şükela:  tümü | bugün soru sor
 • der spiegel’in haberine göre alman hükümetinin gerçekleştirmek için çalışmalara başladığı düzenlemedir. eyaletler ve belediyelerle ortak hareket edilmesi planlanıyor. ilk etapta 5 pilot şehirde ücretsiz toplu taşıma ve getirileri test edilecek. hedef hususi otomobillerin neden olduğu çevre kirliliğini azaltmak.

  http://www.spiegel.de/…en-nahverkehr-a-1193251.html

  edit: bir moderatör şu başlığın sonuna ‘planı’ sözcüğünü eklesin bir zahmet. saray oğlanları kuduruyor.
 • kıskançlıktan çatlayan alamanların çaresiz eylemlerinden biri. size inat yarın toplu taşımaya yüzde yirmi zam yapıp sefer sayısını azaltacaz. kork bizden ey cörmani!!
 • bizde arda transfer oldu diye zam yapıyorlar amk.
 • bizde 2 yıl önce olan 3.50 tl olan köprü ücretini hükümetimiz sağolsun 9.75 tl'ye çıkardılar.

  tıkış tepiş metrobüs'e 3.85 tl verip, dünyanın kaç bucak oldugunu görmek için hergün biniyorsun. gerizekalı aktroller bunu alkışlıyor.

  edit: köprü ücreti 8.75'ti doğru ya. aklım taksi ücretlerine gitti, onu da unutmamak lazım. eskiden kısa mesafe yüzünden bizi iyi dolandıramayan taksicilere de böyle bir taban fiyat getirilerek kıyak yapılmıştı. neyseki uber, careem var da bu leş kokulu, kazıkçı sarı taksilere mahkum değil millet.
 • (bkz: ağlamıycam)
 • hasetten, kıskançlıktan ne yaptığını şaşırmış almanyanın iki dünya bir araya gelse gerçekleştiremeyeceği uygulama.
 • biz bunu da beklemiyoruz, yolun sağ şeridinden sadece otobüslerin gideceği, hususi araçların girmeyeceği şeritler olması da yeterli, bir otobüste 100 kişi var, yolda 20 tane şahsi araç var, 100 kişi, 20 kişi yüzünden trafik çekiyor, hafta sonları ise eziyet.
 • (bkz: bütün dünya almanın daşşağını yesin)

  adamlar bi diktator cikardi, batti cikti ve suan geldikleri nokta bu. biz de bi diktatorumsu cikardik... guzel gunler gorur muyuz?

  adamlar toplu tasimayi bedava yapacak. bizim millet parasini verip binemiyor. lan var ya!
 • bonn, essen, herrenberg, reutlingen ve mannheim'da test edilmesi planlaniyormus.

  ortalama bir almanin bedava sevgisini dusununce projenin ise yaramamasinin imkansiz oldugunu dusunuyorum.
 • yakında vatandaşlarına faydalandıkları kamu hizmetleri için harçlık dağıtmaya başlayacak olan almanya’nın yeni uygulaması.

  ben de az önce kıçı kırık aöf önlisans programına 360 tl yatırdım. üstelik sınavlara toplu taşıma kartı sokmak da yasak. bir yarıyılda 360 tl verebilen zaten toplu taşıma kullanmaz diye düşünüyorlar herhalde. bu ironiyi başka türlü açıklamak mümkün değil. pırıl pırıl zihinler.

  millete efendi olmaya değil, hizmetkaaaaar olmshdhg. neyse.

  edit: ales’le karıştırmışım. aöf’te sadece telefon yasaktı, taşıma kartı sokulabiliyor sınava. “yonloş bölgö” diyenler olunca dank etti. ama güzel, pekişti; bunu toz kondurulmayan ösym’nin yapması daha ironik. zaten onlar da zengin sınavcısı.