• sadece bir taraflarına güvenenlerin yapması gereken şeydir. orada mühendislik bitirebilmek için çok iyi seviyede ingilizce, almanca bilmek ve gerçekten çalışmayı çok sevmek gerekli. gidenlerin çok çok büyük bir kısmının yapamayıp geri döndüğünü biliyorum.
  • maschinenbau studiert man in deutsch.
  • gözünü seveyim bilen insanlar okuyanlar yazsın linç yerim diye buraya başlık açmadım
    duyuruya yazdım ama tatmin edici cevaplar gelmedi.

burdan yazmak zor ben okudum 2 biraya anlatırım diyen mesaj atsın.
  • şu aralar içinde bulunduğum düşüncenin başlık halidir gencolar. var olan işimden istifa edip göçmek istiyorum. bu işler nasıl ilerler bilen varsa yeşillendirirse beni mutlu eder.internette birçok bilgi dolaşıyor.. bu işi yapan kurumsal firmalar var elt gibi.. tabii gidip gören yaşayan birisi deneyimleriyle ilk ağızdan sunarsa canını yerim.
  • erasmus ile bir yıl okunup tekrar yurda dönülür.
    ya da gurbetçi bir hanım evlenip oradan yürüyebilirsin.
    hadi bol şans kardeş.
  • dogrusu zordur ama basirirsan iyi bir muhendis olabilirsin.

zor olmasinin ilk nedeni egitim tarzlarinin bizden cok farkli olmasindandir. almanya'da verilen odevleri bir takimla yapman beklenir. takim gercek bir proje takimi gibi isi bolusup paylasmazlarsa en basit odevlerden bile cakarsin.

bizim turkiyede kullandigimiz matlab ya da cad programlarini fazla sevmezler. genelde her universitenin kendi kodlari vardir ve bu kodlari anlayip yaptiklari isleri kavrayip sana verilen odevlerde kullanmani beklerler. bu da cok sancili da olsa sana en basit islemlerin bile temeline inmeni saglar. yuzeysel bilgilerle ya da ezberle bir dersi gecemezsin.

benim sinavlarimin cogu sozlu sinavlardi, cogu zaman sadece konuyu bilmen yetersizdir. kendini iyi ifade edemiyorsan ve konunun mantigini iyi anlamadiysan yine sinavlari gecmen cok zor olur. yani iki kelimeyi bir araya getirip konusamayan ama cok zeki insanlar genelde cok zorlanir.

sonucta, ya batarsin ya da takim calismasini bilen, konusunu anlamis ve gerektiginde acikca anlatabilen biri olursun.
hesabın var mı? giriş yap