şükela:  tümü | bugün
 • atv ana haberde goruntulenen ve almanya da yapılacak olan secimler ile ilgili almanya da yaşayan türklerle yapılan sokak röportajı sırasında muhtemelen işçi olan bir arkadaşın kendisine sorulan "kime oy vereceksiniz?" sorusuna bir sol partinin adını vererek cevap vermesinin ardından, röportajı yapan kişinin "türkiye de kime oy verdiniz?" diye sormasıyla bir sag partinin adını vermesi üzerine perhiz ile lahana turşusunun* tezatını ortaya çıkaran kişi veya kişilerdir.
 • bundan birkaç sene önce avusturya'da sağcı ve faşist bir parti iktidar olduğunda ülkede yaşayan azınlıklar ve sol kesim bu durumu protesto için yürümektedir. bu sırada bir türk muhabir de bu olayı haber yapmak amacıyla protestocularla röportajlar yapmaktadır. derken bir almancıya rastlar ve diyalog şu şekilde gelişir:

  - neyi protesto ediyorsunuz burda?
  - abi biz istemiyoruz bu yeni iktidarı.
  - neden?
  - abi gomunist onlar. istemeyiz biz.
 • herhangi bir düşünce doğrultusunda değil, kişisel çıkarına göre davranan kişidir. şaşırmamak lazım gelir çünkü yurdum da bu doğrultuda davranan insanlarla doludur, gecekonduda kalan kendisine tapu verene oy verir, size daha iyi imkanlarda yaşam olanağı sağlayacağım diyene değil. ya da ücretli çalışanı haklarını savunacak ona değer verecek partiye değil, ucuz populizm yapan merkez sağ partileri tercih eder.
 • bu arkadaş oy pusulasına mührü almanya'da sol eliyle, türkiye'de sağ eliyle basar.
 • almanya'da, türkiye karşıtlığı ve yabancı düşmanlığını iç politika malzemesi yapan sağ partilere karşı oy kullanarak kendisi için tek doğru olanı yapmaktadır, bu bir seçimden ziyade zorunluluktur. türkiye'de ise verdiği sağ oy -gerçek anlamda kitlesel bir sol parti olmadığı için çok farketmese de- özgür iradesinin seçimidir.
 • kişisellik kokan tip -ki çok da yadırgamamak lazım-, gerçi çoktur türkiye'de milliyetçi komünistler, sosyal faşistler, liberal yobazlar...
 • ne turkiyede sag partiler tam anlamiyla sagdir, ne de sol partiler tam anlamiyla soldur. sol partilerin en muhafazakar partiden daha muhafazakar ve milliyetci, sağ partilerin sosyalistten daha sosyalist politikalari cogu zaman duruma gore savundugu gorulebilir. kibris politikasi, avrupa birligine bakis bu durumlara ornek olarak gosterilebilir. bu durumda vatandas almanyada oy verdigi sol partinin politikalarina en yakin parti olarak turkiyede bir sag partiyi bulabilir.
 • ne sağcıdır ne solcudur bu adam. hani şu işi düştü mü arayan soran düşmedi mi ne yapar ne eder haberimiz olmayan insanlardandır. işini bilendir bir nevi. çıkar amaçlı oy kullanır. yok yok sosyal politikalarla falan da alakası yok. bu bakış açısı filanla, hayat görüşüyle alakalı bir şey değil yahu. bildiğin işine geldiği gibi hal tavır takınma. yani sosyal bir bilinç, toplumsal sorumluluk ot bok değil. kapitalist düzende kendi kıçını kurtarma sevdasına gönül vermiş, gerisi beni bağlamaz demiş insan.
 • can güvenliğine önem veren bir insan evladıdır.

  (bkz: once sola sonra saga sonra tekrar sola)