şükela:  tümü | bugün
  • özellikle işin içine japonya girdiği zaman kimin samimi kimin iki yüzlü olduğunu çok iyi gösteren tartışma konusu.

sözde nazi düşmanları bugün almanlara zerre toz kondurmazlar. nazilerin yaptıklarından bahsederken sanki doğal bir afet, talihsiz, şanssız bir olay gibi bahsederler "tüh kaza oldu" tadında. arkasındaki zihniyeti ve milliyeti en ufak şekilde sorgulama yoktur. tabii ki olması gereken de budur, zira iii. reich sonrası almanya hükümetleri savaş suçlarını kabul etmiş, özür dilemiş, tazminat ödemişlerdir. buraya kadar her şey normal. işin kibar tabirle riyakarca, kaba tabirle şerefsizce kısmı da bundan sonrası zaten.

nazilere alman değil uzaylıymış muamelesi yapan bu insanlar, aynı savaşta nazilerin müttefiği olarak yer almış büyük japonya imparatorluğu'nun yaptıklarından dolayı, aynı almanya devleti gibi gereken özürleri dileyip tazminatları ödemiş olmasına rağmen bugünkü japonya'yı suçlamaktalar. hobi olarak sabah akşam alman öven bu arkadaşların japonya hakkında olumlu en ufak bir cümle gördüklerinde aniden tetiklenip papağan gibi "birim 731, nanking katliamı, koreli seks köleleri" sözcüklerini ağızlarından salyalar akıtarak tekrarlama sebeplerini cidden merak ediyorum.

iki gram tutarlı olmak zor değil.
  • ikinci dünya savaşında sadece almanların ve japonların savaş suçu işlediğini; savaşı kazanan tarafın adeta hiçbir insan haklarını ihlal etmeden savaşı kazanmış gibi gösterildiğini ve özür dilemek zorundalığı yokmuş gibi göstermekten daha ikiyüzlü değildir.
  • (bkz: çöküş) (bkz: joseph goebbels)

--- spoiler ---

tekrar ediyorum! hiçbir acıma duymuyorum! halk bu kaderi kendi seçti! evet, bu bazıları için sürpriz olabilir. yersiz kuruntulara kapılmayın. halkı biz zorlamadık. bize yetkiyi onlar verdi.

--- spoiler ---
  • almanların wehrmacht'tan utandıklarını, dünya savaşı çıkartmakta haksız olduklarını düşünüklerini, nazi ideolojisine kökten karşı olduklarını düşünmüyorum. das bot, cross of iron gibi filmlerde de görüleceği üzere, asla nedamet getirmezler. aksine üstü kapalı bir gurur duyarlar.

milgram deneyinin almanların durumunu yansıttığını düşünmüyorum. almanların nazilerden tamamen vareste ve ideolojilerinden münezzeh olduklarını düşünmüyorum.

tanım: yapamadığım ayrımı ifade eden başlık.