*

 • bir ibrahim tatlıses açıklaması.

  her zamanki gibi açıklamanın derinliğine girmeden evvel ibrahim ağanın söylediklerinin tamamına bakmakta faide var:

  "bizde ataya ato derler.atatürk'e ato demek haddimiz değil.biz atalarımıza büyüklerimize saygılıyız.atatürk, türkiye ve dünyada çok önemli bir insandır.almanyada nasıl hitler varsa bizim de atatürk'ümüz vardır.ona arasıra esprili göndermeler yaparım.ben atatürkle alay edecek,dalga geçecek şahsiyette karakterde insan değilim.herkes biliyor ki atatürk de rakı içiyordu.hatta leblebisini de biliyorum.benim oğlum da bunu biliyor.kızım atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 kasım'da doğdu.ona,atatürk'ün annesinin adını verdim.melek adı da babam kadar çok sevdiğim erol simavi'nin annesinden geliyor."

  ibrahim tatlıses 30 yıldır bu ülkede şarkı söylüyor,çiğköfte yoğuruyor,ahu tuğba'nın tırnaklarını kesip feodal düzenine katıyor,boş su şişesiyle sevgilisine şaka yapıyor,filmlerde oynuyor,klip yönetmenliği yapıyor,müzik şirketi kuruyor,lahmacun zinciri kuruyor,otobüs şirketi açıyor,televizyona şov programı yapıyor,yarışma programlarına jürilik yapıyor,ipek gömleğinin üstüne reklam alıp televizyona çıkıyor,çarkıfelek yarışmasında sesli harf olarak "k" yi istiyor yapıyor da yapıyor hiç ama hiç durmuyor bu adam.

  bu durmaksızın süren "sanat" yaşamının kıvrak yollarında şüphesiz en dikkat çeken tarafı yanık sesiyle okuduğu arabesk şarkılar ve bu toprağın türküleri.işte tam da içinde yer aldığı müzik türünün efsanevi ismi olarak arabeskin yapısında yer alan paradoksun ince örneklerini konuştuğu zaman da sergiliyor ibrahim tatlıses....

  arabesk ilginç bir müzik türüdür.içinde yer alan sözler daimi bir tezat ve gariplik oluşturur.bir mısrada allaha haykırış yer alır yalvarışlar,yakarışlar eşliğinde tövbe edilir(örn: allahım beni affet/günahım büyük kaderim kopuk)bir sonraki kıtada ise bu sefer allaha isyan eden cümleler yer alır(örn:yarabbim suçum neydi anlatsana/isyanım sana isyanım sana).
  veyahut bir şarkının sözlerinde sevgiliye sitemkar cümleler eşliğinde kibarca hakaret edilir(örn:zalim yarim,kaphe kadın,terbiyesiz sevgilim) nakarata geldiğinde ise işler değişir(örn: ömrümün tek anlamı,her şeyim,terbiyeli sevgilim).

  işte bu yüzdendir ki bu mantıksızlık senfonisinin baş kahramanları zaman içinde icra etmiş oldukları müziğe kendilerini tam anlamıyla teslim ettikleri için dimağlarının o küçük yeterliliğiyle okuyan şahısta bi durun amına koyim noluyo lan intibasını ve dehşetini bırakırlar.işte bu son hadisede de ibrahim tatlıses hazretlerinin bilgilenme çağında ortaya koymuş olduğu bu cümleler insanı olmadık diyarlara götürüp varoluşun temelinde yatan soruları insanın kendi içinde sorgulamasını sağlamaktadır.ben bu cümleleri elimden geldiğince tercüme etmeye ve manlarını bulmaya çalıştım umarım yardımcı olur:

  "bizde ataya ato derler.atatürk'e ato demek haddimiz değil.biz atalarımıza büyüklerimize saygılıyız.[mahire de maho derler.ben durduk yere hiç bir sebep yokken bu cümleyi kullandım.zihnimin içinden ataya ato demek geldi.fakat sonra tırstım,olur da atamıza hakaret ediyor derler diyerekten kendimi durdurdum.]

  atatürk, türkiye ve dünyada çok önemli bir insandır.almanyada nasıl hitler varsa bizim de atatürk'ümüz vardır.ona arasıra esprili göndermeler yaparım.[atatürk ölmedi oğlum hala yaşıyor.ben gönderme yapıyorum mesaj kutuma hep iletildi mesajı geliyor.hem bi kere hitler iyi birisiydi di mi lan?savaş zamanı millet kıçını yıkayacak su bulamazken dünyanın sabununu üretmiş bu herif.ayıp lan bi de adamı sevmiyorsunuz.]

  ben atatürkle alay edecek,dalga geçecek şahsiyette karakterde insan değilim.herkes biliyor ki atatürk de rakı içiyordu.hatta leblebisini de biliyorum.benim oğlum da bunu biliyor.[ooovvv ooovvv o da biliyor ooovv oovvv.kardeşim ben atatürk ne yaparsa aynısını yaparım.atatürk,çanakkale savunmasını gerçekleştirmiş.geçenlerde çanakkale de konser verdik,üç tane porselen sürahi aldım oradan.ben ve oğlum leblebi diyebiliyoruz.ve leblebinin manasını da biliyoruz.oooov oovv o da biliyor ooov oovvv]

  kızım atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 kasım'da doğdu.ona,atatürk'ün annesinin adını verdim.melek adı da babam kadar çok sevdiğim erol simavi'nin annesinden geliyor.[bizim amca oğlu var hüseyin.o da yoğurt yiyor zaten kimse ona sormuyor ismin nereden geliyor diye.hele hele bizim urfa da bir abdo cemal vardı.çok güzel köfte yoğururdu.neyse ben bigün arabayla gidiyorum bik bik bik...]

  velhasıl kelam,ibrahim tatlıses otuz yıldır geleneksel bir hale getirdi bu hadiseyi.her sene rutin bir işlem olarak zihninde yer alan otuz kelimeyi bir araya getirerek cümle kurup derdini anlatmaya çalışıyor.bir sonraki doğumgününde kendisine bir yazar kasa fişi hediye edeceğim.bu adamın literatürüne yepyeni beş kelime sokmak bu ülkede yüz fakiri doyurmaktan sevaptır bundan kelli.
 • ibrahim tatlıses denen şarkıcının atatürke ne gözle baktığının kendi ağzından en iyi kanıtı. sesli olarak tüm düşüncelerini dile getirmesede bu cümleyi kurmakla bilinç altındakileri açığa çıkarıyor. ne mi onlar "hitler yahudileri katletti sizin atanızda biz kürtleri." bu herifin geçmişte ne tür gruplarla ne tür ilişkilere girdiğini herkes biliyor zaten. bir ara süleyman demirele sitem etmişti. "herkesin açılışlarına gidiyor benimkilere gelmiyor. ben de bu vatanın evladıyım" diye. adamın demek ki bi bildiği vardı.
 • ibrahim tatlises'in bu sözü sarf etmesinden daha da vahim bir durum da milliyet gazetesinin bu haberi manşetten verirken takınmış oldugu tavrıdır. rakinin sisede durdugu gibi durmadigi acik, ama böyle lüzumsuz, düşüncesiz bir söze tepki göstermek yerine bunu sadece garip bir haber olarak sunmak (yazida ünlem isareti ve "ilginç" kelimesinden başka bir yorumda bulunulmamakta) böyle bir sözü okuyan, atatürk'ü yeni yeni taniyan, yeni okuma yazma öğrenmiş körpe beyinleri ne derece yanlış yönlendirecek bunun farkındalar mı acaba?
 • olay üzerine nasyonel sosyalist turk hareketi ibrahim tatlıses hakkında "rakı masasında dünya tatlısıdır" şeklinde açıklamada bulunmuş.
 • (bkz: bi siktir git)

  bu insancık'a o kadar kizmadim da ickiyi bir ozur, hafifletici sayanlara kizdim. hepimiz icki iciyoruz, fazla kacirmanin, kisinin ozune donmesinden baska sonucu yoktur. yoksa icki, kimseyi olmadigi bir sey haline getirmez.

  bu cahil ne ulkesinin ne de dunyanin tarihini bilmeyen densiz adamin, milyonlarca insani, secmek sanslari olmayan irk, cinsel yonelim * gibi nedenler nedeniyle sistematik olarak organize sekilde yok eden bir adam ile savas doneminde ne yapmasi gerekiyorsa onu yapmis olan bir insanla birak esit tutmak karsilastirmasi bile abesle istigaldir. ki kaldi ki sanmiyorum ki dunyanin bazi bakir yoreleri disinda hitlerin marifetlerini bilmeyen yoktur ve bu laflar masumca ve cehalet nedeniyle soylenmis laflar kesinlikle degildir.
 • efenim geçenlerde ibrahim tatlıses'e birileri bir atatürk resmi mi ne verdiydi, sevdiği kişilere ido, aso, taso gibi kısaltmalarla hitap eden bir kimse olarak ibo da atatürk'e ato dediydi*.şimdi ato dedi diye "niye dedin", "denmezki öyle" diyenlere bir şeyler anlatmaya çalışırken kendi fikrini bir şekilde söyleme gereği mi duydu, gazlayıp söylettiler mi nedir bilinmez.zaten bi ara da kürtçe türkü bilmem bişiler derken derken mhp ve milliyetçi iç güdüleri kuvvetli kimselerle papaz olan ibrahim tatlıses'in vukuatları yıllardır bitmez tükenmez.adamın ne dünya görüşü, ne de görüşsüzlüğü her ne olursa olsun belli ki hitler'i bilmeyen tanımayan az sayıda insanlardan değil ve de ortamda da bir garip şeyler oluyor bu amcam da ne düşündüğünü hissettiğini açıkça dile getirmiş.napçez şimdi bu kişiyi de asalım mı ?.ampül mü bunlar.eleştriler olacaktır gerçi ibrahim tatlıses'in söylediği herhangi bir şeyi ciddiye almak son derece zor olsa da söyleyen deil söylenen mühim olan.adam böyle bir imada bulunmuş olabilir.türkiye'nin içinden ve dışından pek çok insan bu tip iddialara sahip zaten.mesele bu günlerde ab şu bu bahanesi olsun olmasın zırt pırt tartışma ortamı yaratılması.tencere tıkır tıkır kaynatılıyor yani bakalım nerden patlak verecek hır gür kan vs.
 • biz atatürkümüze ato deriz diyerek şirin olduğunu sanan ibo efendinin son zevzekliği. bu adamdır ki hitlerin kim olduğunu bilmiyor mudur ve dünya liderleri arasında atatürk ve hitler arasındaki farkı? kesinlikle söylenmiş sinsice bir sözdür zikredilen, dokundurmadır, aptal yerine koymadır.
  lahmacun kralı, çiğköfteci, yanık sesli biricik imparatorumuzun bilmesi gerekenlere gelince;
  adolf hitler, milliyetçi değil, nasyonal sosyalisttir; faşisttir.
  adolf hitler, saf ırk yaratmak için binleri katletmiştir bunun yanında atatürk'ün yegane isteği, "fikri hür, vicdanı hür, irfani hür" nesillerdir.
  adolf hitler, bugün insan tarafından nefretle anılırken, atatürk için hala milyonlar ağlamaktadır.
  adolf hitler, sinir hastasıdır, atatürk insancıldır.

  atatürk'le hitler'i aynı kefeye koyan türkiyenin imparatoru ibrahim efendi mümkünse bir daha kendini kaybetmesindir, içmesindir, boş boş konuşup canımızı sıkmasındır.
  manşetlere, canlı yayınlara çıkıp özür hiç dilemesindir, bu sefer bağırıp çağırarak bastırabileceği gazeteciler, ayağına sıktırabileceği güzel kadınlar yoktur karşısında. sussundur.
 • kimsenin ciddiye almadığı bir adamın ciddiye alınmayacak bir demeci. bu demeci eğer ne bileyim oktay ekşi, efendime söyleyeyim her ne kadar sevmesem de attila ilhan vesaire verse bir anlamı olurdu. çünkü bu insanlar politika alanında sözü dinlenen, bu konuda uzmanlaşmış kişiler. lakin ününü sesiyle kazanmış bir adamın tarih konusunda bilgili olup olmaması bir parametredir sadece. bu adamı düne kadar her şeyi bilen çok aydın bir şahsiyet olduğu için mi tanıyorduk? hayır, kime sorsan bu adamın fikirleriyle pek ilgilenmediğini söyleyecektir. o zaman şu anda görüşümüzde bir şey değişmedi sadece tepki gösteresimiz gelmiş. bu adam atatürk'ü anlatıldığı kadar, hitler'i duyulduğu kadar bilen bir kişizade iken başka bir açıklama sürpriz olurdu. yoksa adam kürt olduğundan böyle demiş, aslında mesaj veriyormuş, çok büyük oyunlara aletmiş... allah aşkına buna gerçekten inanmak ne derece mümkün yahu? kaldı ki bu adam buraları okuyup "çok tepki çektim madem susayım" bile diyecek değil, nedir bu canhıraş, bu telaş? adamı eleştirmek kesinlikle gerekli, ama kendimizi kaybetmenin lüzumu yok.

  düzeltilmesi gereken bir başka nokta atatürk'ün de açık bir şekilde diktatör olduğudur. onun seçimle başa gelmiş olması bu durumu pek değiştirmez, yeni rejimi kurma çalışmalarındaki uzak ara liderliği onu öyle bir noktaya getirmiş, bugün asla kabul edilemeyecek yetkilerle donatmıştır, iyi de etmiştir. kaldı ki hitler de halk desteğiyle iktidara gelmiştir. her büyük, ve özellikle kurucu, liderde görülen bir durumdur bu zaten. o yüzden hitler ve atatürk arasındaki fark yöntemlerde, fikirlerde, amaçlarda ve sonuçlardadır. yoksa hangisinin sıfatının ne olduğu, en azından benim gözümde, zerre önem taşımamaktadır.

  ayrıca bu demecin yayınlanmaması gerektiğini düşünen arkadaşlarıma öpücükler dağıtıyorum. hani basın özgürlüğü? basın özgürlüğü bir tek beğenilen demeçlere ve haberlere yer verilmesi demek değildi yanlış hatırlamıyorsam. kimseyi açık bir şekilde şiddete kışkırtan bir ifade yokken bunu yasaklamak faşizan bir hareketten ibarettir. "yeni okumaya başlamış bir çocuk okursa, benden farklı bir fikre sahip olursa ve ben bir yetişkin olarak o çocuğu ikna edecek yetiye sahip değilsem" gibi bir endişe ise kişisel bir mevzudur, ayrıdır, basını da ilgilendirmek zorunda değildir.
 • ibrahim tatlisese gosterilen hastalikli sayginin sonucu; kendini ilah zannetmeye baslayanlarin dil uzerindeki kontrollerini kaybedeceklerinin guzel bir ornegidir.
  bu "adam"i sirf sesi guzel diye matah bir sey zannedenler icin dusunmeye baslamak adina iyi bir baslangic noktasi olacagini umuyorum. urfa'da oxford yoksa da ataturkun kim oldugunu ve ne yaptigini anlatacak ilkokullar vardir elbet.
  "alem remzi'ye heyran"
hesabın var mı? giriş yap