şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japonya ve almanya'nın dünyanın en gelişmiş ekonomi ve sanayi ülkelerinden olduğundan bir haber bünyenin beyanıdır. ulan adamlar zaten ikinci dünya savaşı sırasında bile zamanlarının çok ilerisindeler. nasıl bir almanya, bir japonya ile kendini bir tutarsın. kore dese tamam diyeceğim..
 • inşaatla, rantla, torpille, kandırılmakla, hırsızlıkla değil cevabı. cevabı başka birşey.
 • akp’nin başlarına gelmemesiyle.
 • sadece almanya ve japonya ile sınırlı değil olay. 2. dünya savaşı sonrasında yıkılıp dümdüz olan avrupa ülkelerini sscb nin kucağına atmak istemeyen abd marshall yardımları ile bu ülkeleri ayağa kaldırmayı amaçlamıştir. bu ülkelere yapılan yardımlar sanayi ve gelişmeye aktarılmış, sonuçta ise bugünkü bildiğimiz avrupa ortaya çıkmış. aynı dönemde binbir rica ile bizimde aldığımız marshall yardımı menderes tarafından araba bile olmayan köy yollarının asfaltlanması için kullanılmış, sonuc olarak ise avrupa sanayide gelişirken biz babayi almışız. olay bundan ibaret.
 • bir üstteki entarinin altina imzami atarim, ek olarak bu iki ülkede bir altyapi vardi. sen maalesef bokunla oynarken, adamlar su anda kullandigin cogu seyin icadini taa o zamanlar, 19. yy’da yapmisti. gerci hitler ya da japonya acisindan bakacak olursak atom bombalari ve savas cok sey götürdü ama adamlar o yikima ragmen ayaga kalkmayi bildi. tabi yardimlarin payi büyük. bugün almanya bildigin abd‘nin avrupa askeri üssü gibi.

  edit: imla
 • eğer kastedilen 2.dünya savaşı sonraısndaki gelişimse;
  -ordu kurmalarına izin verilmemesi, böylece savunmaya harcanacak paranın yatırıma ve eğitime gitmesi.
  -savaştaki ağır hezimet sonrası popülist ve şovenist akımların zemin kaybetmesi.
  -ve belki de en önemlisi zaten 2.dünya savaşı öncesi tüm dünyaya kafa tutacak kadar güçlü olmaları. bu adamlar zaten askerlikte iyiydi, şimdi de teknolojide iyiler.
 • şu an bu 2 ülke gelişmiş ama cüsse olarak güçlü ülke değiller.

  2. dünya savaşı öncesi hem gelişmiş hem de güçlü ülkelerdi. 2 tane imparatorluktular resmen.

  japonya için meiji'ye, almanya içinse son 500 yıllık tarihine bakılabilir.
 • büyük para babası baronların düşük ücretli iş gücünden dolayı gözüne kestirdiği savaştan yeni çıkmış, fakirleşmiş ülkelere çullanmasıdır. bu sayede istediği gibi şekillendirmiştir bu ülkeleri.
 • doğru zamanda, doğru tercihler yaparak. tabi bu tercihlerin gereğini yapmak ve bedelini ödemek de lazım.
 • zaten savaş öncesinde de ciddi anlamda gelişmiş oldukları için, tekrar gelişmeleri kaçınılmazdı. bilgi ve birikimleri çok fazlaydı. araştırma ve geliştirme konusunda da dünyada en önlerde idiler.

  marshall yardımları tabii ki fayda sağlamıştır bu ülkelere, lakin bahsi geçen ülkeler zaten eğitim ve öğretim konusunda da birçok ülkeden fersah fersah önde gidiyorlardı.

  asıl önemli olan, eğitimdir. biz salı gününden itibaren, bu sene yine diş fırçalamanın orucu bozup bozmadığını araştırırken, onlar kuyruklu yıldızın üzerinde çekilen fotoğrafların, radyasyon yüzünden siyah beyaz çıkmasını araştırıyor. maalesef.

  (bkz: eğitim şart)