şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1414 entry daha
  • alman dili de alman bürokrasisi gibi. maşallah.
  • resmen içsel hesaplaşmalarım yüzünden yeniden öğrenmeye başlamaya karar verdiğim dil.

ne içsel hesaplaşması derseniz...

yahu ben bu dili 15 yaşımda öğrenmeye başlamıştım ikinci dilim olarak okulda. 3 yıl boyunca evet saat sayısı az da olsa gördüm.

ve bunca zaman içinde ingilizce’ye bu kadar benzeyen yanlarına rağmen istikrar gösterip öğrenmedim. baya tembellik. gittim naptım onun yerine fransızca’ya daldım ki şu an almanca’nın bana katma değerini fransızca’dan alabileceğimi düşünsem bir an düşünmem tüm ilgimi fransızca’ya kaydırırım. ama, teknik ve disiplinli iş kültürüne yaklaşmak istiyorsan almanca daha önde ister istemez. demek istediğimde bu işte dil öğrenmek, aslında bir toplumun kültürünü ve yaşam biçimini öğrenme çabası olarak algılanınca verimli oluyor. ingilizce çok kolaydı. tüm şarkılar ingilizce’ydi, içerikler, yazılar, her şey. çok kısa zamanda hallettim. ama, söz konusu ingilizceden başka bir dil olduğunda yeni bahane yolları bulmak gerekiyor. o minik bahaneler akılda kalıcı köprüler oluşturmaya yardımcı olabiliyor. almanca için bir taktiğim yok şu anda. yaşayıp görcez.
    biraz da buralardaki deneyimleri okuyacağız anlaşılan.

not: kendi yöntemlerini paylaşmak isteyen varsa çok dinlemek isterim :)
6 entry daha