olabilecek kaynak olarak toplumun arasında alman mizahıyla karşılaştım, tanıştım. kendi gördüğüm kadarıyla alman kültürünün cinsellik, çıplaklık, seks başta olmak üzere tabu konulardan beslenen bi mizah mantığı var. müstehcen espriler, cinselliğe dayanan imalı sözler ve hedef alınan bir kişiye yönelik gayet sert, alaycı, aşağılayıcı tanım ve tabirler temel silahları. iki arkadaşın aralarındaki geyikleri ağırlıklı olarak karşılıklı laf sokuşturma veya başka biri hakkında alaycı muhabbetlerden oluşuyor. basındaki karikatürleri, mizahi yazıları tamamen alay edip itin götüne sokma ve ucuz bi ironiye dayanıyor. televizyondaki eğlence programları ise salaklık-sakarlık gibi amerikan çocuk sinemalarındakine benzer naif insan modellerini kullanıyor.

fazit: alman mizahını son derece ucuz ve seviyesiz buluyorum. entellektüel seviyesi görece yüksek bir topluma ince zeka ürünü espriler yerine son derece basit, cinsellik, küfür-hakaret, taşak geçme gibi kolay malzemenin sunulmasını pek garipsedim. kısaca bilim, felsefe, edebiyat dalındaki başarılarından uzak, müzik ve sinemadaki kalitesizliklerine yakın bi mizahı var almanya'nın
  • south park'a bir bölümde konu olmuş mizahtır:

--- spoiler ---
    okulda oylamalar sonucu espri yeteneği en kötü millet almanlar seçilmiştir ve bunun üzerine oylamayı yapan çocuklar tırsmaya başlamıştır, ne de olsa almanların en son kızdığı dönemde dünya sabun sayısında ciddi bir artış olmuştur.

bunun üzerine alman yönetimi okulu basar ve icat ettikleri kendilerine göre muhteşem ama gerçekte iğrenç espriler yapan bir robot ile hamle yaparlar.

bunun üzerine çocuklar da korkudan gülme numarası filan yaparlar. böylece almanların mizah konusunda sınıfta kaldığı bir kez daha kanıtlanmış olur.

http://www.youtube.com/watch?v=kenzd6ijdyi

ha gerçekte ise bu bölümü alman arkadaşım yarılarak izlemiştir benle birlikte orası ayrı.

(bkz: zeki ama çalışmıyor)

http://www.dizi-mag.com/…zon-2-bolum-izle-dizi.html

--- spoiler ---
  • içinde hiçbir şekilde hitler geçmeyen mizahtır.

führer de demeyin. bu konuda hassaslar.
  • "deine mutter" ile bağdaştırılabilecek mizah.
  • zdf'te ayda bir çıkan scheinwischer tarzı kabarelerde, yerel ard'lerde çıkan politik stand up ve skeçlerde gösterir kalitesini.
    bir de komik şarkı yazmayı çok severler, genelde gitarla söylerler bu komik şarkıları.
    evet, fasching'teki konuşmalar çok kötüdür ama genelde politikacılara giydidikleri için içkiliyken iyi gider.
  • alman mizahını alman yemek programındaki esprilerin kalitesiyle ölçenlerin beğenmediği :)

ben de türk edebiyatını ana haber bültenlerinden takip ediyorum. esen kalın çok derin yazıyor, nobel alır.
  • alman mizahi alman yemek programlarindan ogrenilir, zira almanlar yenince biz de yeniyoruz onlar nefis olunca biz de nefisiz oeeh beyler bi saniye aciklaybilirm aksdfafasf.
  • alman mizahi 60 lardan sonra göç almıştır arkadaslar, icinde turk mizahi da barindirir.
  • alman mizahı geridir. günlük hayatta olsun tv'de bilmemnede olsun bizim 20 sene önce gülmeyi bıraktığımız türden esprileri yaparlar.

bunun basit de bir açıklaması var. mizah zıtlıklardan gelir. komedi dizilerinde dev gibi adama sevgili diye minnacık kız vermelerinin nedeni budur. sıradışı görüntülere ve çarpıkılıklara güleriz. takım elbise içinde bir iş adamıyla bir imam rap battle yapsa yarılırız çünkü beklenmedik bir şeydir.

alman hayatında buna yer var mı? yok. her şey nizami her şey olması gerektiği gibi. bu ortamda çarpık bir şey yok. ülkede hava basınçlı pompayı şaka olsun diye arkadaşının götüne sokanlar yok. evin çatısında halay çekerken en baştaki dengesini kaybedince toplu halde çatıdan düşenler yok. biz bunları komedyenlerden değil gastelerden okuyup gülüyoruz.

bu bakımdan türkiye'den gelen gençler almanlar tarafından çok sevilebiliyor ve komik bulunuyor. trajikomik ama gerçek, çarpık ülkeden gelince kafalar da zıtlığa ve kontrasta iyi çalışıyor.

almanya'nın en baba standup'çılarını izlerken sıkıntı basıyor daral geliyor. 20 sene önce gülmeyi bıraktığımız şeylere daha yeni yeni gelmeye başlamışlar. aslında türkiye olarak almanya'ya mizah ihraç edebilmemiz mümkün diye düşünüyorum. adamlardan ışık yılı öndeyiz.