şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu videoda dile getirilen olaydır amcam 900 euro ile geçinemediğini bu yüzden de şişe topladığını belirtiyor.

  tanım: almancı kankslar yahut konu hakkında bilgi sahibi olanların daha detaylı aydınlatması gereken konu.

  https://www.facebook.com/…videos/10156060749999437/
 • birisi söylesin de türkiye'ye gelsin. 900 € × 4.70 tl = 4230 tl.

  bu dayı antalya'da 800 tl'ye güzel bir ev kiralar, ayda 500 tl fatura ödese 1000 tl de gideri olsa fatura dışı eder toplam gider 2300 tl. 2000 tl de yanina kalir bir de üzerine tatil yapar bir de yabancılık çekmez.

  konum atsın lan biriniz dayıya.
 • sanıldığından daha yaygın olan durum.

  avrupa genelinin aksine almanya’da kirada oturmak çok yaygın ve normal. çoğu insan hayatlarını bu şekilde geçirip, emekli olduklarında ise büyük maddi zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar.

  son yıllarda sürekli artan kiralar birçok çalışanın aylığının yarısına ya da daha fazlasına tekabül ediyor. videodaki amca hamburg’ta yaşıyormuş, ki kira bedellerinin en yüksek olduğu şehirlerden bir tanesi.
  bir arkadaşım bundan 7-8 sene önce 1+1 çatı katı dairesine yaklaşık 800€ ödüyordu.
  amcanın kirası bu kadar olmasa bile, emekli maaşının büyük bir bölümü kiraya gidiyordur, bu da geçinememesini açıklıyor zaten.
 • emekli kişi çalıştığı dönemdeki gibi yaşamaya çalışırsa tabi zora düşebilir, kendini mevcut durumuna göre hazırlaması gerekmektedir. almanya güçlü bir ekonomi olduğu için alım güçleri bizden daima çok fazla olmuştur.
  almanya'da emekli olan bir alman türkiye'ye tatile gidebilirken, türkiye'de emekli olan bir türk, kıyafet alacak parayı dahi denkleştirememektedir.
 • avrupa ülkelerinde, kira yardımı ve sosyal yardımlar var. kirasının bir kısmını devlet ödüyordur. avusturya'da asgari ücret sanırım 1100 €. bu paranın altında geliri olan vatandaşlar, kira ve sosyal yardımlardan faydalanabiliyor.

  ne kadar yardım alsanız da, avrupa ülkelerinde bu paralara geçinmek zor. kiralar yüksek, sigortalar ve ödemeler fazla. işyerlerine ulaşımı kendi imkanlarınızla yapmak zorundasınız. servis diye bir kavram yok. yemeğinizi kendiniz getirmelisiniz. kahve, çay gibi içecekleri para ile satın alıyorsunuz. bunlar ekstra masraf oluyor ister istemez.

  insanlar işe araba ile gittikleri için sigorta, yakıt, tamir, lastik vb. masraflar baş gösteriyor.
  avusturya için konuşursak; ortalama 110 beygir araba için her ay 60€ gibi bir vergi ödemesi gerekiyor. almanya'da co2 emisyon değerine göre alınıyor sanırım bu vergi.

  ısınma, elektrik, gıda, giyecek gibi masraflarıda hesap edince, geçinmek hali ile zorlaşıyor.
  tekstil ürünleri zaten aşırı pahalı avrupa ülkelerinde.

  emekli olan insanın yapması gereken, türkiye'ye dönmektir bence. daha iyi şartlarda yaşamak istiyorsa tabii ki..

  (bkz: almanya'dan siktir olup gitmek)

  (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)
 • bizimkiler ölsün o zaman amk. şaka maka almanlar bunların sorumlusu olarak göçmenleri gösteriyor, bize harcanması gereken kaynaklar onlara harcanıyor diye zırlayanlar çok. kiralarıda bunların gelişi arttırdı algısı oluşmuş. sırtımızda hala o damgayı (nazi) taşıdığımız içinde sesimizi çıkartamıyoruz diyenleri vardı. mutter merkel bu göçmen politikalarında ve kaynak kullanımı konularında birşeyler yapmasa homurdanan almanlar sokaklara inebilir. fransızlar inmişti.
 • genel olarak üniversite bitirip, bir işe baslayan mezunların ortalama aylık maaşları 2200 €.
  emekli maaşları ise ortalama 800 €.
  ev kirası 75 metrekarelik bir daire için ortalama 650 €
  elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu, kablolu tv ve internet için toplamda 200 € civarında bir gideriniz olur.
  eğer bekar yaşıyorsanız, kendi yemeğinizi evde hazırlayıp yiyorsanız ve eğlence hayatınız yok ise günlük ihtiyaçlarınız için de aylık ortalama 300-400 euro ile rahatlıkla geçinirsiniz.

  yani, yaklaşık 1300 € aylık kazanç hayatta kalmanıza yeter, geri kalanı biriktirebilirsiniz, yaşlanınca da artan paraları yersiniz, sıkıntı olmaz.

  bira 50cl 3,5 €
  mc donalds’da combo menü – 7.00 €

  eve 2 emekli maaşı giriyorsa geçinememek mümkün değil.
 • maasinizin yetmedigini ispatlayabilirseniz devlet kiranizin bir kismini ödüyor. hatirlatmakta fayda var.
 • bütün gurbetçilerin türkiye'de en az 3 katlı evleri olduğu için çokta önemli olmayan durum. emekli olunca dön ülkeye 2 tane daireden minumum 1000? kira + 800€ emekli maaşı= 6300 ? kralsın seni 65 yaşından sonra gurbet elde tutan nedir diye sorarlar adama