şükela:  tümü | bugün
  • sosyal mesafe kuralları nedeniyle camiye sığmayan topluluğa, kilisenin kapılarını açması sonucunda ortaya çıkan hadisedir.

kaynak
  • hani mehmet akif'in bir sözü oldugu rivayet edilir, "dinleri var işlerimiz gibi, işleri var dinimiz gibi." iste adamlar o acigi da kapatmak üzereler, su hosgörünün onda biri bizde malesef kalmadi.

sürekli dalga konusu olan gercek islam ile ilgili de söyle bir olayi anlatalim:
    küdüsün fethinden sonra namaz vakti gelir ve hz. ömer namazı kılacaktır. kendisine namaz kılmak için kiliseyi gösterirler ve ''burada namazınızı kılabilirsiniz" derler.

kendisi ileride olabilecek olanlari anlar ve der ki : "ben kilisede namaz kılarsam, müslümanlar benim burada namaz kıldığımı duyarlar ve burayı cami yaparlar. hâlbuki biz, fethettiğimiz yerlerdeki insanların inançlarına karışmadığımız gibi onların ibadethanelerine zarar da vermeyiz".

demem o ki, gercek islam budur, hosgörüsüzlük yakip yikmak adam öldürmek islamda yoktur, vardir diyenin de islamda yeri yoktur.
  • hani lan hoşgörü dini islamdı?
    kıskanç almanya!

tanım: şaşırılmayacak olay. geçmişte yüzlerce kilisenin yanına minare dikip namaz kıldı hoşgörü dini mensupları.
  • adamlar bizim insanımızdan daha müslüman
  • türkiye'de camiyi hristiyanlara açmayı deneyin de orayı patlatsınlar. aradaki zihniyet farkı türk insanının medeniyete olan uzaklığı kadar.
  • şunun tam tersini düşünsene :) şimdi bir de türkiye’de düşün :)
  • islam peygamberi kendi mescidini hristiyan din adamlarına tahsis etmiştir ibadet için. ama günümüz islam ülkelerinde böyle bir şeye izin verilir miydi. o biraz şüpheli.
  • bir katolik irlandalı düşünün, bir pazar sabahı camiye geliyor, imam efendi şurada, ibadetimi yapmak için izin istiyorum diyor, diz çöküp dua etmesine fırsat vermeden kafasına sıkarlar.
    net.
  • günümüz müslümanlarında bu hristiyanlardaki hoşgörünün onda biri yoktur. genel olarak modernliğin de onda biri yoktur. yazık.

hz. muhammed'in hoşgörü dinini alıp buralara getirmek, ilimi takip edin demesine rağmen bir o kadar ilimden, bilimden uzaklaşmak hz. muhammed'e ihanettir. yazık.
  • babam 72 yaşında. fransa'da doktora yaparken namaz kılacak yer bulamadıklarından bahsedince iş o konuyla ilgili kişiye kadar gidiyor. veriyorlar şapelin anahtarını bunlara, "isterseniz istediğiniz kısmın dekorasyonunu da değiştirin" diyorlar (simgelerin üstünü örtmek, yere halı sermek gibi)

beni şaşırtmamış mevzudur ki bahsettiğim kırk seneden fazlası...