şükela:  tümü | bugün
 • japonya ve almanya'nın dünyanın en gelişmiş ekonomi ve sanayi ülkelerinden olduğundan bir haber bünyenin beyanıdır. ulan adamlar zaten ikinci dünya savaşı sırasında bile zamanlarının çok ilerisindeler. nasıl bir almanya, bir japonya ile kendini bir tutarsın. kore dese tamam diyeceğim..
 • işin sırrı amerikan himayesinde. fakat bu gelişim süreçleri incelenirse çinlilerin almanlardan da japonlardan da üstün bir millet olduğu görülecek. çin'de sermaye yatırımları yapıp üst düzey bürokratlarını da tanımış bir insan olarak söz konusu zeka çalışkanlık disiplin fedakarlık ve bilim aşkıysa hiç kimse çinlilerin eline su dökemez diyebilirim. bu su dökemeyeceklere amerikalılar ve ingilizler de dahil.
 • inşaatla, rantla, torpille, kandırılmakla, hırsızlıkla değil cevabı. cevabı başka birşey.
 • verimlilik.(bkz: #76888966)
 • akp’nin başlarına gelmemesiyle.
 • sadece almanya ve japonya ile sınırlı değil olay. 2. dünya savaşı sonrasında yıkılıp dümdüz olan avrupa ülkelerini sscb nin kucağına atmak istemeyen abd marshall yardımları ile bu ülkeleri ayağa kaldırmayı amaçlamıştir. bu ülkelere yapılan yardımlar sanayi ve gelişmeye aktarılmış, sonuçta ise bugünkü bildiğimiz avrupa ortaya çıkmış. aynı dönemde binbir rica ile bizimde aldığımız marshall yardımı menderes tarafından araba bile olmayan köy yollarının asfaltlanması için kullanılmış, sonuc olarak ise avrupa sanayide gelişirken biz babayi almışız. olay bundan ibaret.
 • bir üstteki entarinin altina imzami atarim, ek olarak bu iki ülkede bir altyapi vardi. sen maalesef bokunla oynarken, adamlar su anda kullandigin cogu seyin icadini taa o zamanlar, 19. yy’da yapmisti. gerci hitler ya da japonya acisindan bakacak olursak atom bombalari ve savas cok sey götürdü ama adamlar o yikima ragmen ayaga kalkmayi bildi. tabi yardimlarin payi büyük. bugün almanya bildigin abd‘nin avrupa askeri üssü gibi.

  edit: imla
 • eğer kastedilen 2.dünya savaşı sonraısndaki gelişimse;
  -ordu kurmalarına izin verilmemesi, böylece savunmaya harcanacak paranın yatırıma ve eğitime gitmesi.
  -savaştaki ağır hezimet sonrası popülist ve şovenist akımların zemin kaybetmesi.
  -ve belki de en önemlisi zaten 2.dünya savaşı öncesi tüm dünyaya kafa tutacak kadar güçlü olmaları. bu adamlar zaten askerlikte iyiydi, şimdi de teknolojide iyiler.
 • şu an bu 2 ülke gelişmiş ama cüsse olarak güçlü ülke değiller.

  2. dünya savaşı öncesi hem gelişmiş hem de güçlü ülkelerdi. 2 tane imparatorluktular resmen.

  japonya için meiji'ye, almanya içinse son 500 yıllık tarihine bakılabilir.