şükela:  tümü | bugün
 • yaşadıkları yerde daha fazla türk görmek istemedikleri için olabilir.
 • murat özün abimizin videolarından birinde bu konuyla ilgili şahane bir bölüm: izleyelim
 • bana göre iki sebebi vardir:

  1) türkiye'nin ilerledigi yanilgisi. euro kazandiklari icin almancilarin türkiye'de alim gücleri yüksektir, daha fazla seye erisebilirler. bu sebepten türkiye'de yasayanlarin da refah seviyelerinin yükseldigini sanarlar. halbu ki millet ac.

  2) sosyal statü. almanya'da paralari olsa dahi adam yerine konmazlar, 2. sinif vatandas muamelesi görürler. bu sebepten türkiye onlara ilac gibi gelir, cünkü türkiye'de paran varsan adamsindir. havaalanina indikleri andaki yürüyüslerindeki ve konusmalarindaki degisimden bunu kolayca anlayabilirsiniz.
 • türkiye'de yaşamamaları. net.
 • türkiye’deki akrabalarının almanya’ya akın etmelerini engellemektir. zaten bunlar hep almanya’da nekadar zor yaşadıklarını da anlatırlar.
 • kendilerini ezik hissetmeleri çünkü, sosyal ve kültürel sıçramayı başaramadıkları ve türkiye'de bu durumları farkedilmediğinden (yüzde 50'lik kesim) elbette övecekler. orada doğup iyi eğitimden geçen ve kariyer sahibi almancılarda bu durum söz konusu değildir.
 • gecen hafta imzalanan varlik bildirimi yasasindan sonra hizla degisecek bu aşklari.

  yeni imzalanan anlasmaya gore turkiyede mal varligi (para, gayrimenkul) bulunan gurbetcilere hicbir sosyal yardim verilmeyecek artik.

  son 10 yildaki verilenlerin faiziyle geri alinmasi da konusuluyor hatta. gurbetciler acayip tutuşmuş durumda. hatta bankaci kuzenimle gunduz konustugumda 10 gundur almanyadaki musterilerin apartopar trye gelip paralari cektiklerini soyluyor.

  anlastmanin icerigi de şu; turkiyedeki kurumlar gurbetcilerin mal varliklarini talep edildigi takdirde yurtdisina bildirmekle yukumluler. abd ile zaten vardi bu. artik avrupadaki 7 ulke ile de var:))
 • almanya'ya yurttaşlık bağı ile entegre olamadıklarından din ve milliyetçilik nosyonu ile ortaya çıkan kimliklerini tatmin etme güdüsü bunun sebeplerinden biridir. almanya'da dışlandıkları düşüncesinde de doğruluk payı muhakkak vardır.
 • bence iki sebebi var:

  1) euro'nun türkiye'deki alım gücü çok yüksek olduğundan, herşey onlara çok ucuz gelir. bu ucuzluğu, türkiye'nin ekonomik olarak iyi durumda olması şeklinde algılarlar. hep '' almanya'da çok pahalı herşey, türkiye ne güzel çok ucuz'' derler. (cebine yüz dolar koyup krallar gibi yaşayabileceğin bir sürü üçüncü dünya ülkesi var. bu durum bu ülkelerin iyi bir ekonomiye sahip olduğunu mu gösterir).

  2) yaşadıkları ülkeye, kültüre bir türlü adapte olamadıklarından ya da olmaya çalışmadıklarından dolayı kendilerini ikinci sınıf vatandaş olarak görürler (gerçekte öyle olmasa da). bu eziklik hissinden dolayı, anavatanlarını, kültürlerini öven her türlü popülist söylemi hoş karşılarlar. türkiye'yi yönetenler de bu tür söylemlerin tillahını yaptığından, onları kahraman olarak görürler.
 • ben almancıların genelde aksi görüşte oldukları kanaatindeyim. yani sürekli türkiyeye bok atarken hatırlıyorum. hatta "-ama almanyada böle diiiiil" gibi lafları bir ben mi duydum lan?

  ayrıca alamancı diyince adli dengesi bozuk ve sıfırın altında iqsu olan belçikalı bir kuzenim bir keresinde "-ben türkiyeye ceza yemeye geliyom yaa, yakalanınca veriyorum, yakalamazlarsa zaten belçikaya dönüyom. belçikada cezalar ağır biliyon mu" demişti. adam yani özellikle hız yapmaya geliyordu türkiyeye. kitabını siktiğim.