• almanya'daki eşin yanına* için gitmek için başvurulan vize türü. bir çeşit eş durumundan tayin gibi.
    türlü zorlukları, stresleri var. ancak almak imkansız değil. deneyimlerime dayanarak birkaç bilgi vereyim:
    önce evraklar;
    istanbul'da ikamet ediyorsanız, daha önce sizin ve eşinizin evliliği veya çocuğu yoksa;

1. vize işlem ücreti, reşit olanlar için 60 euro, reşit olmayanlar için 30 euro (euro ve tam olarak getirilmesi gerekmektedir.)

2. müracaat şahsen yapılmak zorunda

3. önemli : evraklar, mail gönderimindeki sıraya göre sunulmalıdır

4. 10 yıldan eski olmayan en az 12 ay geçerli pasaport (pasaportta vize basılması için vizeler sayfalarında en az 2 boş sayfa olması gerekiyor.)

5. 3 adet biometrik vesikalık resim
    resmin özelliği;
    * son 6 ayda çekilip en son görünüşü yansıtmalı
    * 45 x 35 mm ebatlarında olmalı.
    * kenarları çerçevesiz olması gerekmekte
    * yüzü önden yansıtmalı, başınız açık ve gözlerin tümü gözükmeli

6. pasaport içerisinde, son medeni durum ve yeni soyad yazmalı

7. eğer çocuk var ise başvuru formundaki çocuklar kısmı eksiksiz olarak doldurulmalı
    çocuklar türkiyede kalsalar dahi eksiksiz olarak doldurulmalı.

8. var ise eski pasaportlar sunulmalı

9. 2 adet ikamet müsadesi vize başvuru formu
    almanca olarak eksikiz, okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve başvuru sahibinin kendi elyazısı ile imzalanmış 2 adet ikamet müsadesi başvuru formu. forma başvurunuzdan önce vize bölümünün girişinden ücretsiz veya www.almanya.org.tr veya www.iks.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

10. goethe ens.,ösd,testdaf veya telc gmbh`dan alınan a1seviyesi almanca sertfika aslı ve 2 fotokopisi

11. uluslararası evlenme kayıt örneği aslı ve fotokopisi (formül b) doğum yeriniz mutlaka şehir olarak belirtilmelidir. (nüfus müdürlüğünden temin edilebilir) - bunun türkçesi yeterli.

12. başvurana ait tam tekmil vukuatli toplu nufüs kayıt örneği aslı ve 2 fotokopisi+ tercüme +2 fotokopi tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği içerisinde yer alan düşünceler bölümü eksiksiz doldurulmuş olmalıdır.
    (nüfus müdürlüğünden temin edilebilir)

13. almanyadaki eşin tam tekmil vukuatli toplu nufüs kayıt örneği aslı ve 2 fotokopisi+tercüme+2fotokopi
    tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği içerisinde yer alan düşünceler bölümü eksiksiz doldurulmuş olmalıdır. (nüfus müdürlüğünden temin edilebilir)

14. almanyadaki eşin oturum müsadesinin fotokopisi. - bu da pasaportunda var zaten eşin

15. başvuru sahibinin nüfus cüzdanının aslı

şimdi randevu kısmı:
    benim görüştüğüm kadın türktü ( alman pasaportlu sanırm). almanlığın tüm soğukluğu ile bir takım sorular sordu. klasik vize sorularının yanı sıra eşimle hakikaten aşk evliliği mi yaptık yoksa çakma evlilik mi anlamak için cins cins sorular geldi. eşinizi gerçekten tanıyıp tanımadığınızı ölçüyorlar:

- nerde, nasıl, ne zaman tanıştınız?
    - nasıl ve ne sıklıkla görüşüyorsunuz?
    - düğününüz oldu mu? nerede, ne zaman, kaç kişinin katılımıyla? (düğün nikahtan daha önemli. belediyede herkesin katılımıyla gerçekleşen bi nikah olsa da)
    - eşiniz oraya nasıl gitti, ne kadar zamandır orada?
    - ortak 2 hedefiniz?

a1 sınavından 85 almama rağmen almanca sorular sordu. normalde sınırdan geçenlere soruluyor diye biliyordum. birden tabi bi stres oldum. burada sorulan sorular:
    - adın soyadın. bunları kodla
    - bugün günlerden ne?
    - bugün hava nasıl?
    - ne yemeyi seversin?
    - hobilerin neler?
    - çocuğun var mı?
    - nerede yaşıyorsun?
    - mesleğin ne?
    gibi a1 sınavını geçen herkesin cevaplayabileceği türden sorular. ancak tabi birden gelince inceden bi telaş oluyor. ben yanlışlıkla ingilizce cevap verdim bi soruya :)

yalan söylenince anında anlıyorlar o yüzden herşeyi dürüstçe söyleyin. anlatın. bi an insan gıcık tavır yüzünden sanki kısaca geçmeliyim gibi düşünüyor ama siz yine de içinize sinecek şekilde söyleyin. önceden bi prova yapın tabi :)
    normalde sonuçlanması 6-8 hafta diyorlar. ama benim 3 haftada geldi. bunun sebebi sanırım, 2 hafta dolduğunda eşimin almanya'daki yabancılar şubesini arayıp ilgilenmesi oldu. kadına gerekli başka bişey var mı diye sordu. kadın sadece lisans diplomamı istedi.
    işte böyle.

not: bu arada ben vizeyi alalı 7 ay falan oluyor.
    edit: konuyla ilgili mesajla soru sormayın gençler. bin sene geçti vize alalı ve tüm prosedur bile değişmiş olabilir. bütün bildiklerimi zaten yazdım ve ayrıca çok kabasiniz! gelen msjlara yazdığım cvplara bir teşekkür etmekten imtina eden insanlarla iletişim kuruyorum.
  • (bkz: #62324471) entry'min devamı niteliğinde olan bu entry'mi de görüşme sonrası yorumlarım için yazıyorum.

öncelikle belgeler konusuna değineceğim, boşu boşuna onların istediğinden fazla belge götürmeyin zaten almıyorlar.

istedikleri belgeler şu şekilde:

randevu aldığınızda mail ile yollanan belge listesi

türkiye'den alınacak belgeler kolay ama almanya'dan buraya gelip başvuracaksanız, eşinizden almanız gereken belgeleri türkiye'ye gelmeden önce almanızda fayda var. çünkü orjinallerini ve 2'şer fotokopisini istiyorlar.

istanbul almanya başkonsolosluğu'nda içeri alındıktan sonra, girişte vezne'de duran kadın belgelere bakıp bu gerekli, bu gereksiz şeklinde ayırdıktan sonra sizi ups banko'suna gönderiyor ve pasaportu geri yollayabilmeleri için zarf alıp ödeme yapıyoruz.

vezneye geri döndüğünüzde veznedeki hanım belgeleri düzenlemiş oluyor. eşiniz alman vatandaşı veya herhangi bir ab üyesi devlet vatandaşı ise para ödemiyorsunuz. onun dışında 60 euro vize ücreti var. ben ödemedim.

sıra numarasını alıp beklıyoruz. camlı bölümlere ayrılmış veznelerden numara yanınca gidiyoruz.

bana çok tatlı bir hanımefendi denk geldi ve bugüne kadar okuduğum her şeyi unutmamı, gerginliğimin azalmasını sağladı.
    (randevum sabah 7 buçukta olmasına rağmen kadın aşırı güleryüzlü ve pozitifti. ben o saatte çalışmaya başlasam bütün hırçınlığım üzerimde olur. )

parmak izi alınıyor önce, sonra klasik sorular soruluyor.

-kendinizi tanıtır mısınız? mesleğiniz vs.?
    -eşinizle nerede nasıl tanıştınız?
    -ilişkiniz nasıl başladı?
    -eşinizin doğum tarihi nedir?
    -evlenmeye nasıl karar verdiniz?
    -bu süreçte kaç kere almanya'ya gittiniz?
    -almanya'da akrabanız var mı?
    -eşinizle hangi dilde konuşuyorsunuz?
    -eşiniz türkiye'ye geldi mi?
    -evlenme teklifi etti mi? nasıl ve nerede?
    -nişan yaptınız mı? nerede ve kaç kişi vardı?
    -nikahınıza aileler katıldı mı? yalnız mıydınız? neden yalnızdınız?
    -düğün yaptınız mı? kaç kişi vardı?
    -eşinizi en son nerede yüz yüze gördünüz?
    -eşinizle nasıl iletişim kuruyorsunuz?
    -eşinizle ortak hedefleriniz nelerdir?

bizimki yeni tanışan insanların arkadaşça sohbeti gibi geçti zaten insanın gözünden anlıyorlar daha ne mal olduklarını. bu sorulardan sonra da biraz almanca konuşacağız diyip almanca sorular sormaya başladı.

almanca kısmında ise soruları gayet net anlaşılır ve tane tane söylemeye özen gösteriyorlar. bana sorulan sorular ise şöyleydi;

-wie heisst du?(adınız nedir?)
    -wie heisst dein ehemann?(eşinizin adı nedir?
    -wo wohnt dein ehemann? (eşiniz nerede oturuyor?)
    -hat dein ehemann ein auto? (eşinizin arabası var mı?)
    -hast du gefrühstückt? (kahvaltı ettin mi?)
    -was hast du gegessen? (ne yedin?)

edit: imla
  • evrakları tamamladıktan sonra ilave olarak her türlü belgenizi de yanınızda götürmekte fayda var. zira veznedeki bayan bana "pasaportunuzun fotokopisi var mı" diye sorduğunda, dosyadan çıkartırken eşimin doğum belgesini gördü "şunu da alalım dedi"(eşim sonradan alman vatandaşı). nüfus kayıt örneğimim almanca tercümesine gerek yokmuş. evrak kontrolünden sonra evlilik ile ilgili detay sorular geliyor;

-eşinizle nerde, nasıl, hangi tarihte tanıştınız?
    -eşinizle nasıl irtibat kuruyorsunuz?
    -evlenme kararını nasıl aldınız?
    -ne zaman evlendiniz?

almanca sorular korktuğum kadar zor değildi. dil sınavından 61 aldım ama, şüphelenip çok soru sorulmadı;

-haben sie ein auto?
    -sind sie mit der arbeit?
    -hast du frühstück?
    -was haben sie gegessen?

evraklarım tam olup, bütün soruları da cevapladıktan sonra bir de teşekkür aldım.
    8-12 haftada sonuçlanır diyorlar.

edit: 3(uc) gunde vizem geldi.
  • cocuklarimin pasaportu olmadigi icin ben onden basvurdum. pasaportlar gelince esim ve cocuklar icin aile birlesimi basvurusu yaptim. daha sonra ogrendim ki ben henuz basvuru yapmadigim icin ailemin randevusu gelmese bile ailecek basvuru yapabiliyormusuz. bunu sadece istanbul subesinde yaptiklarini soylediler. benim randevu gunumde hep birlikte basvurduk ve sorunsuz bir sekilde vizemizi aldik. belki buralari okuyan birilerine yardimci olur bu yazdigim
  • konuyla ilgili çok mesaj aldım ve bir sıkça sorulan sorular entrysi yazayım dedim:

öncelikle bir de şuraya bakın (bkz: #28324036)

- bu aile birleşimi kursunu goethe enstitüsünde mi gittiniz veya illa ki oraya mı gitmem gerekiyor.

ben kursa gitmedim. goethe'nin de diğer kursların da a1 sınavına hazırlık kursları var. hatta ben sınava girdiğimde kurs hocalarıyla gelen bir sürü insan vardı. anladığım kadarıyla direk sınava hazırlıyorlar almanca öğretmekten ziyade. çünkü normal almanca a1 kursları sınav için çok da faydalı olmuyor.

- sınav zor mu?

çalışırsan yaparsın hehe. aslında biraz ezberlersen yaparsın. çünkü formatı çok standart. internette daha önce çıkmış soruları forumlarda bulabiliyorsunuz. cevaplara çok itimat etmeyin. yalan yanlış olabiliyorlar. youtube dan da hoca anlatımlı soru bulunabilir.

- evlilik yapacakların cep mesajlarına ya da facebook muhabbetlerine bakıyorlar mı?

bu özele girdiğinden bunları talep edemezler. etseler de ben olsam çemkirirdim. çünkü almanlar bu konuda hassaslar.

- schengen vizesi alıp almanya'ya gittiğimde orada evlenebilir miyiz?

böyle bişeye hiç girmeyin. türklerin yapabileceği her türlü çakallığı biliyorlar. 5 milyona yakın türk'ün yaşadığı söyleniyor burada. dürüstseniz, evraklarınız tamamsa işinizi olması gerektiği gibi halledin. türklerin yanında başlarında suriyeliler ve yunanlar gibi sıkıntılar olduğu için zaten işi zora koşuyorlar.

- almanca kursuna evlendikten sonra gidebilir miyim?

kurs zorunlu değil. zaman ve/veya paranız yoksa sınava kursa gitmeden de hazırlanabilirsiniz. ancak almanya'ya geldikten sonra bulunduğunuz eyalet veya yabancılar ofisinde muhatap olacağınız kişi veya tahsil durumunuza göre 1 senelik entegrasyon kursu zorunluluğunuz olabilir. beni zorunlu tutmadılar dolayısıyla detayları bilmiyorum.

soru geldikçe cevabını bildiğim kadarıyla buraya ekleyeceğim.
    sadece benim bilgilerime başvurmak hata olur. aman diyeyim.

bir de bazen evleneceğin kişiyle çapraz sorguya alıyorlarmış. sanırım şüpheli durumlarda. bana çok olası gelmedi ama olabilir de tabi. şöyle bir link var, sorulan sorular varmış:

http://www.almancax.com/…ulan-sorular-t22203.0.html
  • ab vatandaşı ile almanya'da evlenmek ve oraya yerleşmek üzere de alınması gereken vize.

süreçte yardımcı olması için;
    https://almanyadaevlenmek.wordpress.com/…-evlenmek/
  • başvurduktan 3 ay 25 gün sonra elime ulaşan belgedir. çocuk üzerinden başvurduğum için dil kursuna gitmeme gerek kalmadı. ama bir yıl içerisinde b2 düzeyde almanca öğrenmem gerektiğini duyunca buzdolabından çıkan dondurma kabının içinde anne yemeği bulmuş gibi hissettim. b2 düzey nedir abi, nasıl yani ilerlemiş almanca, kültür, oryantasyon falan noluyoruz... oturum çıktığına mı sevineyim, almancayı a1 değilde b2 düzeyde almam gerektiğine mi yanayım bilemedim. 1 yıl buna yeter mi onu da bilemedim. hatta kaç yıllık oturum çıktı onu bile bilmiyorum pasaportta d tipi family visa yazıyor, oturum kartını oraya gidip yabancılar bürosundan alınca öğreneceğim kaç yıllık olduğunu.

b2 seviye almanca öğrenen biri pokelese de anlatsa bana askerlik anılarını...

edit: hersey o kadar zerzevat isten sonra bile ok su an. yardima ihtiyaci olanlara bir yesil isik uzagindayim. calistigim yerden sorun.

yillar sonra gelen edit: b2 seviye yazmisim ama istenen b1 seviye almancaymis. ara vermeden 6 ayda bitirdim.
  • 16.08 salı günü istanbul başkonsolosluğu'nda randevum olan vize tipidir.
    o kadar çok şey okudum, araştırdım ki kafam allak bullak!
    zor olsa da imkansız değil evet ama gerçekten insanları aşırı zora sokuyorlar.

sanırım vasıfsız olmamak baktıkları en önemli şeylerden biri imiş. bir de fake evlilik olup olmaması tabii.
    mesleğim de almanya'nın aradığı bir meslek olmasına, daha almanya'ya gitmeden 2 iş teklifim olmasına rağmen "ya bir pürüz çıkarırlarsa" diye tırsıyorum.

eşim de %100 alman. sanırım almanya'da yaşayan türklerin evliliklerini daha ince eleyip sık dokuyorlar. mesela doğuştan alman vatandaşı olan biri devletten yardımla geçinse bile eşini almanya'ya getirme hakkına sahipken türk asıllılarda durum öyle değil. gerçi eşim de devletten yardım almıyor, evi, işi yeterli durumda.

ama her konuda olduğu gibi bunda da çifte standartlar yok değil. gerçi türklerin bugüne kadar almanya'ya gidebilmek için yaptıkları çakallıkları göz önünde bulundurursak adamların önlem alması da normal tabii. neyse görüşmeyi atlattıktan sonrası daha kolay olacak sanırım. 4-12 hafta sürebiliyormuş. umarım daha kısa sürede vizeye kavuşurum.

vize görüşmesinden sonra editleyeceğim. dikkat etmem gereken hususları bilenler yeşillendirebilir.
  • bir türlü sıra gelmeyen vize türü.
    ortalama vize randevu bekleme süresini bilen var mı? 6 aydır randevu alamadık.
  • az önce başvurusundan çıktığım vize türü. belgeleriniz tamsa, teslim aşamasında hiç bir sorun yaşamıyorsunuz. eşiniz alman vatandaşı ise ücret ödemiyorsunuz. ama ahiret sorularına hazırlıklı olun. her detayı üç beş kez soruyorlar.

izmir’den başvurdum, oldukça kibar ve yardımseverdi çalışanlar.

edit: bir buçuk ayda geldi.
hesabın var mı? giriş yap