şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
2530 entry daha
  • ölüm oranında başarılı ama hastalık yayılımında rezalet hızdalar. bu demek oluyor ki karantinaya önem vermeyen yüksek bir güruh var. gereksiz övmenin lüzumu yok. solunum cihazı üreticisi olduklarından kurtarırlar milleti. bu kadar basit. hayata basit bakacağım bundan böyle çünkü basit bir yanı var.
  • almanyadan gelen rakamlara hic sasirmadin.tartismasiz avrupanin en iyi tibbi almanyada.onun disinda tip okursaniz goruceksiniz ki cogu sey alman biliminsanlari tarafinda bulunmus.ozellikle anatomi alaninda nerdeyse butun terminoloji alman biliminsanlarinin adiyla anilir.
  • almanyada ana okulundaki eğitimle başlıyan disiplin, ilerde iş okul ve özel hayatta kendini belli eder. en basit örnekleri trafik kurallarındaki düzen, yaya geçişlerindeki itina. kamu ve özel sektörde çalışanların disiplin ve düzeni, bekleme sıralarındaki disiplin, kısacası günlük hayatta her yerde bu disiplin gözünüze çarpar. çok iş yapıyormuş gibi görünen ama kaostan ibaret olan davranışları asgariye indirmişlerdir. bunun meyvalarını gerek spor gerek eğitim gerekse sağlık sisteminde karşılığını alırlar.
  • ben de alman hayranı biriyim lakin bu (bkz: covid-19) meselesinde almandan çok almancı olmaya gerek yok. almanya'da ölüm oranının şu an az olmasının sebebi çok sayıda test yapılması ve bu sebepten çok sayıda pozitif genç olması, çok sayıda test yapılması sonucu yine erken teşhis edilmesi haliyle enfekte rakamın yüksek olması ama iyileşme/ölüm noktasına henüz gelmemesi ve tabii sağlık sistemi kapasitelerinin yüksek olması nispeten.

gelgelelim enfekte sayılarını sürekli güncelleyen robert koch enstitüsünden yapılan açıklamaya göre ölüm oranlarının uzun vadede italyaya yakınsaması bekleniyor. evet almanya birçok alanda başarılı, daha liberal ve ortalama daha bilinçli vatandaşlara sahip lakin covid-19 karşısında italya, ispanya, ingiltere, fransa gibi kapana kısılmış durumda. bu avrupa ülkelerinin hepsi liberalizmden taviz vermemek pahasına geç önlem almanın sonuçlarına katlanacak.

kaynak: https://www.theguardian.com/…cmp=share_iosapp_other

despot bir rejim ile yönetilen çin gibi ülkeler binlerce yıllık tarihlerinden de ders çıkarak çok acil kararlar ile ve muhtemelen ekonomik modellemeler sonucu erken alınan geniş karantinalar yardımıyla virüsle mücadelede kısa süre içinde başarıya ulaştı. veba dahil sars, mers ve diğer bilimum virüslerin de bu bölgeden yayıldığı dikkate alındığında çin'in bu tür krizlerle baş etme konusunda liderliğine şaşırılmamalı. ayrıca geçmiş dünya bankası senior yöneticilerinden pınelopı koujıanou goldberg uzak doğu ülkelerinin başarısını matematik ve kantitatif bilimler konusunda önde olmalarına ve exponansiyel büyüme kavramının geniş kitlelerce anlaşılmasına bağlamış. matematik yönlü eğitim ile bu krizi en az hasarla atlatma arasında bir korelasyon var mı bilmem ama 2019 pisa sonuçları buna paralel bir sonuçlar vermişti matematik sonuçlarına bakıldığında çin ilk sırada olmak üzere.

kaynak: https://www.project-syndicate.org/…t-pandemic-world

sonuç olarak demem odur ki almanya övücüler virüs konusunda biraz daha temkinli davransın yoksa yakında tükürdüklerini yalama ihtimalleri yüksek. almanya bu virüsten tüm avrupa ülkeleri gibi benzer kayıplarla çıkacak ve ekonomik olarak virüs sonrası kaybının diğer avrupa ülkelerine nispeten daha ağır olması bekleniyor. son yapılan (bkz: goldman sachs) projeksiyonlarına göre almanya'nın 2020 gsyh büyüme oranı .9%'dan -1.9%'a çekildi. bu demektir ki ab'yi taşıyan bu ekonominin resesyona girmesiyle ab'de daha büyük çatırdamalar duyulacak.

kaynak: https://economics.rabobank.com/…omy-into-recession/
  • almanya koronavirüs nedeniyle firmaları ve işsizliği önlemek adına almaya hazırlandığı 500 milyar euro + 150 milyar euro'luk paket açıklandı. gönül isterdi ki bizim ülkemizde de bu şekilde önlemler alınsın ve kimse işsiz kalmasın. hep birlikte neler yaşayacağımızı göreceğiz.
  • almanya sağlık sistemini öveni allah alman hastanelerine düşürsün.
  • saglik sistemini elestiren arkadaslarin yüzeysel kötülemek yerine neden elestirdiklerini aciklamalarini rica ediyorum. bu sekilde subjektif fikir beyanindan ötesini icermiyor zira entryler.
  • madem alman saglik sistemi konusuluyor, almanci olarak bir animi anlatayim.

bundan bes sene önce bir gün siddetli karin agrisiyla uyandim, ev doktoru beni hastaneye yönlendirdi. ben de altiüstü karin agrisi amk ne ugrasacam, iki cay icerim gecer diye gitmedim. ancak aksam 10'a kadar gecmeyince bir tanidigin zoruyla hastaneye gittim. hastanede nöbetci asistan doktor kontrollerde birsey göremeyince elime sicak su torbasi verdi, sabaha kadar yattim öyle. sabah prof. geldi bakti etti, apandistim patlamak üzereymis, esek cennetini boylayacaktim az daha hem kendi vurdumduymazligimdan hem doktorun acemiliginden.
  • saglik sektoru acisindan cok da iyi deneyimlerim olmadi acikcasi. fibromiyalji hastaligindan muzdarip olan, alman, devlet memuru esim ile birlikte, sahip olduklari daha iyi haklara ragmen nasil ilgilenildigini tecrube ettim. kimsenin ciddiye almamasini gectim erkek doktorlarin seksist yaklasimlari beni sok etti. kadinlar her seyi abartiyorlar zatenden girip hauptbahnhof civarinda esrar var belki faydasi olura kadar neler duydum. (sonuncusunu bize soylemeye cesaret edemedi cok sukur ayni hastalik grubumuzdan bir kadina soyledi.) hastalik hakkinda bilginiz yoksa sizi oyalar dururlar. doktorlar uzerinde baski kuramazsaniz veya pasif kalirsaniz surekli ibuprofen 400 verip yollarlar. kliniklerde yer yok, yeni hasta kabulumuz yok gibi sebeplere boyun egerseniz veya hastaliginiz ile ilgili arastirma yapip gitmezseniz unutun tedaviyi. maalesef araya adam koyarak ozel kliniklerden ancak randevu alabiliyoruz. tedavi asamasinda ise disinizi gostermeniz gerekiyor. size hic gerekmeyecek tedavileri yapabiliyorlar. iranli bir doktor haftalarca bel fitigi uzerinden gidip igne yapmisti. kendisinin agri tedavisi konusundan cok az bilgisi olmasina ragmen kafasina gore tedavi uygulamisti. sonucta fos cikti ama tabi yaptigi ignelerden ciddi bir kar kalmasi kendisinin temel motivasyonuydu. sonuc olarak disinizi gosterin, ciddi sekilde hazirlanin ve dile hakim olun yoksa cok gidip gelirsiniz.
  • insana değer veren bir ülke olduğunu hepimiz gördük. zaten avrupanın lider ülkesi her zaman almanya olmuştur. bu salgın bunu sadece kanıtladı.
1463 entry daha