şükela:  tümü | bugün
  • bir alman gazetesi olan der spegel tarafindan dillendirilen konu

--- spoiler ---

turkler havalimani ve koprulerden sonra yerli otomobil icin de dugmeye basti. yapimi tuzla'da devam eden yerli otomobil icin cok sayida on siparis bulunuyor. porsche, mercedes, bmw gibi markalarin yaraticisi olan almanya'da, turklerin otomobil pazarindaki artisi konusuluyor.

alman makine muhendisi ders hagen; rekabet her zaman iyidir. turklerle her konuda yarismayi seviyoruz, yapim asamasinda olan otomobilden bir sipariste esim icin verdim. dedi.
    --- spoiler ---
  • başlık sahibinin bir kısım çevirileri eksik. alman mühendis eşiyle birlikte bir araç da kayınçosu için sipariş vermiştir.
  • kudursun ibneler. daha çok çıldıracaksınız çok, bizde daha ne projeler var. milli uçak, milli helikopter, milli uzay mekiği, hepsi sırada.

haberde merkel’in de sipariş verdiği yazıyor bu arada. 50 araçlık konvoyunu komple bizim arabadan oluşturacakmış.
  • adam trollüyor. ona göre yazın.
  • gazete almanya'nın akit'i sanırım.

not: almanca bilmiyorum. yazarın yazdıklarını baz alarak şeaptım. translateleyip geleceğim tekrar.

trolllendik. bambaşka şeyler var yazıda.
  • yazar arkadaş sanırım yanlış bağlantıyı paylaşmış
    çeviri
  • linkteki yazıyla yazarınkiler farklı. fyi.
  • bir umutla verilen haber içerisinde "türk" aradım ama yok, araç içi entegre hız radarından bahsediliyor.

yaman trollsün delikanlı.
  • yerli otomobil projesinin baş mühendisi yakın bir arkadaşımın baba tarafından kuzeni. kendisi bndtarafından aylarca tehdit edilmiş. daha sonra hakan fidan'ın devreye girmesiyle birlikte alman ajanlar ülkeyi terk etmek zorunda kalmış. soner yalçın tarafından ortaya çıkarılan belgelere baktığımızda ülkelerine dönen bu ajanların merkel'le yüzyüze görüştüğü ve merkel'e "bu sefer çok ciddiler. artık bununla baş edemeyiz" dedikleri aktarılıyor.

galiba bu sefer gerçekten almanya bükemediği bileği öpüyor.
  • hız konusunda fransızlara biz de kırgınız