şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sebebi türkiye'nin en ileri inşaat teknolojisine sahip olması falan değildir. aslına bakıldığında inşaat teknolojisi denilen şey de, diğer katma değerli endüstrilerle kıyaslandığında öyle aman aman bir teknoloji değildir, bir çok endüstriye göre oldukça iptidai ve basit kalır.

  eğer türkiye bahsedildiği gibi ileri inşaat teknolojisine sahip olsaydı, köprüsünün, tünelinin projelendirmesini japon firmalara bırakmaz, kendisi yapardı. ha şu söylenebilir, türkiye inşaat sektöründe birçok ülkeye göre daha ileri teknolojiye sahip üretim araçları ve ekipman kullanıyor. evet bu doğru bir tespit, nedeni de ortadoğu ve rusya'da yıllardır devam eden inşaat ihaleleri ve bunların yapımında maliyeti düşürme amaçlı kullanılan daha teknolojik gereçler. ama başlığın yanıtı da bu değil.

  inşaat evet hızlı ilerliyor çünkü türkiye'de, inşaat sektöründe işçilik çok ucuz, çalışanların sosyal hak ve iş güvenliği göz ardı ediliyor ve iş sağlığı-güvenliği uygulamaları kağıt üzerinde uygulanıyor.

  almanya'da büyük çaplı bir inşaat projesi yapılırken kadrolar oluşturuluyor, çalışanlarla sözleşmeler yapılıyor, çalışma saatleri ve fazla mesailer belli, bunun dışına çıkılmıyor, inşaatın her adımında iş güvenliği masaya yatırılıyor, üzerinden defalarca geçiliyor, tüm önlemler alındıktan sonra yapılacak işler adım adım başlatılıyor, işçiler ölümüne çalıştırılıp yemek ve mola saatlerinden kesilmiyor, her çalışanın sosyal hak ve ödenekleri tam zamanında ve gününde ödeniyor.

  türkiye'de ise zaten çok ucuz olan işçilik maliyetinin daha da aşağı çekilmesi için işi bilen bilmeyen yüzlerce vasıfsız taşeron işçisi şantiyeye yığılıyor, projede çalışması gereken işçi sayısının birkaç katına çıkılıyor, fazla mesailer, günde 20 saat çalışma, şantiye içinde uyuyup uyanma, yemek yeme, banyo yapma zaten gırla. iş güvenliği neredeyse sıfır, zamana yetişmek için apar topar işe giriliyor, türk taşeron işçilerine ilave olarak sahaya sürülen yüzlerce suriyeli, afgan vb. çalışan var. başlarına kaza geldiğinde kan parası ödenip işe devam ediliyor.

  stern o kadar merak ediyorsa çalışma koşullarına göz gezdirsin.
 • söz konusu yazi bir elestiri yazisidir. erdogan istedigi icin is ve isci güvenligi hice sayilarak havaalaninin bitirilmeye calisildigi ve cok sayidaki isci ölümlerinden, günde 12 saat calistirilan kamyon söförlerinden vs bahsediliyor. sonra da bir türlü bitmek bilmeyen berlin havaalani elestiriliyor. kimse, ne de süpersiniz demiyor, salt siyasi beklentiler icin is güvenliginin ku kadar arka plana itilmesi elestiriliyor.
  saskinliklari hizimiza degil saygisizligimiza.
 • ben: hangi alanda teknolojik olarak almanlardan üstünüz?

  çomar: inşaat abey. kıskanıyorlar. anlam veremiyorlar. şaşıp kalıyorlar.

  ben: şu beton mikserinin markası ne?

  çomar: putzmeister yazıyor abey.

  ben: e amına kodumun evladı alman malı değil mi?
  beton pompası, mikser, bilumum her bir sikim alman malı değil mi?
  nasıl teknolojide öndeyiz?

  çomar: abey sen fedöcü müsün?
 • "türkiye dünyanın en iyi inşaat teknolojisine sahip ülkelerden birisidir."

  valla ata sporumuz olan inşaat izleme işine birkaç dakika odaklanırsanız, böyle bir teknolojimizin olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

  liebherr, ytong, la farge, mercedes, caterpillar, hitachi, hilti vs vs

  bütün alet edevat, iş makinaları, kimyasallar ithal. yani biz inşaat yaptıkça, kendi ekonomimize bir katkısı olmadığı gibi almanları, avrupalıları zengin ediyoruz.

  kısaca, boşuna rüya görmeyin
 • bizimkiler gaza basmış hiç bir şey gözetmeden 3. hava alanını tamamlamaya çalışıyorlar. haliyle buda dikkat çekiyor.

  yalnız dünyanın en büyük inşaat firmaları bizdeymiş, almanlar inşaattan anlamıyormuş diyen cahillere gelsin... hochtief aktiengesellschaft

  arkadaş karşınızda ki alman. adamların idaalı olmadıkları herhangi bir sektör yok. bizim dünyanın en büyük müteahhitleri listesi ilk 250 deki firmalarımızın cirosunun toplamı kadar adamların tek firmasının cirosu var. bilgi sahibi olmadan fikirlerinizi sağa sola yazmayın. malum cahillik bulaşıcı...
 • çünkü kalite düşünülmez, şöyle anlatayım , çalıştığım firmanın mutfağı yenileniyor ve bu 3 metrekarelik mutfak inşaatı neredeyse 1 ay sürdü. ama çıkan iş mükemmel, sıvalar boyalar yüzey mobilyalarım kesimi sıfır hata. türkiye de yeni yapılan binalara bakın o kadar çok hata bulursunuz ki düzelttirmeye çalışsanız bitiremezsiniz. hızlı yapmak demek kaliteli yapmak anlamına gelmiyor iyi olduğu anlamına da gelmiyor sadece iş bitiyor ama eminim açılışından sonra 1ay içinde yamalar başlar . çünkü klasiktir bu tr de ..
 • akla ankara gibi bir bozkırın ortasında, askeri dalgıçların boğulmaktan kurtardığı şoförleri getirmiş sözdür. şoförlerin ve dalgıçların yüzerek çıktığı alt geçitin ismi ise inşaat bitirme süresine atfen 70 gün alt geçidi’dir.
 • gaz , ucuz köleler , sıfır iş güvenliği , her hangi bir doğal tahribattan sorumlu olmama, engel olan ağacı kesme , binayı yıkma.
 • hızlı yapıyoruz ama yüzlerce insanı öldürerek yapıyoruz. medya sağolsun, bu ölümlerden biri bile haber olmuyor. benim merak ettiğim berlin havalimanı’nın yapımında kaç işçi öldü?

  neyse siktiret, ailelere kan parası verip kapatıyoruz güzelce. mis gibi havalimanına sahip olacağız, kim öper ölen işçileri.
 • onemli olan hizli bitmesi degil, saglam kalabilmesidir. kartal'daki anadolu adliyesini (bkz: dunyanin en buyuk adliyesi) yaptilar, acildiktan cok kisa sure sonra bir yangin oldu uzun sure klimalar calistirilamadi. binada su sizintilari, insaatlarda bozukluklar farkedildi ve ciddi bir maddi kayip haberi okumustum. yani onemli olan yaptigin isin duzgun olmasi. almanlar bosuna sasirmasin, acildiktan sonra kokusu cikar