şükela:  tümü | bugün
 • yaşamak istemedikleri, almanyadan her anlamda daha geride olduğunu bildikleri, bu yüzden de vakti zamanında terk ettikleri bir yeri neden durmadan överler bilinmez. bildiğim birşey varsa bu tr'yi övüp almanyayı itin götüne sokan ondan sonra da almanyada yaşamaya devam eden çomarlar iki yüzlüdür. çok türkiye aşığıysan gel yaşa bu ülkede diyorum bende herkes gibi... ama gelmezler, özgürlük, sosyal devlet, adalet, gelişmiş bir ekonomi, yemyeşil bir ülke ve insanca yaşamı neden bırakıp gelsinler ki? he eğer madem gelmiyorsun, o zaman lafla peynir gemisi yürütmeye çalışma... deki "türkiye güzel bir ülke değil o yüzden almanyada yaşıyorum." işte o zaman kalıbının adamı olursun bende sana saygı duyarım... neden? çünkü söylediğin şey ve yaptığın şey farklı olmamış olur. ama "yok efendim türkiye cennet, vatanım gibisi yok, almanya kaka türkiye cici" edebiyatı yapıyorsan & almanyada yaşamaya devam ediyorsan sana söylenilen her türlü hakaret müstehak.
 • yaşadıkları yerde daha fazla türk görmek istemedikleri için olabilir.
 • murat özün abimizin videolarından birinde bu konuyla ilgili şahane bir bölüm: izleyelim
 • bana göre iki sebebi vardir:

  1) türkiye'nin ilerledigi yanilgisi. euro kazandiklari icin almancilarin türkiye'de alim gücleri yüksektir, daha fazla seye erisebilirler. bu sebepten türkiye'de yasayanlarin da refah seviyelerinin yükseldigini sanarlar. halbu ki millet ac.

  2) sosyal statü. almanya'da paralari olsa dahi adam yerine konmazlar, 2. sinif vatandas muamelesi görürler. bu sebepten türkiye onlara ilac gibi gelir, cünkü türkiye'de paran varsan adamsindir. havaalanina indikleri andaki yürüyüslerindeki ve konusmalarindaki degisimden bunu kolayca anlayabilirsiniz.
 • türkiye'de yaşamamaları. net.
 • türkiye’deki akrabalarının almanya’ya akın etmelerini engellemektir. zaten bunlar hep almanya’da nekadar zor yaşadıklarını da anlatırlar.
 • kendilerini ezik hissetmeleri çünkü, sosyal ve kültürel sıçramayı başaramadıkları ve türkiye'de bu durumları farkedilmediğinden (yüzde 50'lik kesim) elbette övecekler. orada doğup iyi eğitimden geçen ve kariyer sahibi almancılarda bu durum söz konusu değildir.
 • gecen hafta imzalanan varlik bildirimi yasasindan sonra hizla degisecek bu aşklari.

  yeni imzalanan anlasmaya gore turkiyede mal varligi (para, gayrimenkul) bulunan gurbetcilere hicbir sosyal yardim verilmeyecek artik.

  son 10 yildaki verilenlerin faiziyle geri alinmasi da konusuluyor hatta. gurbetciler acayip tutuşmuş durumda. hatta bankaci kuzenimle gunduz konustugumda 10 gundur almanyadaki musterilerin apartopar trye gelip paralari cektiklerini soyluyor.

  anlastmanin icerigi de şu; turkiyedeki kurumlar gurbetcilerin mal varliklarini talep edildigi takdirde yurtdisina bildirmekle yukumluler. abd ile zaten vardi bu. artik avrupadaki 7 ulke ile de var:))
 • almanya'ya yurttaşlık bağı ile entegre olamadıklarından din ve milliyetçilik nosyonu ile ortaya çıkan kimliklerini tatmin etme güdüsü bunun sebeplerinden biridir. almanya'da dışlandıkları düşüncesinde de doğruluk payı muhakkak vardır.
 • bence iki sebebi var:

  1) euro'nun türkiye'deki alım gücü çok yüksek olduğundan, herşey onlara çok ucuz gelir. bu ucuzluğu, türkiye'nin ekonomik olarak iyi durumda olması şeklinde algılarlar. hep '' almanya'da çok pahalı herşey, türkiye ne güzel çok ucuz'' derler. (cebine yüz dolar koyup krallar gibi yaşayabileceğin bir sürü üçüncü dünya ülkesi var. bu durum bu ülkelerin iyi bir ekonomiye sahip olduğunu mu gösterir).

  2) yaşadıkları ülkeye, kültüre bir türlü adapte olamadıklarından ya da olmaya çalışmadıklarından dolayı kendilerini ikinci sınıf vatandaş olarak görürler (gerçekte öyle olmasa da). bu eziklik hissinden dolayı, anavatanlarını, kültürlerini öven her türlü popülist söylemi hoş karşılarlar. türkiye'yi yönetenler de bu tür söylemlerin tillahını yaptığından, onları kahraman olarak görürler.