şükela:  tümü | bugün
  • 2 yıl önce otel fiyatları bu kadar zıvanadan çıkmamışken bende erken rezervasyon ile side’de 5 yıldız ultra her şey dahil bir otele rezervasyon yaptırmıştım.

tatil günü geldi gittik otele otelin çoğunluğu alman tabi arada tek tük türk var, bir akşam animasyon için oturuyorum yanımda bir almancı 27 yaşlarında aile var, neyse almancı çocukla sohbet etmeye başladık havadan sudan ne yapıyorsun felan bu başladı ağlamaya abi sen almanya’yı bilmiyorsun euro’ya geçeli şöyle oldu yok hayat şartları böyle zorlaştı ben artık dayanamadım dedim senin ev araba var mı kardeşim diye sordum evet var dedi(alamancı bebenin 100.000 euroluk evi ve 2017 model audi s5 arabası varmış) hatta aldığı evi ucuza aldığını ev fiyatları sonradan arttığını şu an 150.000 den aşağı satmayacağını belirtmişti.

tabi bu ağlarken sürekli türkiye’ye gelecem, kesin dönüş yapacam diye zırlarken buna ne mezunu ve ne iş yaptığını sordum, kendisi 2 yıllık diye tabir ettiği büro yönetimi eşide yine 2 yıllık diye tabir ettiği çocuk bakımı diye bir bölüm okumuş karı koca aylık 4500 euro civarında gelir elde ettiklerini söyleyince benim şartel komple attı.

birader dedim sen ve eşin türkiye’ye o diplomalarla gelin ikinize aylık 4000 lira veren işyeri zor bulursunuz bu bir ikincisi çocuğunuz var ilerde okuyacak mesela öğretmen olacak sonra memur olmak için sınava girecek dediğim anda abi ne sınavı dedi, dedim kpss diye bir sınav baktım ilk defa duyuyor hatta dedim o sınavda türkiye birincisi dahi olsa öğretmen olamaz senin çocuğun dedim niye abi dedi, dedim torpil lazım referans lazım.

baktım biraz daha türkiye’yi anlatsam çocuk ağlayacak dedim ben lobiye geçiyorum sana hayırlı akşamlar.

bu sadece bir tanesinin hikayesi bunun gibi milyonlarca ağlak almancı var.