şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
 • almanya'da iş bulmam sebebiyle; 26 kasım'da idata'nın kendi internet sitesindeki ulusal vizeye ilişkin soruları cevapladıktan sonra, randevu tarihi belirlemek adına hem eşim hem de kendi adıma ödeme yaptım ve beklemeye başladık. özellikle ekşi de okuduklarımızın aksine randevu tarihinin atanması öyle 2-3 hafta sürmedi sadece 4 gün sürdü. 26 kasım'da talep oluşturdum ve 29 kasım'da görüşmemizin 8 aralık olduğunu belirten maili aldık. vize türlerimiz de; ben ön onaysız çalışma vizesine başvurdum, eşim de bağlı başvuru, yani aile birleşimi vizesi için başvurdu. evrak konusuna gelirsem; bizden nerdeyse evrak listesinin dışındaki hiçbir evrakı talep etmediler sadece esnek uçak biletini ve otel rezervasyonumuzu ek olarak verdik. öyle adli sicil kaydı vs. gibi edevlet evraklarına gerek olmadı. açıkçası ekşi'de ve başka sosyal mecralarda yapılan paylaşımlar sebebiyle evrak listesinin kabarık olması gerekiyor kanısına varmıştık; aman bunu da isterler aman şunu da isterler diye bir sürü kağıt israfı yaparak ve para dökerek evrak götürdük. hiç birini almadılar. hatta eşimin a1 sertifikası henüz sonuçlanmamıştı, biz de sertifikanın bize ulaşmadığını belirttik, zaten a1 sertifikasının bizim için gerek olmadığını orada söylediler. şaşırdık tabiki. şart olduğunu okuduğumuz için eşim a1 sertfikasını almak üzere goethe'de yer olmadığından almanca sınav merkezin'de ösd sınavına girmişti. görüşmemizin ertesi günü sınav sonucu elimize ulaştı.

  ek olarak sınava gireceklere tavsiye ösd goethe'den daha kolay daha garanti. 12 ekim'de sınav tarihini 12 kasım olarak belirledik ve eşim sadece 5 gün çalıştı diğer günler paso çıkmış sınavları çözdü ve 92 aldı. sınav konusunu bir yana bırakayım.

  başvurumuzdan 2 gün sonra telefonla önce beni aramışlar, bana ulaşamayınca eşimi aramışlar ve diplomamın aslını konsolosluğa bırakmamızı rica etmişler. ertesi gün eşim tabi hem benim diplomamın aslını hem de 92 aldığı a1 sertifikasını büyük bir gururla konsolosluğa bıraktı. ve bekleme süremiz başladı. tabi ekşi'de olan bitenlerden dolayı hesaplar yapıyoruz ay şöyle geç gelebilir, böyle geç gelebilir, ay noel var tatil var, en erken 15 ocak falan und filan derken. 30 aralık günü sabah 10.30 civarında telefonum çaldı, bir gün önce anket için sabit bir hattan arandığımdan mütevellit çok bet bir sesle -efendim diye telefonu açtım ve ne duyayım; - merhaba almanya başkonsolosluğundan arıyorum. ben tabi bunu duyunca aman bir şirine bir şirine oldum. o güzel ses dedi ki -sizin işlemleriniz bitti buraya gelip mi almak istersiniz yoksa kargolayalım mı? dedim hemen geliriz. peki eşimin de işlemleri bitti mi? dedi ki -evet. işte o an uçarak gittik. özetle hem çok mutlu olduk, hem de öğrendik ki herkesin durumu farklı. siz evrakta ne yazılıysa onu götürün. fakat daha önceki entry'lerde uçak bileti ile ilgili bir mevzu bahis olmuş, bu konuya da değinirsem uçak biletiniz ve kalacak yerinizi göstermeniz mühim. bizim uçak biletimiz iddalıydı. erteleteceğimizi varsaymamıza rağmen uçak biletini 31 aralık'a almıştık. fakat alman kalitesi ve çalışma prensibi olduğundan 30 aralık'ta vizemiz çıktı. tabi biz 31 aralık'a kadar noel sebebiyle çıkamayacağını varsaydığımızdan çoktan erteletmiştik malum hiç bir hazırlık yapmamıştık vs. şimdi hazırlıklar başladı. bir kaç hafta sonra yolcudur abbas! herkese bu süreçte bol şanslar!

  açıkçası süreç uzasa da şaşırmazdık çünkü almanya başkonsolosluğunun resmi internet sayfasında işlemlerin üç ay sürebileceği zaten yazıyor.

  özetle tarihler;
  26 kasım idata websitesi, ödeme
  29 kasım randevu atama maili
  8 aralık idata ofis görüşmesi
  10 aralık diplomanın aslını konsolosluğa teslim etme
  30 aralık vizeye ve pasaporta kavuşma ve duygusal anlar.
 • red aldıktan sonra itiraz edip olumlu sonuç alan varsa bilgileriyle burayı aydınlatabilir mi?
 • d tipi çalışma vizesine 5 iş günü önce başvurumu yaptım. tahminen ne kadar sürede çıkacağını bilen varsa ve yeşillendirebilirse sevinirim.

  28. gün editi. hala ses seda yok amk. yapacağınız işi. ne uçak bileti alabiliyorum ne ev tutabiliyorum.

  son edit: bugün itibari ile pasaportum kargoya verildi.
 • ilk başvurumda 6 aylık multi olarak aldığım vize
 • eşimle birlikte 13.01.2022 tarihinde astoria idata'dan almanya için ilk kez başvurduğumuz ve 19.01.2022 tarihinde 6 aylık multi girişli aldığımız schengen vizesi.
 • esimle basvurdugumuz 14 ocak 2022 basvurumuza 2 yillik multi vermisler. 21 ocak 2022de elimize
  gecti pasaportlarimiz. 3. vizemiz. sirasiyla 6ay - 1 yil ve 2 yil verdiler.
 • 3 ocakta direk idata ankara ofisinden başvurup 18 ocakta 3 ay multi olarak tarafıma gönderilen 3. vizem.
  3 sene önce 6 aylık vermişlerdi.
  2 sene önce sadece 6 gün verdiler.
  ısterse pasaportunda her sayfanda vize olsun tamamen şans işi.
  aracı kurumlara para kaptirmaya hiç gerek yok idata'da yeterince yardımcı oluyorlar.
  80 eur vize bedeli birde idata ücreti ödüyorsunuz tam hatırlamıyorum 400 lira filandi sanırım,pasaport adresinize gönderilsin istiyorsanız 99 lira kargo ücreti vermelisiniz.
  yalnız cok önemli nokta 80 eur 'yu karttan ödeyemezsiniz eur olarak elden ödemeniz gerek.

  daha önceki yorumlarda bahsedildiği gibi otel rezervasyonu çok önemli
  uçak biletini 500 mt aşağıda thy ofisinden halledebilirsiniz ,vize için şu tarihlere rezervasyon yaptıracam demeniz kafi.herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan bir rezervasyon çıktısı veriyorlar.
 • normal çalışma vizesi değil de bluecard başvurusu yapanlara benden istenen evrakların sıralı listesini yazayım belki birilerinin işine yarar

  1- özgeçmiş ( ingilizce olması yeterli)
  2- e-devlet hizmet dökümü ( almancaya tercüme ettirdim)
  3- iş verenle yapılan iş sözleşmesinin almanca versiyonu
  4- aldığınız eğitimin almanya'da geçerli olduğunu gösteren anabin belgeleri. ( hem okuduğunuz bölüm, hem de üniverseteniz için iki farklı belge. buradan alınabilir.
  5- diplomanızın almanca tercümesi + orjinalini vermiyorsanız noterden aslı gibidir onaylanmış versiyonu. (diploma supplement zaten ingilizce diye onu vermeyin, eksik belge diye dönüş yapıyorlar. ben ilk başvuruda onu verdim kabul etmediler )
  6- almanya'ya adım attığınız günden itibaren 6 ay geçerli özel sağlık sigortası(sigortayı alırken ingilizce versiyonunu alabiliyorsunuz, bu şekilde vermeniz yeterli)
  7- 2 adet biometrik fotoğraf
 • dünyanın en gereksiz işkolunu yaratan idata'ya para kaptırmadan direkt almanya konsolosluğuna vize başvurusu yapabiliyor muyuz acaba bilen var mıdır?

  corona öncesinde ilk vize başvurusunu idata'ya yapmak zorunluydu parmak izi için, sonrasındaki vize başvurularında ise direkt konsolosluğuna yapıp 30 euro'yu sokağa atmaktan kurtulabiliyorduk hala öyle mi açıkçası merak ediyorum. bi kaç ay sonra vize başvurusu yapıcam

  edit: konsolosluğa başvuru olmuyormuş :/
 • 20 aralıkta ulusal vize başvurusu yaptım, hala sonuç bekliyorum. 5 hafta geçti. benim durumumda olan var mıdır?

  1 ayı geçerse e-mail yoluyla bizimle iletişime geçebilirsiniz, demişlerdi. mail attım, durumumu göremiyorum diye. üstelik idata’nın vize takip sayfasından da görüntüleyemiyorum. bilgisi olan var mı arkadaşlar?

  edit: nihayet bugün -tam 74 gün sonra- kargoya verildiği mesajı geldi.

hesabın var mı? giriş yap