• kullanamayacagım birshey
  • y ve z harflerinin yerlerinin farkli olmasi almanca metin yazarken super rahat ettirten, cok kolay alisilabilen klavye. onu o forma sokan alman milletini* muhendis ellerinden opesim gelir.
  • (bkz: qwertz)

azerty ise, (bkz: fransizca klavye)
  • 'zayizorum ama zayizi dogru mu zaydim bilemem' seklinde cumleler cikmasina sebep olur.
  • almanyadan laptop niye getirilmez sorusuna alternatif bir cevap
  • almanca klavyeye sahip bir daktiloda yillar oncesinde sallama bir tip raporu yazmisligim vardir.
    komsu cocugun kuduz oldugunu belirten bu rapor, olmayan almanca bilgisi ile betaya benzeyen harflerle dolu bir rapordu.
    roche marka vitaminlerin kutularinin kapaklarinin ustunde kabartma ile yazilmis roche yazisini kirmizi pastelle boyayip muhur olarak raporun sonuna basip, uzerine de imza atmistim. diger salak komsu cocuklarina bu raporu gosterip, onlari kekleyip, uzerlerine dunyanin en kotu kokan oda spreyini sikiyordum. bunun onlari kuduz olan komsu cocugundan* koruyacagini iddia ediyordum. pek de egleniyordum. boyle eglenceli bir aractir iste almanca klavye.
  • die tastatur
  • dos 'da kulladığım kadarıyla, en ilginç yanı capslock 'u açtıktan sonra shift ile kapamaktır. yani açıktan sonra capslock 'a basın fayda etmiyor. ayrıca capslock açıkken shift 'in fonksiyonları çalışıyor. nokta tuşuna bastığınızda ikinoktaüstüste elde ediyorsunuz.
  • y ile z harfinin yer degistirmesi gibi almanca'nin yapisi geregi olan (almanca sozluk bulup y ile baslayan sozcuklere bakabilirsiniz) degisiklikten de garibi caps lock'un shift'in tum ozelliklerini tasimasi olan klavye, caps lock ingilizce ve turkce klavyede sadece harf tuslarinda buyuk harf yazmaya yararken almanca klavyede caps lock acikken 4'e basarsaniz $ yazarsiniz. ayrica kod yazmaya pek de uygun degildir. [ ] {} \ gibi onemli karakterler alt+control kombinasyonu ile calisir.
hesabın var mı? giriş yap