şükela:  tümü | bugün
  • ne boktan benchmarking la bu. ortada data yok, bir şey yok. o bunu siker bu onu siker.

türk tarzı benchmarking hepsini siker.

edit: arkadaşlarımın çoğu mühendis, kimse götünden bir şey sallamaz. en kötü ihtimal ikisini de kullanmıştır tecrübesini paylaşır.
  • şimdi milletin gelip sadece sahip olduğu otomobil markaları üzerinden kıyas yapacağı versus.
  • supercharger vs turbocharger
  • bu karşılaştırmanın bir galibi yoktur. hatta birçok karıştırmanın da galibi olamaz. çünkü işin içinde insanın olduğu konular komplekstir ve çok fazla bileşenden oluşur. o yüzden bileşenleri kendi arasında kıyaslayıp ortaya hibrit bir şeyler çıkarmak daha mantıklı gelmiştir bana her zaman.

alman mühendisliğinin üstünlüğü elbette malzeme kalitesi ve konfor odaklı üretimde gizlidir. ama japon mühendisliğinin üstünlüğü ise üretim yöntemlerinde gizlidir. akıl almaz yöntemlerle maliyetleri olabildiğince aşağı çekerler ve alman ürünleri kadar kaliteli olmayan fakat belli bir standartı yakalamış ürünleriyle sürümden kazanarak dünya devi şirketler yaratarak rekabet ortamında "ben de varım." derler.

ve artık dünya da bütün bu üretim ve tasarım kültürlerinin kendilerince en iyi taraflarını benimseyerek ortaya olabilecek en iyisini çıkarmaya çalışıyor.
  • mühendislik değerlendirilirken mühendislerin içinde yaşadığı ortama ve normlara da bakılmazsa tam olarak konu anlaşılamaz.

alman mühendis belirlenen kural ve standartlara uymazsa ürünü sigortalanamaz. sigortası olmayan ürüne garanti verilemez. garantisiz ürün de satılmaz.

bu sebeple en düşük kalitedeki alman ürünü bile piyasada orta/üst kalite ürün sınıfına girer.
  • birinciyi bilmem ama ikinci el ürün fiyatlarında almanın japonu bariz sikerttiği mühendisliktir.