şükela:  tümü | bugün soru sor
  • son birkaç yildir özellikle almanya'da yasayan gurbetçilerin, israrla dile getirdigi 'türkiye bir dünya ülkesi, rte bir dünya lideri' sözünün tespite bürünmüs halidir. adamlar diyor ki, artik almanya'da basimiz dik yürüyebiliyoruz. türkiye, bilim-teknoloji-saglik ve egitim alanlarinda bütün avrupa ülkelerinden daha iyi. ve bunu ciddi ciddi söylüyorlar. diyorum ki madem öyle, o zaman sen yakinda türkiye'ye dönersin. gelen cevap ise hep ayni:

-simdi burada kurulu bir düzenim var, çocuklar falan zor ama belki yaslilikta.

samimiyet had safhada!
  • lan bi de bunlar okul mokul okumuyo aqmun avrupa comarlari. altlarinda eski kasa bmw, mercedes nargile kafedeler aksama kadar. degisik tipler yemin ediyorum. ellerinden ne imkanlar var ama comar her yerde comar. asil degisik olansa bunlarin en büyük hayalinin lokanta acmak olmasi. kodumun comarlari sizi. haketmiyosunuz burda olmayi da iste ananiza babaniza dua edin. bi de su aqmun türkcesini konusun ya da almanca konusun sadece. ikisini karistirip karistirip konusunca sofistike bi entellektüel olmuyosunuz aq. hele havaalanlarinda, anladik ( herkes anladi ) alamanca konusabiliyosun bagirmadan konus layn aqmun medeniyetin icinde büyüyüp medeniyetten nem almamis ayisi seni.
  • adam 1 sene çalışıyor 1.000 euro biriktirip, türkiye de krallar gibi 1 hafta tatil yapıyor ve bavulları doldurup ülkelerine mutlu bir şekilde gidiyorlar. tabi ki türkiye onlar için bir dünya ülkesi. gel bir de bize bak amk. uyuz oluyorum şu almancılara.