şükela:  tümü | bugün
  • sürüyle var bunlardan. google'da aratıyor bakıyor 1600 euro. bunun brüt olduğunu bilmiyor. net asgari ücret 1150 euro'dur.

tekrar yazıyorum, 1150 euro.
  • vay iyi para .
    bi fiat palio 250 euro ,
    iphone 11 700 euro ,
    dana eti kg 3 euro ,

oh bedava istediğin herşeyi al
  • anlık kur ile 8843 tl.para olarak düşün, alım gücü olarak düşün, velhasıl nasıl düşünürsen düşün gayet iyi bir para.
  • aktroll kafasinca türkiye güzellemesi yapmak icin bir seyler yazmis bilip bilmedigi konuda.

almanya'da her seyden önce aylik asgari ücret diye bir kavram yoktur. saatlik asgari ücret vardir, sektörlere göre, tecrübeye göre, egitime göre degisir. yani yeni mezun mühendisin maasi 1600 euro net gibi bir mantik yoktur. en düsük saatlik ücretten, haftada 40 saat calisan birinin brüt asgari ücreti yaklasik 1600, bunun neti de 1200'dür

ancak asgari ücret kazanan kesim, belki %5'in altindadir. ortalama brüt ücret 4000 euro'dur (bekar ve cocuksuz biri icin neti yaklasik 2500 eurodur). en pahali sehirleri ve en ucuz sehirlerini aldiginizda bile, asgari saatlik ücretten aylik alan bir kisinin 2,5 katina denk gelir. maaslar yillik konusulur is görüsmelerinde. ve calisilacak sehre göre de aslinda belirli standartlar vardir.

ha evet, almanya'daki asgari ücret eksisözlük'te yanlis bilinmektedir. düzeltmeye calistiginizda da aktroll olarak yaftalanirsiniz, bolca küfür yersiniz.

edit: bir şeyi de abartmayın yahu. almanya'yı türkiye ile kıyaslamak, belki 1930-1950 arasında, türkiye'nin modernleşmesi, sanayi adımlarını atması sırasında olabilecek bir şeydi. ekonomi, sanayi, eğitim falan gibi konularda türkiye almanya'dan iyi diyene küfürünü et bırak da, 3 euro'ya dana eti, asgari ücret alana dünya seyahati falan yaptırma. vur deyince öldürme yani. asgari ücret kazanan çok çok az bir kesim var. öğrenciyken garsonluk yapanlar, çok basit işlerde çalışan eğitimsiz (türkiye için ortaokul terk gibi) insanlar gibi. biraz üstüne katacak bir şeyin olduğunda o paraya dövseler çalışmazsın. o paraya çalışıyorsan da tek yapabildiğin bu olduğundandır. buna razı gelen insan da, dünyanın hiç bir yerinde rahat yaşamaz.

türkiye ile farkı, bizim ülkemizde neredeyse yarıya yakın çalışanın asgari ücret alması. çok büyük boyutta işsizlik olduğu için de, bunu bile bulmak için uğraşan insanlar olması maalesef. 2002 öncesi asgari ücret kıyası ile ilgili aktroll zırvalarında atlanan noktalardan biri de şu, o zaman türkiye'de de asgari ücretle çalışan çok az insan vardı (aynen almanya'daki gibi). ak parti sağ olsun ülkeyi öyle bir noktaya getirdi ki, boğaziçi bilgisayar mezununu bile asgari ücretin bir tık üstü maaş aldığına sevindiriyor.

3 euro'ya dana etini de, ancak son tarihi gelmiş, o gün tüketilmezse çöpe gidecek ürünlerde bulursunuz. normal dana etini o fiyata bulursanız kaçın yani. dana eti için minimum fiyat 5-6 euro'dan başlar (standart kıyma fiyatı bu, en alt seviye dana eti olduğu için). ama o fiyata aldığınız kıyma pek tabi ki bim'den aldığınız kıymadan çok daha iyi kalitededir.

türkiye-almanya kıyasında yalan yanlış bilgiler kullanmanıza gerek yok. aklı olan herkesin görebileceği çok net farklar var çünkü.
  • buna iyi para diyenleri 600-700 euro kira verirken görmek isterim.
  • almanya'da asgari ücret alan birisi marmaris'e gelip bir hafta tatil yapabiliyor. istanbul'da yaşayıp asgari ücret alan birisi deniz kıyısına bile zor gidiyor.
  • çeşitli sosyal yardımlarla 1600 euro'yu geçer bile.
  • yükseltmek işlerine geliyordur. almanya’da dana eti 6.50-12.25 euro arası deniyor.
    türkiye olunca et fiyatını 2 katına çıkar, almanya olunca fiyatı yarıya düşür.
    ben var sizin algınızı sikmek.
    vergi, sigorta, tamir ve bakım bilmeden araba kıyaslamasına girmiyorum bile.

tabi kardeş eskiden almanya gibiymişiz sonradan sınıf düştük. (bkz: #109252042)
  • yani 1150 birim.
    bu asgari ücretli gavurlar benzini 1,15 birime, etin kilosunu 12 birime, mercedes ve bmw'leri 25.000 birime alıyor.
  • vasıflı bir eleman hiç bir zaman o bahsettiğin ücreti almaz. hiç bir boktan anlamayan adam alır o maaşı. oda liseden yeni mezun olmuş stajerler falandır genelde. yakın arkadaşlarımdan biliyorum bir çoğu 2.5k üstü maaş alıyor en kötü hali.
    bir tanesinin altında a7 quattro var maaşı 3.5k. sen türkiye de 3.5k ile ancak şahin alırsın. bazen düşünüyorum bu türkiye standartları bile fazla size amk