şükela:  tümü | bugün
107 entry daha
 • sadece paraya bakarak almanya ama genelde bu işler öyle olmuyor.
  avrupa da ekonomik olarak derin açmazların kapısında.
  alman ekonomisi zorda mı? en son ne zaman kapıda kriz olsa ırkçılık hortlamıştır. zaten hortlayarak devam ediyor.

  avusturyada bir sene geçirmiş halen geçiren biri olarak avrupa denince artık tüylerim diken diken oluyor. finansal olarak sorunları çözünce benim için yeni dünya güney amerika....
 • vay arkadaş, bir de soruyor... hayret-i mucip
 • 3000 euro iyi para hem trafik derdin olmaz .
  ama birisi doğduğun yer birisi kendini yabancı hissedeceğin yer teraziye bunlarıda ekle .
  insan türkiyede ağlandığı şeyleri arayacak kadar özleyebiliyor uzun süre ülke dışında olduğunda

  bence istanbulda kal
 • almanya'da aldığın 3000 euro maaş ile bugün gidip bir barda 3 euro'ya bira içersin, 3 sene sonra da 3.5 euro'ya içersin.

  türkiye'de 10000tl maaş ile bugün gidip bir barda 25tl'ye bira içersin, 3 sene sonra 60tl'ye içersin.

  almanya'da aldığın 3000 euro maaş ile bugün gidip bir burger king şubesinde 8 euro'ya menü yersin, 3 sene sonra da 8.5 euro'ya yersin.

  türkiye'de 10000tl maaş ile bugün gidip bir burger king şubesinde 24tl'ye menü yersin, 3 sene sonra 36tl'ye yersin.

  almanya'da aldığın 3000 euro maaş ile bugün gidip bir sıfır km ford fiesta'yı 18.000 euro'ya alırsın, 3 sene sonra da 18.500 euro'ya alırsın.

  türkiye'de aldığın 10000tl maaş ile bugün gidip bir sıfır km ford fiesta'yı 108.000 tl'ye alırsın, 3 sene sonra da 165.000 tl'ye alırsın.

  ve bu süreçlerde almanya'da trafikte kavgadan ölme ihtimalin, yolda yürürken ölme ihtimalin veya evde internet kullanırken göz altına alınma ihtimalin, türkiye'ye göre %100 daha düşüktür.

  arada ki fark bu tamamen.
 • haberi kimden aldiginiza göre almanya'nin ekonomisinin batip batmadigi degismektedir. amerikan'in sesi verdigi haberde haziran ayindaki büyük düsüsten bahsetmektedir ama spiegel ise gecen senenin ilk 6 ayiyla kiyaslayip ufak bile olsa bir artidan bahsediyor. diger yandan amerika ile cin'in ekonomik savasinda avrupa ve almanya artan vergilerden dolayi ellerine cok büyük firsatlar gececeginin farkinda. vergiler sayesinde avrupa ve cin fiyatlari birbirine yaklastikca sizce amerika kimden almayi tercih eder?

  eger ev veya benzeri bir borcunuz yoksa 3000 euro parayla ayda bir defa istanbul'a gelir hatta isterseniz daha fazla gezer tozar dönersiniz. yilin belli dönemlerinde gider istediginiz ülkede de tatilinizi yaparsiniz. aslinda bunun disinda o parayi nasil kazandiginiz, stresle nasil basa ciktiginiz, hayatinizda ne tür heyecanlar aradiginiza göre tercih yapmaniz gerekir.

  derseniz ki ben heyecani seviyorum, her an basima bir sey gelecekmis gibi yasamak hosuma gidiyor. bir haksizliga ugradigimda allah beterini vermesin der gecerim, arabami park ederken bile harac vermeye raziyim. sikimsonik vergilerle muhafazakar partici bebelerin jeeplere binmesi umrumda degil, ramazanda sigara, icki icmem, icersem de dayagimi yemege hazirim, yillarca okuyup, emek verip geldigim noktada mülakat adi altinda hakkimin yenmesi de beni baglamaz o zaman kalirsiniz istanbul'da

  elbette almanya mükemmel bir yer degil, bahsi gecen seyler burda da basiniza gelebilir (haha yok lan yok gelmez valla moraliniz bozulmasin diye söylüyorum). en azindan oransal bakarsak cok daha düsüktür.
 • türkiye'de 10 bini seçer arada da sevdiğim ülkelere giderim ama (kendi adıma) almanyada yaşayamam.
 • almanya’daki pozisyonu bilemem ama 10.000tl maaşı olduğuna göre türkiye’deki pozisyon orta düzey yöneticilik gibi bir şey olsa gerek.
  ve ben daha hayatıyla ilgili karar alamayan, bu konuyu hiç tanımadığı insanlara danışan birini “yönetici” yapan zihniyete sokayım. bu adam daha kendi hayatını yönetemiyor, takım arkadaşlarını nasıl yönetsin?
  sonra şirketler böyle tiplerin elinde çıkar, yalakalık ve adamcılık düzleminde bir şeyler yapmaya çalışıyor.
  sen almanyaya git kardeş, ayaklarının üzerinde durmayı öğrenir, hayata bakış açın değişir.
 • türkiyede aldığın para hergün değer kaybediyor. 11 sene önce aldığım maaşı dolara çeviriyorum bugün aldığımdan daha çok. türkiyede yalan enflasyon açıklanıyor. bu bile seçimin için büyük kriter. orta direk kalmadı ülkede. 10000 tl veriyor ama kariyer planlaması yapmıyorlarsa git almanya ya
 • (bkz: arabada beş evde onbeş)

  almanya'da 3000 euro vs istanbul'da 3000 euro ya da almanya'da 10000 tl vs istanbul'da 10000 tl yapılsa daha adil olacak olan karşılaştırmadır.

  haksızlık olmaktadır. kurun çevrimi şeklinde olmalıdır. 3000 euro = 18.691,11 türk lirası
 • tabii ki almanya! sikerim parasını afedersiniz.
12 entry daha