1. genelde alman askeri niteligi taşırlar türkte olsalar almanda olsalar
    yani serttirler manyaktırlar.türk olanları almanca ile türkçeyi karıştırıp konuşurlar almanya anılarından bahsederler
  2. almancaya karşı olan ilgisizlik sonucu bunların bazılarından* hade hade becerirsin sen die edebiyat ve din* dersi vermeleri istenmiştir...
  3. bunların arasında özel ders veren de vardır.

genelde alamayyadan buraya gelmiş almanca bilgisini konuşmaktan ibaret sananlar ders verdiği için almanca öğretmenliği de eksik durur. oysa öyle mi ki, hem türkçesi hemi de alamancası iyi olanlar da vardır. bir pm uzaklığında ehe
  4. büyük bir çoğunluğu ingilizce eğitim veren liselerin dil bölümlerinden mezundur. bu sebepten gönülsüzdürler almanca öğrenmek ve öğretmek konusundan. üniversiteye ilk başladıkları sene "olm çift anadal diye bi şey varmış, ingilizce de okuyabiliyomuşuz" ya da "ingilizceye geçicem seneye ben" gibi geyiklere ortak olmuşlardır. akademisyenlik düşünenleri ise şöyle sorularla karşılaşmıştır;

- atamanız var mı sizin?
    + pek yok. zaten akademisyenlik düşünüyorum. bakarsın dekan bile olurum ehe ehe.
    - almancadan dekan olunuyo mu ki?
    + "fatal error"
  5. dilin zorlugu nedeniyle asla issiz kalmayacak ve en cok parayi özel derslerden kiran ögretmenlerdir