şükela:  tümü | bugün
  • her tartışmada almanya ve türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını tl üzerinden karşılaştıran ak partili kardeşlerimin bilmesi gereken gerçek.

1498 euro * 7,34 = 11.010 tl

bu para, almanya’da restoranda çalışan bir kominin veya bir otelde çalışan vasıfsız bir kat görevlisinin fazla mesai yapmadan kazanabileceği para.
  • düşündükçe beni deli eden gerçek.
  • yaşam standartı alman, amerikalı'dan en az 7 kat düşük olup, sefalet içinde yaşayıp, ölen zavallı türk insanının kaderi.
    doğru ama bizim allahımız vardı yaşam standartı da neymiş.
  • “ama almanya pahali :(“

evlendim, esim de ben de garsonluk yaptik, para cok gelince sirket actik, simdi daha da cok geliyor. parayi koyacak yer bulamadik harley aldik mutfak falan duzduk. oyle pahali yani almanya, inanamazsin.

guzel bir hayat standardi veren ucret.
  • almanya’daki asgari ücretlinin türkiye’ye beyin göçü yapması ile sonuçlanabilir.
  • almanlar 11bin lira ile geçinemeyip, türklerin 1600 lira ile dünyanın en mutlu insanlar sıralamasında birinci olmasını kıskanıyorlar.
    oğlum maaşlarının yarısını biriktirseler 2 yılda eskisehirde 1+1 ev alıyorlar lan. türkiyede bir asgari ücretli maaşının yarısını biriktirse bile 2 sene sonra gazoz alır bu gidişle.