şükela:  tümü | bugün
921 entry daha
  • 2018 yılı için kendime koyduğum hedeflerden biri. bu sürece başlamadan önce almanca zihnimde kaba ve öğrenilmesi zor dil olarak yer ediniyordu. zihnimdeki bu temsiller bir nevi herkes için klişe olmuş durumda. fakat almanca'ya başladığımda bu hislerim konusunda yanıldığımın farkına vardım. kesinlikle zor ve kaba bir dil değil.

zorluk göreceli bir kavram olmakla birlikte, isterseniz dünyanın en kolay diline başlayın o size zor gelecektir. yabancısı olduğumuz şeyler zor gelir. bu yeni bir şey öğrenmenin zihinde yarattığı algıdır. bu yüzden eğer bu dile ilginiz varsa kimseye kulak asmayın ve derhal öğrenmeye başlayın.

bu arada bu dili tamamen kendi başıma, sadece internet üzerindeki kaynakları kullanarak öğrenmeyi planlıyorum. internet almanca için koca bir derya

şimdiye kadar ki öğrenme sürecimde size kullandığım bir kaç site tavsiyesi vermek istiyorum:

1)deutsche welle bu siteyi karıştırın altını üstüne getirin. kesinlikle işinize yarayacak. ingilizce için bbc ne ise almanca için de bu. mesela şuçok güzel bir alt oluşum.

2)bu sitede yine beginner seviyesinde çeşitli alıştırmalar yapıp, size atanan almanca hocasından geri bildirim alabilirsiniz. sadece site üzerinden değil, mobil app sayesinde telefonunuzdan da kullanışlı bir şekilde faydalanabilirsiniz.

3) çok yeni hayata geçmiş bir site. kesinlikle üzerinde güzel düşünülmüş ve emek harcanmış bir oluşum. ben beğendim. akılda kalıcı. çok yönlü şekilde almancanızı geliştirmenize olanak sağlıyor.

4)youtube üzerinde ise goethe-ınstitut'ün katkılarıyla hazırlanan nevin isminde bir kızın almanya'ye gelişi ve yaşadığı olaylar. hatta bunun app'i var daha fonksiyonel. mein weg nach deutschland yazarsanız çıkar sanırım.

çok fazla kaynak var fakat bunlar bana çok faydası dokunanlar. umarım işinize yarar.
  • mesleğini yapmıyor olsa da eşim almanca öğretmeni, üstelik almanya doğumlu. almancası ana dili diyebilirim. şimdi okuyorum almanca öğrenmek için verdiğiniz gayretleri kendimden utandım vallahi* şu kelime nedir diye sormuşluğum dahi yok. bir de o almanca konuşurken alık alık bakmak da cabası.

linç etmeyin, suçumun farkındayım. öğrenin arkadaşlar, gerçekten çok büyük farkınız olacaktır*

edit: imla
  • bana çok kaba saba gelen bir dil. eğer bir mecburiyet durumu yoksa, bunun yerine japonca veya ispanyolca öğrenmeyi tercih ederdim.
2 entry daha