şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de üretilip de almanya'ya gönderilen efes biraları alman kardeşlerimiz adeti 3.2 tl'den gömüyorlar.

yarım litrelik şişelerde 20'lik kasa fiyatı 15.99 euro.

alışveriş yaparken rastladım. belki farklı marketlerde farklı fiyata farklı türk biraları da vardır bilmiyorum. sanırım türkiye fiyatı almanya'nın en az iki katı. insan gerçekten hayret ediyor.

efes almanya'da

ayrıca

(bkz: almanlıktan aldığım tadı hiçbir şeyden almadım)
  • almanlar bir kutu biraya bizim gibi 7-8 tl verecek kadar ......... olmadıkları içindir.
  • almanya'da ekonomi mafyalasmadigi içindir.
  • biranın anavatanı olan ülkede bizim biramızın bizden ucuz içilmesi durumu.
  • turkiye'de uretilmeyen biralarin fiyatidir. bildigim kadariyla cennet vatanimizda uretilen biralar, dunya standartlarina uygun olmadigi icin, oyle caninizin istedigi ulkede satamazsiniz.

--- spoiler ---

türkiye'de 3, rusya’da 6, kazakistan’da 2, moldova, ukrayna ve gürcistan’da birer bira fabrikası olmak üzere toplam 14 bira, 6 malt fabrikası ve 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi ile faaliyet gösteriyoruz. satış hacmi bakımından avrupa'nın altıncı, dünyanın ise en büyük ondördüncü bira şirketiyiz. türkiye, kazakistan, gürcistan ve moldova'da da pazar lideriyiz.
    --- spoiler ---

http://www.anadoluefes.com/…csayfa=&gislem=&gbilgi=
  • almanların reinheitsgebot'tan dolayı -eğer bizdeki gibi içeriğinde şeker varsa- 3 tl'ye bile yapmayacağı hede.

edit: ulan ne zamandır efes içmiyorsak, içeriğinde şeker kalmamış ya la. özür diliyorum. ancak hala reinheitsgebot'a uygun değil çünkü pirinç var içerisinde.