şükela:  tümü | bugün soru sor
  • öyle bir aciz şekilde utanıyorlar ki. anlatamam. her seferinde bir almana şakayla karışık hitler hakkında ne düşünüyorsun diye sorsam, yüzleri kızarıyor çok ama çok ilginç şekilde tepki veriyorlar. bir keresinde bizim türkler hitler'e bayılıyor dediğim de ağızları açık şekilde kalmışlardı. *mesela almanlar ayrıca pohpohlanmayı'da sevmiyorlar. her seferinde "alman mühendisliğine ve çalışma şekillerine bayılıyorum, mesela ikinci dünya savaşında yaptıkları king tiger tank serileri." dediğim de hiç biri geri karşılık vermiyor. bir almanı kolayca sinirlendirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken şey: "you fucking nazi." demek. başarı oranı %99. bir keresinde bir alman arkadaşı imperial war museum duxford'a çağırmıştım, geri bana mesaj ile bile dönmedi. akabinde bir koreli arkadaş ile gitmiştim. ama kızlarına da hastayız, seviyoruz hocam ne yapalım.

edit: koyduğum fotoğraf bazılarının zoruna gitmiş kaldırdım hahaha *

bir de bir anda alman savunucuları doldu. hayır türk olmasanız inanacaktım da. adamların işledikleri insanlık suçlarını ne güzel de öyle kişiselleştiriyorsunuz, hastasıyım. *
  • "you fucking nazi." diyince sinirlendiriyormuş, çok komikmiş amına koduğum. ya utanmadan kendisinin resmini koymuş bir de amk. insanların hassas oldukları konularla dalga geçmeyin sizin sikik sulu esprilerinizi sizin gibi sikik insanlardan başkası kaldırmaz hele ki karşıdaki insanın kültürü bambaşkaysa ne tepki vereceğini bilemezsiniz. müslüman olduğunu varsayalım adam dönüp dese sana muhammad is not prophet he is a warlord, ondan sonra islam is religion of peace diye ağlarsınız.

geçenlerde de bi tane vardı nasıl beleşe şehirlerarası trene bindiğini ballandıra ballandıra anlatıyordu. bi bitmediniz
  • muhammad is not a prophet he is a warlord diye söylenilip ardından islam is religion of peace diye ağlayacağımı zanneden arkadaşı göstermiş bir başlık. arkadaş da zannediyor ki; herhalde bu müslüman, gerçekten güldüm. kaç kere yol kenarında arkadaşlarla türkçe konuşurken yanımızdan geçen ingilizlerin fucking muslims lafına maruz kalıp gülüp geçiştirdiğimizi görse herhalde altına sıçar. sonra derler ki insanların hassas oldukları konularla dalga geçmeyin. sırf muhammed hakkında dalga geçer gibi yazıp çizdi diye fransız karikatür dergisine yapılan silahlı saldırıyı da bilmesek gerçekten inanacağız. alamancılar tayfasına denk geldim herhalde. *
  • ilk orta ve liseyi almanyada bavyerada okudum. orta okulda iken sınıf gezilerimizden bir tanesi dachau toplama kampına idi.
    xyklon b gazının verildği gaz odalarını, ''krematoryum'' denilen yüksek fırınları heryerini gezdik..hatta oranın psikolojisinden olacak çocuk aklımızla yanık insan kokusu aldığımızı birbirimize idda ettik....dün gibi hatırlıyorum
    (bir diğeri gezimizde mahkeme salonu gezimizdi , mesela.)
    ''... aciz şekilde utanıyorlar diye'' sallamak için, alman'ı, eğitim sistemini, yaşama bakışlarını hiç ama hiç bilmemek gerek.

almanları çok seven biri değilim, ama doğruya doğru: yeryüzünde günahları ile bilerek ve isteyerek yüzleşebilen+vicdan muhasebesi yapan nadir uluslardan biridir...
    almanyada 1945'den sonra hiç bir alman oğluna adolf adını vermemiştir. (istisnalar kaideyi bozmaz >belki binde bir çıkar )..
    hitlerin 6,5 milyon yahudiyi katletmesini /soykırımı tüm dünyada herkesten önce alman ulusu lanetlemiş, ve bu büyük günahla yüzleşmiştir.( genocid mağdurlarına,yakınlarına, israile çok büyük tazminatlar ödemişlerdir.)
    almanların sevmediğim onlarca yönü vardır, ama bu entry salakça bir ergen iftirasından ibaret...
  • ya git işine kardeşim, hiç birinin zerre umurunda değil, almanya, savaşın galibi olsaydı görürdüm ben senin yalamalarını, eskisi yenisi farketmez, şimdi kahraman hitler hikayeleri dinliyorduk, hangi amerikalı hiroşima'dan utanıyor, hangi israilli masum filistinli'lere yaptıklarından utanıyor, gerçi şimdi sivri zekalının biri çıkar, türk'lere ders olsun ermeni meselesinden dolayı der