• faili (güya) meçhul bir cinayete kurban giden doç. dr. necip hablemitoğlu'nun bir zamanlar ortalığı çok karıştıran kitabı. "kemalistçilik" oynadığım günlerde, yanımdan ayırmazdım bunu; "vay be herif çözmüş olayı be abi!" derdim. ancak ben de her "şüpheci" gibi gerek internette gerekse diğer muhtelif kaynaklardan araştırdım alman vakıfları ve bergama olayı'nı. en sonunda bu kitapta öne sürülen iddiaların "asılsız" (yani uydurma, abartı ve çarpıtma) olduğunu öğrendim -ki bunun da benim için çok büyük "sarsıntı" olduğunu söylememe gerek yok. zaten açılan davada da bunlar belirtilmişti. lâkin hablemitoğlu'nun, destabilizasyon amacıyla "vatansever dostları" (kim olduklarını biliyoruz elbette) tarafından canice öldürülüşü bunları "gerçek" kılıyordu, kendisi resmen "tabu" olmuştu.. "eleştirilememe zırhı" giymişti, halbuki bu durum en çok kendisine hakeretti.

  neyse efenim, bunları "gerçek" bellediğimizden dolayı, bir yıl önce sonuçlanan davadaki karara[1] göre, kitaptaki iddiaların "asılsız" olduğunu "nedense" gör(e)medik.

  not: normandy/eurogold'un eski genel koordinatörü hasan gökvardar, kitabın şirket tarafından fabrikasyon bilgilerle yaz(dır)ıldığı ve gene şirket tarafından finanse edildiğini iddia etmiştir. kendisine de dava açılmıştır. yalan konuştuğu için mi? hayır, şirketin "gizli bilgilerini açıkladığı" için!

  [1] "alman vakıflarını suçlayan kitaba ceza", bianet, 20 ekim 2004
  http://www.bianet.org/…flarini-suclayan-kitaba-ceza

  bkz: kürşat bumin ve alper görmüş (kronikmedya), "kritik ab toplantısı öncesinde almanya'ya casusluk suçlaması", yeni şafak, 23 eylül 2003
  http://yenisafak.com.tr/…/eylul/23/kronikmedya.html

  (bkz: komplo teorisi/@asc)
  (bkz: psikolojik harekat)

  edit: linkler kurbağa olmuş, el atıldı.
 • deniz feneri ile aydınlanmış müslümanlarımızın dikkatini gündem gereği çekmiş bir kitap. gerçi bergama hareketini tez yapmış bir arkadaşım kitabın içeriğinin fason olduğunu rapor etmişti.