şükela:  tümü | bugün
  • ön not: böyle ahkam keser gibi başlık açtığım için kusura bakmayın ama hem daha çok ilgi çektiği için hem de insanların burada beni haksız çıkarma uğruna ekstra eforla örnek vermeye çalışacağını düşündüğüm için bu provakatif haliyle açtım başlığı yoksa her ülkeden çok güzel yapımlar illa ki vardır, benim kastım yoğunluk bakımından. *

üst edit: best german movies yazınca çıkan şeyler genelde imdb sırasına göre sıralanmış birbirinin kopyası içerikler olduğu için kutsal bilgi kaynağındaki yazarların süzgecinden geçmiş; onlara dokunmuş filmleri insanların birbirine önermesi için açtım başlığı ki öyle de oldu çok da güzel oldu. katkı veren, sevdiği filmleri öneren bütün yazar arkadaşlara teşekkür ediyorum.

2. üst ve son edit : insanlar özellikle belirtmeme rağmen yoğunluk kısmının nesini anlamadı bilmiyorum ama birkaç değerli yazarın özgün önerileri dışında sürekli birbirini tekrar eden öneriler, alman sinemasının bir italyan bir fransız sineması kadar zengin olmadığını kanıtlıyor zaten. başlığın orijinal halinde de bunun provakatif bir başlık olduğunu belirtmeme rağmen "dünya üzerinde yapılmış iyi bir alman filmi yoktur" demişim gibi benim ve bu başlık altında öneride bulunan insanların zekasına hakaret eden yazarların amacının ne olduğunu anlayamadım, ancak bana özelden ve başlık altında önerilerde bulunan bütün yazarlara bir kez daha teşekkür etmek istedim ve ayrıca güzel öneriler geldiği için başlığı takibe aldıklarını söyleyip teşekkür eden yazarlara da rica ederim.

benim için gerçekten çok can sıkıcı olan hadisedir. öğrendiğim dilleri en çok dizi film izlerken kendimi öğrendiğim dile maruz bırakarak öğrendiğim için almanca'da kendimi geliştirme konusunda sıkıntı yaşıyorum. özellikle almanca gibi bir dilde sürekli dile maruz kalmak çok önemli diye düşünüyorum çünkü artikellerin falan hafızaya kazınması gerekiyor. hollywood'u bir kenara bırakırsak nerede güzel film var ya fransız ya iskandinav ya da italyan yapımı. ispanyol hatta yunan yapımı bile onca güzel film varken eli yüzü düzgün almanca bir film bulmak için bu kadar çabaya girmek zorunda olmak beni şaşırtıyor gerçekten.

yazar arkadaşlardan güzel öneriler bekliyorum ve derdimi sevecek arkadaşlara şimdiden kolaylıklar diliyorum.

benim şu ana kadar 7+/10 vereceğim almanca filmleri aşağıdaki gibi sıralayacağım yazarların önerileri arasında başlığı açarken aklıma gelmeyenleri gördükçe:

die welle
    das leben der anderen
    germany year zero
    im juli
    victoria
    lola rennt
    soul kitchen
    gegen die wand (yarı türkçe)
  • (bkz: im juli.)
  • (bkz: der untergang)
  • (bkz: run lola run)
    (bkz: lola rennt)
  • (bkz: das boot)

böyle bir film varken alman filmlerinin güzel olmadığını söylemek de ne bilim.
  • (bkz: lola rennt)

edit: ben yazana kadar başkaları yazmış bile.
  • (bkz: das experiment)
    (bkz: anatomie) - teen slash diyen olursa derim ki ben de teen'ken izlemistim zaten*
295 entry daha