şükela:  tümü | bugün
 • yav he he avrupada tamirci yok. adamlar üretiyor ama tamircisini yetiştiremiyor. allahın malları nası gerizekalı ya bu avrupalılar. senin ülken seni "vergi" adı altında sikmiyor ya da izlediği iğrenç ekonomik politikalar yüzünden paranın değeri çöp değil de "ıvrıpıdı timirci yık kıç kiri ıçıklıcız"
 • (bkz: bir üst entry ak troll)

  burada bile dezenformasyon yapıyor piçler. burada bile buradaa! neymiş? tamirci ve parça pahalıymış. araba bu yüzden çok ucuzmuş. siktir oradan. bunun bir adım ötesi "abi almanlar zebzeyi daneyle alıyomuş yazık yaa"dır.

  ek: "adamın yazdığı doğru" diyen hıyarlar da olmuş. canım üreten ülkelerde daima bu tip kalemler de astarı yüzünü geçer zaten. bu bir "ucuzluk" sebebi değil alım gücü alametidir. yanisi; tamir ve parça pahalı olduğu için araba ucuz değil, araba çok ucuz olduğu için ekstra hizmet alımı pahalı. (ki aslında o da çok pahalı değil) farkındaysanız aracını tamir ettirmek yerine sadece 1 asgari ücret karşılığında yenisini alan insanlar adına üzüntü duyuyorsunuz:) ulan benim o fiesta'yı alabilmem için 18 ay boyunca ailecek acil serviste serumla beslenmemiz gerekiyor. peki biri çıkıp bedavaya kapıma bıraksa ne olur? bu ülkede araç sahibi olan herkese ne oluyorsa o olur... işte o zaman yarağı yerim.
 • almanya'da 2007 model tertemiz ford fisesta'nın 1500 avro olması.link

  aynı aracın tr'deki fiyatı ise tam bir rezalet. link

  edit: yurt dışında 12,000 avro olan muazzam 2017 mustang'ın fiyatı türkiye'de bir milyon liradır. link

  bazı arkadaşlar hala mustang 2016 model diyor. evet gerçekten taktıkları şeye bak amk. size taksi çıkması bir milyon km'li linea müstehak.

  otuz gün herhangi bir türk dönercisinde amelelik yaparak bir fiesta sahibi olabiliyoruz.
 • yurtdışında yaşayıp görmemiş olsak nitelikli tamirci yok yalanına inanıp bu durumun ekonomimizle alakası yok sanacağız.

  2007 model temiz fiesta 1500 eurodur çünkü olması gereken değer odur. araba buradaki gibi bir yatırım aracı değil ayakkabı gibi bir şeydir.
 • sıfırı 10bin ile 15bin euro arasinda satılan aracın 10 yaşındaki halinin 1500 euro olması durumu.

  sıfır model baz pakedinin 10000 euro olmasi da usta olmamasından dolayı salaklar, yoksa biz zaten zenginiz amk.

  edit: urda usta yuk tamur edemiyurler diyen arkadaşın yine benzer gerizekalı entrylerinden birisi şu mesela.

  (#90931898)

  bu aktroller hakikaten gerizekalı ha.

  olm arabanın sıfırı da 10000 euro, burdakinin hemen hemen yarısı o da mı ustasizliktan lan?
 • birim olarak biz o fiyata anca cep telefonu alabiliriz ki o da bir aylık eşek gibi çalışmanın sonucunda gerçekleşebilir. zaten alım gücünün yerlere düşmesiyle birlikte artık onu da alamayacak duruma geldik.

  adamların birası var 1 euro,
  bizde 10 lira.
  adamların arabası var 10 bin euro, bizde 100 bin lira.

  birim olarak onların 1 verdiği şeye biz tam 10 katını veriyoruz. soran olursa "ekonomi bizim işimiz" dersiniz, kim bilecek.
 • alın lan size örnek.

  hollanda'da volkswagen polo trendline baz modeli 18.181 euro (kaynak). aynı zamanda hollanda'da net asgari ücret 1.494 euro (brüt 1.635,60) (kaynak).

  dolayısıyla asgari ücretli 12 aylık maaşı ile bu aracı alabiliyor. (18.181 / 1.494 = 12,2 ay) yani 1 seneden biraz fazla.

  gelelim türkiye'ye.

  türkiye'de volkswage polo trendline baz modeli 106.100 tl (kaynak). aynı zamanda türkiye'de agi dahil net asgari ücret 2.020,90 tl (kaynak).

  dolayısıyla asgari ücretli 52 aylık maaşı ile aynı aracı alabilecektir. (106.100 / 2.020,90 = 52,5 ay). yani yaklaşık 4,5 sene.

  matematik der ki 52 sayısı 12 sayısından 4,33 kat daha büyüktür.

  edit: hollanda'da brüt asgari maaş net maaş ile düzeltildi. (kaynak)
 • sebebi avrupa'nin tamirci yetistirememesiymis. dogru arabayi yapiyorlar, ama tamirci yetistirmedikleri icin arabalari dikkatli kullaniyorlar, ondan trafik kazalari daha az oluyormus. ajshdjashdjasd. karnima agri girdi. kajsdkajsdkasjdja kasjdkasjdkasjd kasjdaksdkasjd.

  ulan bu basliga geldigimde boylesine absurd bir bahane gormeyi hic dusunmemistim. ak troller hakikaten maaslarini cikarmak icin yaraticilikta sinir tanimiyorlar.

  sebebi otomobillerin temel insani tuketim araci olmasidir, herkesin erisebilecegi. turkiye'deki gibi devletin yuzde yuz vergi aldigi, milletin de eskisemesin diye garajinda tuttugu, sonra ikinci el olarak sattiginda nominal degerde kar ettigi bir yatirim araci degildir.

  en dusuk arabanin 100 bin lira oldugu ulkemizde otomobil almak lukstur artik.

  avustralya'da mesela bmw m3 coupe 2004 model 20 bin avustralya dolari, turkiye'de aynisi 200 bin lira. ayni isi iki kisiden avustralya'daki 6 ay calisir boyle bir araba alabiliyorken turkiye'deki insanin 5-6 sene calismasi gerekmektedir.

  bu da yasamsal kalite farkini gostermektedir.
 • londra'da 2 yaşında evoque 25.000 pound.

  sırf usta yok diye bunlar. amk çocukları sizi.
 • hatta almanya'da tamirci olmadığı için de sıfırı 10 bin euro falandır bu araçların.
  güzel ülkemizde muazzam tamirciler olduğu için bir audi a8'in liste fiyatı 1.668.926 türk lirasıdır. yazı ile "bir milyon altıyüzaltmışsekiz bin dokuzyüzyirmialtı lira"

  neyse çomarlar için aynı aracın almanya fiyatını da yazayım da kuru çarparak biraz mastürbasyon yapsınlar.
  audi a8 4 farklı kasa tipi ile almanya sınırları içerisinde ortalama 97 bin euro'dur

  şüphesiz ki düşünenler için burada nice ibretler vardır.