şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de yaşayan 2 çocuklu 4 kişilik bir memur ailesi, eve giren 2 maaşla yaşıyor varsayalım. almanya'da ki temsilleri gibi bir hayat sürmesi imkansız olacağından en yakını varsayalım. her gün yaşadığı sıkıntıları, medeniyetsiz yobazlarla aynı ortamda kalmayı, trafik çilesini, yolda ölüm ve tecavüze uğrama oranını falan geçelim. zar zor bir hayat sürer ve emekli olduğunda gerisinde yaşanamamış bir hayat, boşa geçen yıllar, iyi yetişememiş çocuklar ve şanslıysa 1 ev 1 araba eline anca geçer. aynı çalışma şartları ve yaşam koşullarında yaşayan bir almancı (o neyse ) ailesi ise, türk ailesi emekli olduğu an türkiye'ye dönse diğerinden daha iyi bir hayat yaşamış olacak, kaliteli bir geçmişi olacak, başı sıkıştığında arkasında alman devleti olacak falanın dışında türk ailenin aldığı evden 8 tane bile alabilecek güçte olacak.

en temel neden hayat standartları olarak çok geride olmak. ben memuru karşılaştırdım bazı hödükler şimdi orada çöp topluyorlar, bulaşık yıkıyorlar falan diyecek onlara ilk olarak hadi len diyorum, sonrasında türkiye'de aynı mesleği yapan adamla karşılaştır allah'ın malı diye ekliyorum. benim mesleğimi almanya'da yapan almancı (?) arkadaşım 5.000 euro maaş + ödenek alıyor. adam geziyor, yiyor, içiyor, ( türkiye'de yapsan aylık 10.000 tl tutar), hayatı yaşıyor ve her ay 3.000 euro kenara atıyor. ileride türkiye'ye gelir ev alırım falan diye. ben maaşımın 5 te 2 si ile yaşamaya kalksam her gün döner - ayran yer içerim, yılda 2 kere tatile çıkamam, kiradır benzindir falan hesaplayamam. eşit düzeyde iki adamın farkı bu. en iyisinden senin 3 katın daha fazla yaşayacak bu hayatı. bizim elemanı kıskanmak bi yana ben, kendim ve benim gibi durumda kalanlar için üzülüyorum.