şükela:  tümü | bugün
 • şu videoda dile getirilen olaydır amcam 900 euro ile geçinemediğini bu yüzden de şişe topladığını belirtiyor.

  tanım: almancı kankslar yahut konu hakkında bilgi sahibi olanların daha detaylı aydınlatması gereken konu.

  https://www.facebook.com/…videos/10156060749999437/
 • birisi söylesin de türkiye'ye gelsin. 900 € × 4.70 tl = 4230 tl.

  bu dayı antalya'da 800 tl'ye güzel bir ev kiralar, ayda 500 tl fatura ödese 1000 tl de gideri olsa fatura dışı eder toplam gider 2300 tl. 2000 tl de yanina kalir bir de üzerine tatil yapar bir de yabancılık çekmez.

  konum atsın lan biriniz dayıya.
 • sanıldığından daha yaygın olan durum.

  avrupa genelinin aksine almanya’da kirada oturmak çok yaygın ve normal. çoğu insan hayatlarını bu şekilde geçirip, emekli olduklarında ise büyük maddi zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar.

  son yıllarda sürekli artan kiralar birçok çalışanın aylığının yarısına ya da daha fazlasına tekabül ediyor. videodaki amca hamburg’ta yaşıyormuş, ki kira bedellerinin en yüksek olduğu şehirlerden bir tanesi.
  bir arkadaşım bundan 7-8 sene önce 1+1 çatı katı dairesine yaklaşık 800€ ödüyordu.
  amcanın kirası bu kadar olmasa bile, emekli maaşının büyük bir bölümü kiraya gidiyordur, bu da geçinememesini açıklıyor zaten.
 • her şey lüks kaliteli bir de evi yoksa geçinemez tabi. bak bize her şeyin 1. 2. 3. 4. kaliteli ürünü var evin varsa yani kira sıkıntın yoksa her türlü geçinirsin ama orada sıkıntı.
 • avrupa ülkelerinde, kira yardımı ve sosyal yardımlar var. kirasının bir kısmını devlet ödüyordur. avusturya'da asgari ücret sanırım 1100 €. bu paranın altında geliri olan vatandaşlar, kira ve sosyal yardımlardan faydalanabiliyor.

  ne kadar yardım alsanız da, avrupa ülkelerinde bu paralara geçinmek zor. kiralar yüksek, sigortalar ve ödemeler fazla. işyerlerine ulaşımı kendi imkanlarınızla yapmak zorundasınız. servis diye bir kavram yok. yemeğinizi kendiniz getirmelisiniz. kahve, çay gibi içecekleri para ile satın alıyorsunuz. bunlar ekstra masraf oluyor ister istemez.

  insanlar işe araba ile gittikleri için sigorta, yakıt, tamir, lastik vb. masraflar baş gösteriyor.
  avusturya için konuşursak; ortalama 110 beygir araba için her ay 60€ gibi bir vergi ödemesi gerekiyor. almanya'da co2 emisyon değerine göre alınıyor sanırım bu vergi.

  ısınma, elektrik, gıda, giyecek gibi masraflarıda hesap edince, geçinmek hali ile zorlaşıyor.
  tekstil ürünleri zaten aşırı pahalı avrupa ülkelerinde.

  emekli olan insanın yapması gereken, türkiye'ye dönmektir bence. daha iyi şartlarda yaşamak istiyorsa tabii ki..

  (bkz: almanya'dan siktir olup gitmek)

  (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)
 • bizimkiler ölsün o zaman amk. şaka maka almanlar bunların sorumlusu olarak göçmenleri gösteriyor, bize harcanması gereken kaynaklar onlara harcanıyor diye zırlayanlar çok. kiralarıda bunların gelişi arttırdı algısı oluşmuş. sırtımızda hala o damgayı (nazi) taşıdığımız içinde sesimizi çıkartamıyoruz diyenleri vardı. mutter merkel bu göçmen politikalarında ve kaynak kullanımı konularında birşeyler yapmasa homurdanan almanlar sokaklara inebilir. fransızlar inmişti.