şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir durumda ikilemde kalan kişinin istanbul’daki işinden istifa edip ığdır’a çobanlık yapmaya gitmesinde fayda var.
  • ne iş yaptığına bağlı. ama ben olsam almanyayı seçerim en azından bir kaç yıl çalışırdım. zaten dönünce de iş bulman kolaylaşacaktır. cv de hoş durur. hayat kısa yeni şeyler görmek gerekiyor.
  • sizin boş zaman yönetim biçiminizi ziksinler. gerçekten boş boş başlık açıp nasıl saçmalarım diye çabalıyorsunuz.kardeşim gidin bi kitap okuyun, dışarı çıkın gezin, bir iki arkadaş edinip sosyalleşin. şuraya sosyal paylaşım sitesi muamelesi yapmayın.
  • kardeşim şehir olarak yazsana almanya ne aq şener şen misin sen?
  • almanya'yı seçeceğim karşılaştırma.

bir yazar demiş ki; almanya'da 1 euro buradaki 1 lira gibidir. emin misin?

mesela almanya'da:

yakıtın litresi 7 euro'mu?

bir şişe bira 10 euro'mu?

1 kg kuzu kuşbaşı 80 euro'mu?

1 iphone xs max 15 bin euro mu?

1 vw polo 110 bin euro mu?

değil tabi. örnekler çoğaltılabilir.
  • kesinlikle almanyayi tercih ederdim.

turkiyede parayla sahip olamayacaginiz bazi seylere almanyada dogasi geregi sahip olursunuz.

cok klise bi ornek olacak fakat; almanyadaki trafige saygi kurallarini turkiyede birakin milyonlari milyarlariniz olsada satin alamazsiniz. altinizda bilmem kac milyon dolarlik rolls royce da olsa trafikte makas atan sahinci bagcilar kertenkelesiyle ayni seridi paylasacaksiniz. yok kardesim ben milyonerim, saygiyi parayla satin alacagim diyemezsiniz.

kabul edin ama etmeyin; hukukun ustunlugunu parayla satin alabilir misiniz? turkiyede hukugu satin alabilirsiniz, ama hukukun ustunlugunu satin alamazsiniz. bunlarin olcusu para degil insandir.

tum bunlari topladiginizda almanyada 3000 euro ile tum bunlara dogal olarak sahip olacaksiniz. benim amacim salt para derseniz o sizin tercihiniz.
  • almanya’da 3000 euro alman bulamıyor kardeş , bi kutu lokum al ve dünyanın en büyük havaalanına doğru yola koyul.. sorduğun sorunun saçmalığı yüzünden yanlış seçimi yapacaksın gibi bir his var içimde , doğru seçimi yaparsan tek sorunun kalıyor hayatta- çocuğunun killa tayfun falan olmaması için emek harcamalısın , helga’larla mariya’larla takılırken çocuğu unutma , yolun açık olsun.
  • almanya'da aldığın 3000 euro maaş ile bugün gidip bir barda 3 euro'ya bira içersin, 3 sene sonra da 3.5 euro'ya içersin.

türkiye'de 10000tl maaş ile bugün gidip bir barda 25tl'ye bira içersin, 3 sene sonra 60tl'ye içersin.

almanya'da aldığın 3000 euro maaş ile bugün gidip bir burger king şubesinde 8 euro'ya menü yersin, 3 sene sonra da 8.5 euro'ya yersin.

türkiye'de 10000tl maaş ile bugün gidip bir burger king şubesinde 24tl'ye menü yersin, 3 sene sonra 36tl'ye yersin.

almanya'da aldığın 3000 euro maaş ile bugün gidip bir sıfır km ford fiesta'yı 18.000 euro'ya alırsın, 3 sene sonra da 18.500 euro'ya alırsın.

türkiye'de aldığın 10000tl maaş ile bugün gidip bir sıfır km ford fiesta'yı 108.000 tl'ye alırsın, 3 sene sonra da 165.000 tl'ye alırsın.

ve bu süreçlerde almanya'da trafikte kavgadan ölme ihtimalin, yolda yürürken ölme ihtimalin veya evde internet kullanırken göz altına alınma ihtimalin, türkiye'ye göre %100 daha düşüktür.

arada ki fark bu tamamen.
  • peşin not: doğma büyüme istanbulluyum, şimdi almanya'da yaşıyorum. normalde hiç entry girmiyorum ama artık gına geldi şu başlıklardaki saçmalamalardan. biraz internet kullanabilen, ingilizce bilen adam bu tip başlıklardaki entry'lerin %90'ının sallama olduğunu görebilir zaten. kendi tecrübesi olmayan, herhangi bir güvenilir kaynak sunmayan, sağdan soldan duyduğunu, youtube videosunda gördüğünü buraya yazan adamlardan tavsiye almak ne kadar mantıklı ona da siz karar verin. istanbul'da hiç yaşamamış almancılar da, almanya'da hiç yaşamamış istanbullular da ancak farazi olarak buraya yazıyor. arada bir kaç tane çok isabetli, birinci elden tecrübeye dayalı entry var. onları hesaba katıp geriye kalanları çöpe atabilirsiniz.

burada 3000€'ya krallar gibi yaşarsın, 10000 tl'ye sürünürsün diyen de, 10000 tl çok iyi para almanya'da 3000€ ile geçinemezsin diyen de sallıyor. maddi açıdan neredeyse birebir aynı yaşanır. bu da kaynak. tabii şehirden şehire fark vardır, münih'te 3000€ harcamayla yaşadğınız hayatı hanover'da 2200€ harcamayla yaşarsınız. ben karşılaştırma için daha makul bir yer olan köln'ü kullandım.

bir istatistik bulamadım ama kendi tecrübemden biliyorum ki* tek başına yaşayan insan için 10000 tl istanbul'da iyi paradır. almanya'da 3000€ net maaş sizi almanya'da en çok kazanan %11 içine sokar* kaynak tabii ekşisözlükte herkes 10000€ net maaş kazandığı için onlara göre 3000€ para değldir, bununla ancak köyde yaşanır ama realite budur.

gelir kısmı dışında şu var ki birikim yapıyorsanız almanya daha avantajlı olabilir. iki yerde de gelirinizin 4'te birini kenera atarsanız, almanya'da 9000€, istanbul'da 4800€ biriktirmiş olursunuz. eğer lokal yaşamıyorsanız bence almanya daha avantajlı. hatta 5 sene sonra istanbul'a dönecekseniz bile daha avantajlı, 21000 euro fazladan biriktirmiş olursunuz***. veya diyelim canınız las vegas'a gitmek istedi, 1500 euro harcadınız. bu maaşınızın %50'sini harcadınız demektir. istanbul'da yaşıyorsanız, uçak biletine aynı parayı verseniz bile bir aylık maaşınızın tamamını bu geziye yatırmanız gerekir.

bakın buraya kadar tamamıyla objektif, finansal konuda yorum yaptım. tekrar ediyorum, gelir ve lokal alım gücü açısından bu iki seçenek aşağı yukarı birbirine denktir. onun dışında anasının dizinden ayrılamayan bir süt kuzusuysanız veya hava kötü olunca intihar edesi gelen bir melankolikseniz almanya'ya gelmeyin bence. işte gelişme imkanınız varsa, bağımsız yaşayabiliyorsanız, yeni fırsatlara açıksanız, bir ayak bağınız yoksa buyrun gelin. almanya'da iki sene çalışmış adam istanbul'da yine iyi paraya iş bulur.
  • almanya da iş teklifi alan birilerinin akıl almak için başvurduğu mecraya ekşi sözlük denir
    yorumsuz bundan sonrası...