şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugünlerde türklere karşı çok hassas olan alman güvenlik ekibi.
  vize sürenin bitmesine 4 yıla yakın süre varmış; davetiye, dönüş bileti, rezervasyon tamammış; hiçbiri yetmiyor. uzun uzun inceleyecek, parmak izi alacak, bu arada sen ağaç olacaksın. umurunda bile değil.
 • fuar için gittiğim almanya'ya girişte, pasaport kontrolünde benden fuar katılımcı belgemi, otel rezervasyonu ve dönüş biletimi isteyen polis. bugüne kadar schengen bölgesine girişte bu soruların hiçbirisiyle muhatap olmadım, lakin gerekli görürlerse bunları sorabileceklerini biliyorum, amacım bilmişlik yapmak değil yani.

  fakat, burdaki sıkıntı şu, almanya'nın köklü bir makine üreticisi firma tarafından davet mektubum mevcut ve polis bana bunun hangi firma olduğunu bilip bilmediğimi sordu. ben de cevabı verirken firmanın ismini alman aksanıyla değil ingilizce olarak telaffuz etmiş bulundum(!) normalde ukala bir yerel vatandaş en fazla söyleyiş tarzımla dalga geçecekken bu amca beni kapıda reddetmekle tehdit etti, bu şartlarda beni kabul edemeyeceğini söyledi, pasaporta damgayı vururken üzgünüm bu şekilde olamazdı, hazırlıksız gelmişsin, seni böyle alamazdım dedikten sonra pasaportumu yüzüme fırlattı ve sonra, e hadi geç dedi.

  sanırım can sıkıntısından yaptı bu kadar işi bilemiyorum :) dönüş yolundaki pasaport görevlisi ise almanya seyahatinizi beğendiniz mi ve iyi yolculuklar efendim diyerek yolculadı bizi, nasıl bir tezatsa artık.

  bu da böyle bir anımdır.
 • bunların arasında mülayim olanları da vardır.bir tanesi hamburg havalimanı'nda (tek girişli ve 15 günlük olan ) italya vizemi 3 saniye içinde onaylamıştır.bu süre zarfında ağzından sadece "welcome" sözcüğü çıkmıştır.

  avrupa ülkelerine gidecek erkeklere bir tavsiye : gitmeden 1 gün önce sinek kaydı traş olun.emin olun çok yararını göreceksiniz.
 • ıki arkadas siradayken ne kadar paran var sorusuna zeki arkadasim 100 euro diyince soka giren polis. hemen atlayip 1000 euro diye duzeltmistim yoksa sari hanscigimin gozleri disari dusecekti. bunun disinda donus bileti rezervasyon vs. istedi birimiz gosterince digerimize gerek yok gecebilirsiniz dedi.
 • 2009 yılında krismıs zamanı rammstein konseri için almanya'ya gittik, yalnız schengen vizesini belçikadan almıştık (o dönemde belçikalı bir firma ile çalışıyorduk, vizeyi bir toplantı için aldık,lakin toplantı iptal oldu). herkes alman pasaport polisinin sıkıntı çıkarabileceğini,isterse ülkeye almayabileceğini söyledi. pasaport polisinin önündeki sırada o kadar gergindim ki şüpheli hareketlerimden iyice kıllanabilirlerdi. neyse sıra bana gelince pasaport polisi bir bana, bir pasaportuma baktı, "willkommen sie" deyip gülümseyerek pasaportumu onayladı. tahminen noel ruhundan kaynaklı bir pozitiflik vardı, ya da temiz, güven veren bir tipim vardır bu da bir etken olabilir :) şimdi olsa, benzer durumda almayacaklarını düşünüyorum, tipim pek değişmedi ama konjonktür baya bir değişti.
 • 2009 - 2010 yıllarında polonya' ya uzun dönem vizesi ile gitmiş ve dönüşte almanya üzerinden türkiye dönüşü planlamış iki ergen erasmus öğrencisi idik. transit vize alıp almama konusunda çok fazla soru vardı çünkü o dönem transit vizeler kalktı gibi bazı olaylar dönüyordu.

  polonya' daki almanya konsolosluğu "almanıza gerek yok" dedi.
  türk konsolosluğu da "gerek yok rahat geçersiniz" dedi.
  okul yönetimi hiç gerek duyulmadığını söyledi.
  türkiye' deki almanya konsolosluğu da gerek yok dedi.

  münih' e gittik. pasaport kontrolü sırasında tam bu bahsi geçen abiler bizi tutup sorgu odasına götürdüler, transit vizemiz yok diye. biz durumu anlatıyoruz bize böyle böyle dediler diye. umursamıyor abiler. kimseyi arayıp yardım isteyemiyoruz, cebimizde beş kuruş para kalmamış.

  bir adama anlatıyorlar bizim söylediklerimizi ama nasıl anlatıyorlar tarif edemem. böyle adeta yavşaklık ediyormuşuz da pisliğine vakitlerini öldürüyormuşuz gibi tavırlar, bir aşağılama bir şey...

  adam gelip "sizi ülkenize göndermemiz gerek" dediler. "iyi zaten biz de oraya gidiyoruz" dedik. eğer 50 euro verirsen hakkında işlem yapmam ama vermezsen hakkında dava açılacak ve en az 100 euro ceza ödemek zorunda kalacaksın, dedi. "paramız yok işlem yap" dedik. kapıya kadar eşlik ettiler "valizlerimizi taşıyın bari" dedik ve taşıttık.

  paşa paşa ülkemize geldik. birkaç ay sonra davanın düştüğüne dair almanca bir belge geldi. para mara ödemedik.

  sonradan tekrar almanya vizesi de aldım, arupa' da başka şehirlere gitmek için şengen de aldım.. hiçbir sorun çıkmadı.

  ergen halimizle çektiğimiz o korku ve endişe, o sorgu odasının verdiği hissiyat geçmedi.
 • beni de ağaç etmişliği vardır. hizmet pasaportunda vize aradı, dedim vizeye gerek yok. geç bekle dedi. bütün yolcuları geçirdi, sonra bana tekrar geldi. bir beş dakika suratıma bile bakmadan pasaportu inceledi, inceledi, inceledi. geçen yıl avusturya'ya girdim aynı şekilde dedim. sonra "iyi geç madem" dercesine giriş damgasını bastı pasaporta.
 • nedendir bilmem; ama berlin tegel ve berlin schonefeld'de hep turk polis denk geldiginden henuz bir sikinti yasamadim. schonefeld'deki pasaport polisi 30-40 saniye fazladan incelemisti gerci beni ve pasaportumu fakat neticede bir sikinti yasamadim.
 • arkadaslar, alman psaport polisine hakliysaniz her türlü atari yapin, üstüyle görüsmek isteyin, her türlü cagirmak zorunda amirini, 10 saniyede o size artistlik yapan dalyaragin süt dökmüs kediye döndügünü göreceksiniz. he ama altini ciziyorum: hakliysaniz.
 • almanya'ya egitim (master, doktora veya staj) amacli gelmis oldugunuz takdirde dakikasinda vizenizi onaylayacak olan polistir.