şükela:  tümü | bugün
  • düşünsenize siz bir almansınız.

iki tane dünya savaşı atlatmışsın,
    her şeyi yeniden inşa etmişsin.

dünya kupası kazanmış mükemmel bir futbol takımın var,

ünlü markalarının arasında mercedes,bmw,audi,porsche,volkswagen,siemens,bayer,adidas,puma,hugo boss,bosch,nivea,braun var.

tasarım ve mühendisliğin dibine vurmuşsun.

geçmişinde bach,beethoven,brahms,handel,wagner,strauss gibi sanatçıların var.
    18,19 ve 20.yüzyılların fizikçilerinin %80'den fazlası senin ülkenden çıkmış.

ama elinde değil türkiye'yi kıskanıyorsun.

sizce de çok olmuyor muyuz?
  • gittim gördüm test ettim. şunu söyleyebilirim.

adamlar bizi kıskanmıyorlar. biz umurlarında bile değiliz. anlatılmaz yaşanır. gidin görün.

adamların altıncı büyük şehrinin bile ulaşım altyapısı senin en büyük şehirlerimiz dediğin istanbul ve ankara'nın 100 yıl ilerisinde. insanlar hem çalışıyor hem hayattan zevk alıyorlar. şehir içlerinde öyle büyük temiz parkları var ki insan şehir'de yaşadığına inanamıyor. neredeyse hepsi köpek gibi spor yapıyorlar. bisiklet kullananlar caddelerde parklarda koşu yapanlar.

ekonomi ve teknoloji kısmı anlatılmış zaten. tekrarlamaya gerek yok. zaten bu şekilde gelişmen için alt yapın olacak. biz hala duble yollarla övünelim. adamlar fi tarihinde demir ağlarla örmüşler yurtlarını her baştan. o u-bahn'lar s-bahn'lar falan. dedim ki medeniyet demiryoluymuş gerçekten.

neyse arkadaşlar. uzun lafın kısası, almanya bir 100 sene boyunca yerinde sayarsa biz de 100 sene boyunca her sene iki senelik gelişme kaydedersek belki yakalarız adamları. yoksa bir tane fazladan havaalanı yaptık diye mercedes fabrikalarını kapatacak değil.
  • 0 passat 2.0 tdı

ülke giriş: 103.000 lira
    ötv %110: 113.300 lira
    kdv %18: 38.934 lira
    mtv: 1.439 lira
    tescil: 550 lira
    toplam vergi: 154.223 lira
    satış fiyatı: 257.223 lira

kıskanır tabiiii... türkiye, almanya'daki fabrikadan daha çok kazanıyor
  • evet yha! bizim havaalanı var ya üff! filolardan biri
  • reis bunu beğendi.
  • bugün eve geldigimde posta kutusunda bir "bild" buldum, hani şu alman gazetesi. önce şaşırdım, ne ara buna üye olduk da, posta kutumuza atmışlar diye. meğersem bugün 65. yaşını kutluyorlarmış gazetenin, tüm almanya ile kutlayalim demişler, herkese bedava dağıtmışlar. ön sayfa şu: https://hizliresim.com/gwzzp0

bunu görünce beni bir gülme aldı. o koskaca "lust auf deutschland" ın altinda, kadının sağ bacagının yanında şu yazıyor: "dünya neden bizim ekonomimizi, kültürümüzü ve politik kararlığımızı kıskanıyor... ve tabii ki futbolumuzu..."

ben yorum yapamıyorum şu an, sadece gülüyorum. insanlık olarak ne kıskanç varlıklarmışız, herkes birbirini kıskanıyor (!)
  • dun alisverise gittim turk marketine, ki turk marketi alman muadillerine kiyasla biraz daha pahalidir.

aldigim urunler :
    1,140 gr yagsiz dana kiyma 6.83 eur
    0.420 gr biftek (2 dilim) 7.10 eur

toplam 13.93 eur
    simdi bunu tl ye cevirip cok da farkli degilmis diyecek olan comar kardesim , o zaman asgari ucret de burada 5.500 tl, operim.

evet reis almanya senin protein alamadan yasayan vatandaslarini kiskaniyor.

cok haklisin.