şükela:  tümü | bugün
  • yavaş yavaş ortaya çıkan ve tecrübelerini paylaşan türk öğrencilerdir. içlerinden biri vlog çekmiş. şuradan izlenebilir. yüksek lisans için almanyayı düşünen bazı türk öğrencileri üzmüştür.

bu videoya gelen başka bir tecrübe ise şöyle:

"hey, geçmiş olsun. videonun hepsi çok uzun, bir miktar izledim geçe geçe. almanlar ve almanya'daki yaşam herkesin fantezi kurduğu gibi bir şey kesinlikle değil. uzun zaman almanlarla haşır neşir olmuş biri olarak kendilerini sevmezdim. boun fled 2016 mezunuyum ben de, benzer yollardan geçmişiz. geçen sene stuttgart'ta öğretmenlik yaptım, aşağı yukarı aynı şeyler. gidene kadar insan lanet olsun gitmeyim der, öyle bir bezdirme çalışması var. diğer milletlerden arkadaşlarım çalışma vizelerini ülkeye girdikten sonra relocation şirketine 10 euro para verip falan yaptırdılar. ben şey, dalga mı geçiyorsunuz türküz diye? almanya'yı işim çok iyi olmasına rağmen ardıma bakmadan terk etmeme neden oldu tüm zorluklar, ırkçılıklar, insanların hakir görmeleri, salakları... döneli 8 ay oldu, iki gün önce ihtar mektubu geldi. en basitinden söyleyim bahncard 25'imi dönmeden iptal etmek için bahnhof'a gidip, sıra beklememe ve orda iptalı bir dakkada yapabilecek olmasına rağmen kadın git internetten yap dedi yolladı. tamam deyip, sitesinden iptal ettirdim ve iptal etmemişler? sürekli artlarından boklarını temizliyoruz, bir türlü ülkelerini terk ettiğime inanmadılar. video daha kısa ve ingilizce olursa daha çok kişiye ulaşabilir, ve çok da iyi olur. geçmiş olsun, allah kurtarsın!?"
  • (bkz: fotokopi çekemeyen boğaziçi mezunu)

ırkçılığa uğramamış, her söyleneni kişisel algılamış ‘süper okul boğaziçi’nden mezun kibirli bir türk öğrenciyi içeren bir video paylaşılmış. o burs muhabbetini böyle anlatmak için insanda 1 ton çeken ego olması gerekir.

almanya’da ırkçılık vardır, türkiye’dekinden fazla değildir! gerçekten ırkçılığa uğradılarsa sonuna kadar haklarını aramaları gereken öğrencilerdir.

edit: yalnız cesaretli kızmış. ‘ben bu fotokopiyi nasıl çekicem yea’ diyebilecek kadar yüksek bir özgüvene sahip. memur da haliyle dalga geçmiş.
    bence bu arkadaş ayrı bir başlık sahibi olmayı hakediyor.
  • eğer video da anlatılanlar gerçek ise yazık olmuş kıza. sen yıllarca it gibi ders çalış boğaziçini kazan, onur öğrencisi olarak mezun ol, avrupaya okumaya git, ırkçı şerefsizler yüzünden yıllarını silip atmak ve atmamak arasında kal. onca yaşanana rağmen iyi sabretmiş helal olsun.
  • olmayan ırkçılıktır. sadece piremsesimiz dünyanın kendi etrafında donmedigini keşfederek bir kopernik heyecanı yaşamış.
    katlanabildigim yere kadar,

1. öğrenci işlerine belge verme işini son gune bırakmış onu da tam yapamamış bunun üzerine tahminimce menopozdan gün alan öğrenci işleri gorevlimiz biraz dokundurmus.

2. başvuru yapabilmek için 2. dönem olmak gereken burs için ben 1. dönemin ama ben iber başarılıyım diye başvurmaya calisiyor, adam da buna siktiri cekiyor.
    en irkci olabilecek davranış bu. çünkü klasik türk cakalligi, kural tanimazliği, ama fakat diyerek kuralları kendine göre esnetme yavsakligi.

3. hocaya burs bulamadık biz açız diye aglamislar. hoca da bunlarla "siz 20 lirayla bimden alışveriş yapıp bir hafta onunla takiliyorsunuzdur" diye daşdaş geçmiş ve kızım manyak misiniz burada suruneceginize dönün memleketimize demiş. tabi bizim piremsesimiz alınmış hemen .

4. ve son bomba.... hocalar demiş tamam lan gelin burs vercez demiş veeeee
    bizim mallar 9:30 da olmaları gereken yere 10:00 da gitmiş. bölüm baskani da bunlari güzel bir parlatmış. almanlar zaman konusunda hassas ama bu öküzler yarım saat geç kalabilmeyi başarıyor.

videodan çıkarılacak dersler:

1 almanlar biraz kibirli ve kuralcı, sistematik bireyler

2 bizim piremseslerde sike sürülecek akıl yok

3 başlığı açan arkadaş bir harf farkla, videoyu gözüyle izleyebilme fırsatını kaçırıyor.
  • boğaziçi öğrencisi olarak böyle arkadaşlardan okulda fazlaca var.arkadaş herhalde 5-6 yıl kafasını çalışmaktan kaldıramamış ki karşılaştığı 2-3 olayda hemen zırlamaya başlamış. hayatta nerede olursan ol şunu unutma ki her zaman kötü olaylar başına gelecektir,önemli olan nasıl baş edebileceğini öğrenmek.akademik başarı full ama ne laf sokmayı öğrenip orada adamları omlet yapabilmeyi öğrenmişsin ne de kendini kabul ettirmeyi.yarın da ağlarsın iş hayatında mobbing yedim diye
  • oldum olası sistemli çalışmayı seven almanlar kolay kolay ırkçılığa başvurmazlar aslında. ırkçı tabirinden olabildiğince uzaklaşmaya çalışırlar. olaylarda kızımız en başından zaten okula geç katılım yapmış. sonrasında da dakik davranamamış, hatta yolu yordamını da izlememiş. adam demiş; kural var ve biz bu kuralları uygulamak zorundayız. her neyse videonun başında ince bir ego gördüm "merhaba ben yıldız, boğaziçi üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı onur mezunu" şeklinde. belki de ben yanlış yorumladım. neyse üzüldük hanım kızımıza. geçmiş olsun
  • bir gidebilsem hemen vlog çekerek üyesi olmak istediğim topluluktur.

insanımız artık gerçekten çok yoruyor beni. bir kere çok akıllıyız. bu kadar akıllı fazla. keşke bu kadar akıllı olmasak.

ama en sevmediğimde ülkenin bütün kaymağını yiyip hiçbir cefasını çekmeyen gurbetçiler. bir de üstüne dert yanmıyorlar mı..

gelin paşam, gelin. zola tutmuyorlar sizi orda. geri dönün.

gerçekten zor insanlarız. dışarıyada zor. birbirimize de zor.

çok akıllıyız. maşallah hocam. inşallah hocam.

gittin ilk yılında pişman mı oldun. dön?
  • ilk entrynin giriliş şeklinden bile "ümmetçi çomar olduğunu belli etmeyen ümmetçi çomarın hikayeleri" olduğu belli.

almanya'ya kaç arkadaşım gitti hiçbirinin bi sıkıntısı yok. özet olarak diyeyim ki; bira sevmiyosanız almanya'ya gitmeyin anacım. sonra çomar çomar ağlıyosunuz.
  • her zaman olacaktır.
    başlığı açan video herhalde ekşi sözlükteki "güce tapan" "cinsiyetçi" almancıların tepkileri nedeniyle sahibi tarafından kaldırılmış.

almanya yüzölçüm olarak küçük bir ülke.
    yabancılar hakkında çuval dolusu önyargı var.
    alman halkının önemli bölümü küçük kentlerde yaşıyor.
    almanya dünyadaki ırkçı ideolojilerin anavatanı olan bir ülke.

yani almanya'da ırkçılık mutlaka olur.
    ama insanın inanası gelmiyor ama almanya "insan hakları" deyince akla gelen birkaç ülkeden biridir.

yani doğru- yanlış, küçük-büyük her türlü sıkıntını alman yetkililere anlatmalısın.
    bunu yapman sayısız yabancı öğrenciye çok daha rahat bir gelecek yaracaktır.
  • her zaman, her yerde,her koşulda mağduruz adlı siyasi akımın bizi getirdiği nokta. tamam birader en iyi sen mağdursun, en çok sen mağdur olsun. mağdur oğlu mağdursun. mağdurlardan oluşan koskoca bir dünya senin üstüne kurulmuş, o kadar mağdursun ki dünya yörüngesinden çıktı. senin mağduriyetini gören tanrı dedi ki; bu dünya senin olsun.