• cevabi kime sorulduguna gore degisen soru.

seyahat acentasi bana biletim vize uygulamasindan once satin alindigi icin ve frankfurt havaalani'nda yalnizca birkac saat kalip dogrudan amerika'ya devam edecegim icin transit vize gerekmedigini soyledi.

almanya'nin istanbul konsoloslugu web sayfasinda ise, transit vizesi gerektigini ama gecerli abd veya kanada vizesi olanlarin transit vizelerini havaalanindan alabilecegini yazmakta.

öte yandan sordugum dubai almanya baskonsoloslugu ise israrla 'hayir türk pasaportuyla havaalaninda vize alamazsiniz, gelip buradan almalisiniz' diye ustune basa basa uyardi.

ben de butun bu celiskili bilgiler arasinda 'napicaklar yani havaalaninda alikoyacak degiller ya okeyli devam ucusum varken' diyerek vize alma isini es geçtim.

gercekten de dubai'den frankfurt aktarmali olarak new york'a ucarken frankfurt'ta daha ucak kapisinda pasaportum suratsiz bir alman polizei'i tarafindan kontrol edildi ve uzerindeki ay ve yildiz ustaca teshis edildi. lakin, polizei amcanin icinde yesermekte oldugunu tahmin ettigim 'lan bu serefsiz sakin ulkemize iltica talebinde bulunmasin, gidip kacak isci olarak calismasin bavyera'min sipsirin yaylalarinda??!' seklindeki endiseleri gerek tek kelime almanca bilmiyor taklidi yaparak gerekse kafamdaki beyzbol sapkasi ve agzimda yavsakca cignenen bir sakizla etrafa 'benim olayim amerika, almanya'yla isim olmaz hocam benim, zaten ulkenizi de en son saving private ryan'da gordum.' seklinde bakislar atarak bertaraf etmem sonucunda, 'aman bi de buna mi laf anlatmakla ugrasicam' diye dusunen beyamca benden 35 euro ayakbasti parasi istemekten bile vazgecti.
  • uyari: efenim ben bu entryi yazdigim tarihte bayagi arastirip sorusturup hatta amerika-turkiye yolculugu sirasinda almanya'dan transit gecis yapmis bir arkadasimdan da bilgi alip yazmistim. o tarihte nereye gidiyor olursaniz olun, yesil pasaport ve/ya schengen vizeniz yoksa transit vize almaniz gerekiyor diyordu. beni "bu hatali, amerika kanada japonya ve isvicre vizeniz varsa transit vize gerekmiyor" diye uyaran oldu. ben de bu durumda asagida yazilanlari aklinizda bulundurun ama kendi ozel durumunuza gore arastirip sorusturup ona gore yola cikin diyorum. "senin yuzunden x dolar fazla verip y havayoluyla uctum, arkadasimdan vize istememisler. allah belani versin!" diye karsima cikmayin. gerci bu sitede yazilanlarin hicbiri dogru degildir ama iste biraz ciddiye alsaniz fena olmaz!

>>>>> oricinal entry>>>>>
    yakin tarihte cevabi degisen soru.

bir vakitler almanya transit vize istemez idi, san francisco, los angeles gibi merkezlere yakin oturan turkler de lufthansa'dan bilet alir, aktarmalarini new york, chicago gibi 11 eylul sonrasi iskence mekanlarina donmus amerika havaalanlari yerine munih veya frankfurtta yapar, bavullarini da istanbul'dan varis noktasina kadar gormez idi.

ama artik schengen vizesi olmayan tum turk vatandaslarinin (yesil pasaport sahipleri dahil mi haric mi bilmiyorum) vizesiz transit gecit yapamayacagi seklinde bir karar alinmis. 25 subat 2005'e kadar havaalaninda transit vize verilecekmis, ama o tarihten sonra yolculuga cikmadan once tedarik edilmesi gerekecekmis.

almanya hangi akla hizmet boyle bir sacmalik yapti anlayamadim. almanya'ya kacak giris yapan cok turk oldugu malum ama bunlarin transit gecis sirasinda havaalanindan kacak giris yaptiklarini hic sanmiyorum. amerika'da, kanada'da yasayan bir turk ne diye almanya'ya kacak girmeye calissin ki? eger sebep kacak girisi engellemek degilse nedir bilemiyorum.

bir de bu vizenin istendigi ulkeler listesine bakinca insan "yuh!" diyor. biz avrupa birligine uye olmaktan bahsediyoruz, bunlar bizi somali'yle, sudan'la, afganistan'la ayni kefeye koyuyor (bu ulkeleri asagilamak niyetinde degilim, sadece bu vize isinin ab konusundaki iki yuzlulugun bir degisik ifadesi oldugunu soylemeye calisiyorum).

bundan sonra lufthansa'yla ucar miyim? ucmam. tas gibi schengen vizem var, transit vizesi almam gerekmiyor ama hayatta ucmam.
    almanya transit vize kuralini koyarken, ingiltere abd/kanada/schengen vizesi olan turkler icin transit vize gerekliligini kaldirmis mesela. bu vizelere sahip transatlantik ucus yapan turkler yukarida saydigim avrupa'da transfer kolayligindan vazgecmek istemiyorlarsa british airways'i kullanabilir (klmi kullanin demeye elim varmiyor).
  • cevabinin maalesef evet oldugu sorudur.

ayrıntılarını http://www.deutschesgeneralkonsulat-istanbul.org.tr/… adresinden de görebileceginiz gibi isterseniz pasaport kontrolunden gecin isterseniz gecmeyin(yani almanyaya giris yapin yada yapmayin) 35euro vermek ve fuzili bir takim resmi islemleri yapmak zorunda oldugunuz uygulama!

bu arada turkiye alman vatandaslarindan giris cikislarda herhangi bir vize talep etmezken bakin almanyanin bizi esdeger tuttugu ulkelere,

afghanistan
    india
    pakistan
    angola
    iraq
    somali
    bangladesh
    iran
    sri lanka
    ethiopia
    jordan
    sudan
    eritrea
    congo
    (democratic republic)
    syria
    gambia
    lebanon
    turkey
    ghana
    nigeria
  • en güncel bilgi olarak; eğer ab veya aet üyesi bir ülkeye almanya üzerinden uçuş yapacaksanız ve gideceğiniz ülkenin vizesine sahipseniz, almanya'nın transit vize isteme durumu yok; şeklinde cevaplanabilecek soru.

konsolosluğa ilettiğim sorunun cevabını aynen kopipest ederim:

sayin zuhuratbaba
    polonya ab üyesi oldugu icin almanya üzerinden polonya'ya ucuslarda (almanya'daki havaalanini terketmemek kaydi ile) almanya icin vize aranmamaktadir.
    saygilarimizla

bu durumda, türkiye'ye verilen bilgi ile diğer yurt dışında verilen bilgi ve belgeler arasında önemli bir fark olduğunu belirtmek isterim. yurt dışındaki diğer alman temsilciliklerinde transit vize bilgisi hakkında "eğer bu ülkelerden birisinde opturma izniniz varsa..." denilmekte; türkiye'deki belgede ise vize veya oturma izni denmektedir.

tabii hâlâ alman sınır muhafaza sorun, dert çıkartabilir; o ayrı dava. frankfurt'ta önümdeki adamı kenara çekişlerini hâlâ unutamıyorum.

edit: varşova'ya giden uçağa binene kadar münihte kimse vize pasaport sormadı. orada da yalandan sordular. geçtik gittik.
  • "ab/aet ülkesine, abd, japonya veya kanada`ya gidiyorsanız ve gideceğiniz ülkeye ait
    geçerli bir oturma müsaadeniz veya vizeniz varsa veya bu ülkelerden birinde yasal
    olarak oturumunuz varken türkiye`ye dönüş yapıyorsanız" istemiyormuş.
  • cologne/bonn, frankfur/main, düsseldorf, münih, hamburg ve berlin havaalanlarında belli saat aralıklarında (main ve münih‘te saat sınırı yok) ve bazı istisnai durumlarda istenmez:
    -diplomatik pasaporta sahipseniz
    -abd oturma izniniz veya geçerli vizeniz varsa
    -schengen veya ab ülkelerine ait geçerli vizeniz varsa
    -ab ülkelerinde serbest dolaşım hakkı olan eş veya ebeveyniniz varsa.

bu linkten güncel bilgileri takip edebilirsiniz.

edit: güncel bilgi
  • amerika'ya vizesi olup almanya aktarması yapılacaksa aktarma süresi 19 saat ise vize istenip istenmediğini merak ediyorum.yeşillendirirseniz sevinirim.
  • nereli olduğunuzdan çok nereden nereye gideceğinizle alakalı olan durumdur.

türkiye'den almanya aktarmalı olarak abd, kanada, japonya gibi ülkelere gidiyorsanız ve vizeniz varsa transit vizeye gerek kalmıyor.

edit: biraz daha bilgi ekleyeyim.

başlıkta da çok fazla farklı bilgi mevcut, ama aşağıda paylaştığım resmi kaynaklara da bakarsanız transit vize gerekmediği anlaşılıyor. zaten fransa, ispanya gibi ülkelerin de transit vize şartlarına baktığımızda yine türk vatandaşları için abd, kanada, japonya gibi ülkelerin vizesinin yeterli olduğunu okumuştuk. almanya'da da aynı durum geçerli.

https://www.germany-visa.org/airport-transit-visa/
    https://www.almanyakonsoloslugu.com/…a-transit-vize

edit 2: halen okunduğunu gördüğüm için bir ekleme daha yapmak istiyorum. yeni bir haberle yukarıdaki söylediklerim biraz boşa çıkmış oluyor. almanya'da sadece 5 havalimanında transit bölge varmış, bu yüzden sadece bu 5 havalimanından yapacağınız aktarmalarda transit vizeye ihtiyaç duymayacaksınız. diğer havalimanlarından aktarmalı nereye gittiğiniz fark etmeksizin transit vize yada schengen vizesi gerekiyor.

bu meşhur 5 havalimanı ise şunlar:
    - frankfurt
    - münih
    - berlin
    - hamburg
    - dusseldorf

kaynak: https://uk.diplo.de/…/airport-transit-visas/2442170
hesabın var mı? giriş yap