şükela:  tümü | bugün
 • ilginç bir durum. almanya avrupanın en büyük ülkesidir desek kimse itiraz etmez sanırım. ama örneğin bir amerikalı için avrupanın gözde şehirleri ingiltere’de londra, fransa’da paris, italya’da roma ve venedik, hollanda’da amsterdam, ispanya’da barcelona, avusturya’da viyana’dır. prag, istanbul, bükreş, madrid, atina, brüksel, brugge, nice, budapeşte diğer sayılabilecek şehirler. almanya’da da berlin,münih, bonn, frankfurt, köln, nürnberg, hamburg, düsseldorf gibi şehirler var ama hiç biri yukarıda sayılan şehirler kadar gözde şehirler değil. new york, los angeles, tokyo, pekin gibi dünya şehirlerine girmedim bile. kusursuzluklarıyla meşhur almanların hiç bir şehirlerini öne çıkartamamaları tuhaf bence.

  edit: şehir eklemeleri

  ek: yapılan yorumlar üzerine başlıktaki gözde şehir tanımını yabancılar tarafından öncelikli tercih edilen, gezilip görülmek istenen, popüler, çok konuşulan şehir anlamında kullandığımı belirtme gereksinimi duydum.
 • şehrin gözde olması için yabancı turiste eğlence sunması gerekir ya da görsellik.almanlar özünde modayı gereksiz buldukları ve iş konusunda takıntı derecesinde mükemmeliyetçi olduklarından kültürlerinde eğlence çok fazla yer kaplamaz ,insanlari da bu yüzden sokaklarda olmak yerine evindedir dolayısıyla kendi halkı bile kendi ülkesinde yapacak çok şey bulamazken dışarıdan biri için albeni oluşturacak çok az şey vardır.ikinci dünya savaşını saymazsak yoğun yeşillik içindeki meşhur kaleleri dışında bir çekiciliği yoktur.
 • koln bakirkoyden hallice diyebilirim.
 • sebebi bir değil bir kaç tane gözde şehir bulunmasıdır
 • dresden'i görmemiş yazar beyanıdır.
 • çoğu birbirine yakın standartlarda düzenli, ihtiyaçlara cevap veren, güzel şehirler olduğu için arada biri gözde olmamış muhtemelen. ama illa biri söylenecekse bonn'un yeri ayrıdır.
 • nüfus dağılımlarının dengeli olması sebebiyledir, iş olanakları, yaşam standardı çoğunlukla benzerdir. yani anlayacağınız nüfusun yaklaşık 5'de 1'i aynı şehirde toplanmamıştır.
 • doğru bulduğum tespit. örneğin çoğu ülke 'gözde' şehirinin adıyla anılır yada hitap edilir, ''amsterdama gidelim mi bu tatilde?'' vs. ''almanyaya gidelim mi bu tatilde?''. berlin, münih gibi şehirlere sahip olmasına rağmen böyle bir eksikliğin var olduğu doğrudur.
 • almanya'da köy de şehir de hemen hemen aynı statüde ve aynı nüfus yoğunluğuna sahip olma eğilimindedir. homojen bir dağılım vardır. kış aylarında özellikle akşam 7-8'den sonra kimse dışarı çıkmaz ve erkenden yatar, çünkü sabah hayat erken saatlerde başlar.

  bir kreis'in köyü, şehri ve kreis'in merkezi hemen hemen aynı şartları sunar insanlara. o nedenle gözde bir şehir yerine bir çok şehir gözdedir.
 • almanya eyaletlerden oluşur. eyaletlerin de başkentleri vardır. bavyera - münih gibi. her eyaletin başkenti gözde şehirdir. o değil de, berlin, hamburg, frankfurt gibi şehirleri yok saymak da tam eblehlikmiş.

  (bkz: hem kel, hem fodül, üstelik ebleh)