şükela:  tümü | bugün
  • batı almanya yapımı bir tost makinasıdır ..

görsel

görsel

delilleriyle izah edeyim :

rahmetli annemin satın aldığına eminim ama bahsi geçen tost makinasını ne zaman almıştı, tam tarihi hatırlamıyorum .. bir miktar sorguladığımda, "1980'lerin ilk yarısı olmalı", kanaatine varıyorum ..

1992 yılında üniversiteyi kazandım ve ankara'ya gittim .. ilk önce üniversite yurdunda kaldım ve nihayetinde 1993 yılında bir arkadaşımla eve çıktım .. annemin ev için bana gönderdiği ilk eşya seti içerisinde bu tost makinesi vardı ..

1995'te ev arkadaşımla yollarımızı ayırdık ve yalnız başıma başka bir eve geçtiğimde, tost makinası elbette benimle beraber taşınmıştı ..

1996'da mezun olup eve döndüğümde tost makinam ilk sahibi anneme tekraren merhaba dedi ..

2001'de işim gereği istanbul'a taşındığımda makine beni yalnız bırakmadı ..

2004'te evlendim ve tahmin edeceğiniz üzere 'rowenta'm bizimleydi ama aramıza hiç girmedi :) ..

17 yıldır evliyim, iki kez ev değişikliğimiz sonrası son durak saydığımız noktadayız ve emektar yol arkadaşım dün akşam sağolsun çocuklara kaşarlı tost yapmam konusunda benden yardımlarını esirgemedi ..

büyük oğlan iki seneye kadar üniversite tecrübesini yaşayacak .. acaba ona yarenlik edecek bir ev arkadaşı olarak sevgili dostum tost makinesinden yardım istesem mi ?
  • 85 model kettle. adamlar bir cihaz yapmış, alet halen daha çalışıyor. tarihteki ilk kettle'lardan. tuşu yok. fişi takıyorsun su kaynayınca çıkarıyorsun.

geçen yerli marka bir kettle aldım, mutfakta yangın çıkıyordu mk. alet alev topuna döndü.

edit: soranlar oldu, kettle hit company diye bir firmaya ait. firma kapanmış gitmiş zerre bilgi de yok, lakin adamların ürünleri hala çatır çatır çalışıyor.

e sen 20 - 30 yıl çalışan ürün yaparsan yenisini satamazsın be kardeşim. ne yedek parça satmışın ne hile hurda. olmaz ki böyle!
  • anamın evinde hala çalışan 15 ürün.

babam daha ben doğmadan(80'ler) alamanya'dan getirmiş gitmişken. eve her geldiğimde "ya anne bu hala çalışıyor mu?" diye sorduğum ne varsa alman malı.

abartmıyorum, insanın hayatına ilham veren bir iş yaklaşımı bu. çıkarılacak çok ders var.

yahu bir tane salata kabı 30 yıldır sürekli kullanılmasına rağmen nasıl hala bu kadar düzgün durabilir.

bu adamlar bu salata kabı için "öyle yapalım ki 30 sene namımız yürüsün" diye düşünürken biz ne yapıyorduk amk yerinde
  • şüphesiz otomotiv, makina vs alanında bir çok ürün örnek gösterilebilir. ama benim için bugün gördüğüm faber castell'in şu ürünüdür.
  • belki bilardo.

ama daha ilginci var. yaklaşık 25 yıldır bmw markalı otomobillerin kapılarında kapı ayar vidası veya civatası yahut aynı işlevi gören başka bir zamazingo yok. niye yok? çünkü kapıları robotlar tam da olması gerektiği noktaya lehimliyor da ondan yok. kusur olmayınca kusuru düzeltecek bir mekanizmaya da ihtiyaç yok.

.
  • kardeşim geçen aylarda almanya' dan bir arkadaşı vasıtasıyla waffle makinası getirtmişti. adamlarda nasıl bir enflasyon var ise makinanın kolisine fiyatını basmışlar. etiket falan değil ha, marka adının yanına fiyatını da logo gibi basmışlar. makina umrumda değil, adamlar yapmış işte. enflasyon yok.
  • (bkz: joseph goebbels)
    adam çağının ilerisinde biri. teknikleri türkiye'de 2002 yılında anca keşfedildi.
  • (bkz: smart card)

bugün banka kartlarında, sağlık kartlarında, kimliklerde kullanılan çipler iki alman, jürgen dethloff ve helmut gröttrup tarafından bulundu.
  • (bkz: sennheiser) kulaklıkta bir dünya markasıdır benim için
  • bmw 7 serisi -audi a8 - mercedes s

bu araçların neredeyse kusursuz olarak seri üretilebiliyor olması...bakın seri halde gofret üretmek, vw polo üretmekle çok başka bir dünya bu...bunu ancak almanlar yapabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap