şükela:  tümü | bugün
 • asgari ücretin 1594 euro olduğu almanya'da ortalama bir asgari ücrete evin neredeyse tüm beyaz eşyası rahat bir şekilde alınabilirken, asgari ücretin 2324 tl olduğu güzel ülkemde bir kalem beyaz eşyanın anca alınabildiğini görmek artık şaşırtmıyor. bu arada yerli ve milli taş gibi arçelik, beko, vestel gibi baba firmalarımız varken bu durumdayız. hadi bunu da geçtim almanya'da yerli malı beko buzdolabı 299 euro iken, aynı marka buzdolabının aynı modeli bizde 3490 tl. elin almanı kendi maaşıyla türk malı buzdolabından 5 tane alabilirken biz 2 ayda 1 tane alabiliyoruz. bu milletin alım gücünün bu kadar düştüğü başka bir zaman olmamıştır.

  kaynak:
  almanya fiyatı
  türkiye fiyatı

  edit 1: yazım yanlışı düzeltildi.
  edit 2: hala yok kargo ücreti, yok indirimde yazan beyinsiz sürüsüne verecek cevap bulamıyorum. nişanlı ve ev dizme arifesinde biriyim. ota boka verilen paraları, her şeyin nasıl ederinin 3-4 kat pahalı satıldığını görseniz ağlarsınız. ben cebindeki paranın nasıl 5 kuruş değeri olmadığını vurguluyorum hepsi bu! hadi indirime girsin 2500 lira olsun ne fark ediyor? adam senin malını kendi ülkesinde şaka gibi fiyatlara alıyor maaşına kıyasla. kilosu 99 cent olan muzun kilosu bizde 14-15 liralarda. hiç mi ağrınıza gitmiyor ben anlamıyorum.
 • kendi ürettiğimiz mal yurtdışında 300 birim, ülkemizde 3500 birim. diyecek pek bir şey yok. birim kıyası yapma sebebim asgari ücretlerin yakın olması, saat başına ücretlerin birim olarak aşağı yukarı olması. yazık demekten başka bir şey diyemiyorum. neyse seneyi pozitif büyümeyle kapatalım, gerisine bakarız.

  :))
 • türkiye'den limana gidiyor, nakliye oluyor, gümrük vergisi veriliyor. almanya'da satan bayi kira olarak binlerce avro ödüyor, çalışana yine binlerce avro ödüyor ve satış fiyatı 300 avro. burada stok yapılmıyor, isteyince ana depodan geliyor, çalışana 300 avro ödeniyor ve fiyat 3000 lira. bir yerde bir sorun var.
 • pozitif büyüme etkisi. hakan 23 cm...
 • seçim zamanı evine yeni buzdolabı alanları zengin ilan edenleri, alkışlayan dangalaklara anlatmak lazım...
 • arkadaşlar salak salak konuşmayın lütfen. almanya, artık bizi kıskanmaktan vazgeçsin diye daha ucuza veriyoruz.
  tanım: yerli ve milli buzdolaplarıyla, bu kez de avrupada kartları yeniden dağıtıyoruz.
 • ama bizde yol yabtık...
 • sonra vay efendim bu gençler neden yurt dışında yaşamak istiyor diye boş boş soruyorlar. alın size binlerce sebepten yalnızca biri.