şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avrupa birligi icinde alinabilen ve mevcut olan bir vatandaslik. diger avrupa birligi ülke vatandasliklarina göre almasi biraz daha zordur. ayrica türk vatandasliginin birakilmasi bu vatandasligin alinmasinda gerekli sartlardan biridir. örnegin belcika ve fransa gibi ülkeler 5 sene yasamdan sonra kendi ülke vatandasliklarini alma imkani verirken ve türk vatandasliginin da birakilmasini istemezken, alman vatandasligini almak gercekten bir cok deveye hendek atlattiktan sonra mümkün olabilmektedir. bu vatandasligi alma olanaklarini siralamak gerekirse

  6 sene almanya'da bir fiil yasam sonunda (ögrencilik zamanlari bazi eyaletlerde sayilmamaktadir) ortalaminin üzerinde entegrasyon cabasi ( besondere integrationsleistungen ) gösteren bireylere diger sartlarin da saglanmasi (yeterli kazanc, emeklilige hak kazanmis olma, devlet yardimi aliyor olmama) ile görevli devlet dairesinin insiyatifinde alman vatandasligi verilebilir.

  7 sene almanya'da bir fiil yasam sonunda (ögrencilik zamanlari bazi eyaletlerde yine sayilmamaktadir) entegrasyon kursuna katilip bunu belgeleyen bireylere diger sartlarin da saglanmasi (yeterli kazanc, emeklilige hak kazanmis olma, devlet yardimi aliyor olmama vs.) ile görevli devlet dairesi alman vatandasligini verir.

  8 sene almanya'da bir fiil yasam sonunda (ögrencilik zamanlari bazi eyaletlerde yine sayilmamaktadir) bireylere diger sartlarin da saglanmasi (yeterli kazanc, emeklilige hak kazanmis olma, devlet yardimi aliyor olmama vs. ) ile görevli devlet dairesi müracat üzerine alman vatandasligini verir.

  6 sene kuralindan yararlanmak oldukca zordur. cünkü bu kuralda belirtilen ortalamanin üzerinde entegrasyon cabasi cok muallak ve yoruma acik bir ifadedir. pratikte 7 sene sonunda bu vatandasligi almak daha akla yatkindir.

  bu vatandasligi almak icin türk vatandasligindan izinle cikmak gerekir ve sonunda türk nüfus cüzdani yerine mavi kart denilen bir türk kimligi edinilir.
  bu vatandaslik sayesinde dünyadaki bütün endüstrilesmis ülkelere vizesiz giris yapilabilir. avrupa birligi üyesi bütün ülkelerde calisma ve oturma iznine gerek olmadan calismaya ve yasamaya baslanilabilir.
 • su anda maliyeti yaklasik 400 euro (pasaport ve kimlik dahil), eger teste girmek zorunda degilseniz en az bir senede tamamlaniyor islemler.

  edit: 6 ayda hans/helga olabilenler de varmis, yogunluga bagli demek biraz da.
 • alman vatandasligina gecerken hatta gecmisken son olarak türk konsoloslugunda kimliginiz ve pasaportunuz delgec ile deliniyor ve ardindan iptal edilmistir damgasi vuruluyor. bunlar gözünüzün önünde olurken iciniz burkuluyor ve hüzünleniyorsunuz.
  neyseki artik hersey bitmistir ve ordan ciktiktan sonra bu burukluk yerini derin bir oh cekmeye birakiyor. vatana millete hayirli olsun.

  (bkz: ben bugün bunu yasadım)
 • (bkz: so geil)

  (bkz: geil)
 • "almanya'da doğdum" dediğimde çokça karşılaştığım bir soru:

  – vatandaşlığın var mı?
  – yok!

  zor olduğunu biliyorum, vizesi bile çok zor ki vatandaşlığını sen düşün!
 • sayesinde 16 dakika icinde avustralya vizesi alinabilir.*
 • yaşanılabilecek ülke sıfatından çıkan türkiye den dolayı istediğim vatandaşlıktır.