şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu sıralar tuborg malt'ın teneke kutusunda yazan ibare. bir takım münih teknik üniversitesi'ndeki almanlar araştırma merkezlerinde oturup tuborgu nasıl bakire yaparız diye düşünmüş olmalılar ki bu saflık yasasını çıkarmışlar.

  teneke tuborgunu alıyorsun. üstünde alimünyum yazıyı görünce ferahlıyorsun. alimünyum kağıdı çıkarıp, parnakla açıyorsun veee
  - ohhhş alman teknolojisi...

  fena bir şey sayılmaz aslında. kim bilir o teneke sana gelene kadar neler yaşamıştı.

  not: aslında tuborg gold diyeydim daha iyiydi.
 • arabistan’ın saflık yasası vardı da ,tuborgmu yaptırmadı.
 • bin küsür yıldır sakız çiğnemek orucu bozar mı gibi saçmalıklarla uğraşmayan fakat bin küsür yıldır bira üreten insanların biranın en iyi hali nasıl olmalı sorunsalına getirdikleri bilimsel çözüm. tabi bu arada önce bilim ile birkaç yüz yıl uğraşmış olmak da lazım, bazı inanışların yasaklamalarının aksine...
 • çağrıştırdı;

  (bkz: kant)
 • alman arpa ve şerbetçiotu kooperatifçileri bir akşam lokalde biralarını yudumlayıp euro d, euro atv, sıla tv gibi kanallarımızı zaplarken reklamlarda yunus bülbül'ün helâl kesim temalı reklamlarını görmüş ve soslu fıstık tabağı ile bira şişelerini fırlatıp oh mein gott demişler. biz niye malımıza sahıp çıkmıyoz, çoluğumuza çocuğumuza nasıl saf olmayan bira içiriyoz diye dizlerini dövmüşler. sonra bir gecede cübbeleri giyip alman saflık yasası olan reinheitsgebot'u yazmışlar. bu sayede merdiven altlarında mavi leğenlerde üretilen biralardan uzak durmuşuz ve kör olmamışız.

  en temel vatandaşlık haklarımız görmezden gelinip kanun hükmünde kararname ile yönetilirken insanın alman birası olası geliyor valla. off off, 50 yıl önce sen olsaydın gurbette olmazdık.