şükela:  tümü | bugün
 • almanya'daki bu insanlar sistem tarafından dışlanan değil, kendisi sisteme entegre olmayan insanlar. git bak çoğu alkol, seks, uyuşturucu bağımlısı düzenli çalışmaya karşı tiplerdir. orada kasiyerlik yaparak ayda 2 bin euro kazansan 300 euro'ya ps4 alıyorsun, 3 bin euro'ya araba alıyorsun, 250 euro'ya samsung telefon alıyorsun. bira 25 cent, etin kilosu 10 euro, muz 1 euro.

  rakam aklımda yanlış kalmadıysa burada 6 bin tl olan iphonex orada 600 euro. burada 4 bin tl ile öğretmen olan kuzenim o telefona hayatı boyunca kavuşamazken; almanya'da 2.400 euro ile öğretmen olan yiğenim tek maaşı ile 4 tane aldı, ailesine hediye olarak dağıttı. tey tey tey...

  bu ekonomik koşullarda almanya'da düzen tutturamayıp sokaklarda kalanlar da, ne bileyim...

  düzeltme: mesaj kutumu gurbetçi vatandaşlarımız doldurdu sağolsunlar. et ne 10 euro'su, o kadar olsa halk isyan çıkartır diye. 5 euro civarında dediler.

  yalnız kasiyer o kadar almıyormuş, onu da söylediler. siz de gidin başka meslek yapın arkadaşlar, illa kasiyer olacaksınız diye bir kural yok!
 • almanyada bir insan cikip da "ben illa sokakta yasayacagim" derse, yasar. böyle demezse ne olur?

  1) tafel denilen merkezlere gidilerek erzak yardimi alabilir, karnini doyurabilir. bunun icin evsiz olmasina bile gerek yok. fakirim, param yok demesi yeterli. ve evet her zaman.

  2) caritas veya benzeri kurumlarin aksam saat 18de acilan barinaklari var. bizim genclerin amsterdamda kaldigi hosteller gibi. kendi dolabin, yatagin var. sabah kahvalti, üstüne yoksa, kiyafet filan da veriyorlar. sadece uyusturucu etkisinde olan veya asiri sarhos olanlari almiyorlar.

  3) almanyada "jobcenter" denen kurumla zahmet edip görüsürseniz, sosyal yardim siniri olan 750 euro civarinda yardim alirsiniz. (wbs belgesi alip, esiniz de issiz ise, piyasanin yari fiyatina kiralik ev bulursaniz onu da komple öderler) bu nasil olur? elinize direkt 750 euro vermezler. atiyorum, 300 euro kiran vardir onu öderler. gerekirse elektrigini suyunu öderler. saglik sigortanizi bile öderler. ulasim %50 indirimli olur, üstüne cebine de 300 euro civari para koyarlar, her zaman mi evet her zaman. ömür boyu bu yardimla gecinen adamlar var.

  4) "ben illa sokakta yasayacagim" ve köpegim var dersen, ekstradan 30 euro köpek mama yardimi yaparlar. (sen trye dönüp "acim" desen, köpek kadar degerin olmadigi icin tek kurus vermezler)

  yani almanyada sokakta yasamak istemeyen kimse sokakta yasamaz. ac kalmaz, soguktan ölmez. dogup, büyüdügünüz yari ortadogu ülkesiyle karistirmayin.

  tr de her 4 gencten biri issiz. her 4 issiz gencten biri universite mezunu. trde universite mezunu gencler garsonluk bile yapmya razi, ama herifin almanyayi cük kadar beyniyle kötülemek icin verdigi örnegin bile anlatmak istedigi sey ile alakasi yok.

  bak samimiyetle yaziyorum; 15 senedir su ülkede birebir karsilastigim, almanyayi desteksiz bir sekilde kötüleyen hemen herkese: " dön trye kardesim o zaman" diyorum. buradan da yazayim;

  dön turkiyeye sen o zaman. zorla mi tutuyorlar?
 • almanya tam bir sosyal devlettir. evsizlere devlet ev veriyor burda yasayin diye.buna ragmen disarda evsiz gorebiliyorsunuz. yani insanin istemesi lazim bu rezil hayati
 • bizim johannes te evsiz mesela.

  gel anlatayım.

  bizim köyde hayvan gibi yağmur yağdığı bir gün otostop çeken kızıl saçlı bir almandı johannes. durdum aldım onu arabaya, gideceği 2km. iste öyle tanıştım johannesle. eve çağırdı gel bira içelim diye. olur dedim girdim. ev flüchtlingsheim gibi belediyenin göçmen evlerinden. 2 oda, 1 salon evin 1 odası johannese aitti. odası bit pazarı gibi kitaplar, plaklar 3 bisiklet vs vs. salonda 1 tek yemek masası vardı. bulaşık ve çamaşır makinası belediyenindi ve ev hayvan gibi pisti. johannes benimle yaşıt 40 yaşında bir almandı. bu pink floyd çalınca ooo hastasıyız kamil dedim. pink floyd bruder olduk yani asfaf.

  johi 4 kardeş, annanesi ressammış hatta danimarkadan göçmüş büyük büyük dedesi. ailesi johannes'i evden atmış. bizde kimse evladini sokağa atmaz, cü ku herkesin evladı zeki ve değerlidir almanlarda acıma yok bu konuda. sana yeterince baktık siktir git demişler. mekanik teknisyeni johannes çalışmıyormuş. belediye aylik 400€ ve ev yardımı yapıyormuş. yahu bizim yamyam çomarlar daha çok alıyor johi nasıl oluyor demedim! neyse..

  ehliyetini kaptırdığı için işe gidemiyor johannes, burada araba çok önemli. kendisi alkolden dedi ama öğrendiğim kadariyla uyuşturucu ile yakalanmış ve 4000€ ödemesi lazımmış. 1 yıldır yaşadığı bu boktan hayattan sıkılmadın mı diye buna algı yapmaya başladım. adamın tek yaptığı sarma sigara içip bütün gün roman okumak. yardim parasi gelincede hayvan gibi içmek.

  gel zaman git zaman çöp karıştırırkene gördüm johannesi, boş şişe aradığını tahmin ediyorum. buna çalışması gerektiğini hayatın böyle devam etmesinin iyi olmadığını söyledim. bu yine ehliyet falan filan dedi, bisikletin var onunla git işe, 3 5 ay calis ehliyetini alırsın dedim. ne biçim almansın nerede alman disiplini deyince orta parmak yapip sikeyim alman disiplinini demişliği bile var.

  en son 1 ay önce gördüm, heyy pink floyd bruder diye seslendim bisikletle karşılıklı gelirken. çalışmaya başladığını söyledi. afferin lan adam oluyon dedim...

  evet bencede siktir git tr ye!

  yaa o degil de adamlar hiç gitmedikleri, hiç tanımadıkları, hiç görmedikleri yerler hakkında oturduklari yerden video izleyip, sikko yazilar okuyarak yargı dağıtıyorlar. ben de bu cahil özgüveninden istiyorum..
 • ben almanya da evsiz alamancı türk ne gördüm ne duydum. adamlar hem çalışmıyor hem devletten işsizlik ve kira yardımı alıyor. hem de öyle bizde ki gibi süreli değil. ha emeklilik hayatı o kadar da parlak olmuyormuş eğer kendin bir şey yapmadıysan. o konu da bizden çokta farklı değiller.
 • almanya'da yasal olarak kalan ve en az 1 yıl çalışmış göçmenler de dahil, kişi evsizse kendi seçimidir.

  almanya'da son 24 ay içinde 12 ay çalıştıysanız işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız, son maaşınızın %60'ına denk düşer. 12 ayın sonunda hala iş bulamadıysanız sosyal yardım almaya devam edersiniz (şimdi ismini işsizlik parası 2 gibi bir şey olarak değiştirmişler). devlet kiranızı öder, tatil parası, giyecek parası gibi ek yardımlarda bulunur ve aylık belli bir miktar harçlık verir. miktarını bilmiyorum. rahat yaşatmaz, ama sürekli dışarıda yemiyorsanız aç da kalmazsınız muhtemelen (bu sosyal yardıma, almanya'da henüz vatandaşlık almamış, ama almayı düşünen insanların başvurmamaları tavsiye ediliyor, bir nevi eksi puan oluyor anladığım kadarıyla).

  orada sokakta gördüğünüz insanlar ya yasa dışı göçmendir, ya sisteme dahil olmak istemeyen anarşistler, ya da kontrol altına girmek istemeyen junkieler falandır.
 • evsiz kalmak kader değil tercihtir. hiç bir sike yaramamak da öyle, kaldı ki vasıfsız bir insan vasıf gerektirmeyen bir çok iş fırsatını değerlendirip aç kalmaktan kurtulabilir, barınma sorununu çözebilir. ben bu tip fakirlik hikayelerinden tiksiniyorum, hele hele şu bebekli ve 3 ekstra çocuklu fakirler, ulan siz daha kendinizi besleyemiyorsunuz, seks.sizin neyinize, çocuk sizin neyinize. kafası calismayanlarin penisleri çalıştıkça bu tip manzaralar her ülkede var olacaktır.
 • ne yazık ki çamur atma başlığı olmuş ve kendi kendiyle çelişen bir iddia barındırıyor. şöyle ki kanıt olarak sunulan süddeutsche zeitung haberinde şunlar söylenmiş:
  - nordrhein westfalen eyaletinde 2017'de yapılan incelemelere dayanarak bir veri elde edilmiş.
  - buna göre ülke genelinde tahminen 650000 evsiz olduğu saptanmış.
  - ancak 375000 kişi iltica edip yasal tanınma bekleyenler ya da kaçak göçmenler gibi durumları netleşince bir yere yerleştirilebilecek kişilermiş (bir kısmı kamplardan kaçmış).
  - birkaç ay içinde bir yere yerleştirilecek olan bu kişileri çıkarınca geriye 275000 kişi kalıyor. bunların 22000'i çocuk ve genç. çoğunluğu erkek.
  - 48000 kişi ab üyesi doğu avrupa ülkelerinin vatandaşları. muhtemelen iş bulmaya gelip bulamayan, kalacak yer de ayarlamayan insanlar.
  - son olarak evsizlikle mücadele edebilmek için yılda ortalama 80000 ila 100000 konut gerektiği, 2018 yılında da 287000 konut inşa edildiği belirtilmiş. küçük şehirlerde zaten boş konut mevcutmuş.

  yani aslında yasal statüleri ve kişisel tercihleri nedeniyle sokakta kalanlarla ilgili önlemler alınmış. yeterli sayıda mesken inşa edilmiş. yukarıda söylenmiş, bu insanların bir kısmı (kendi vatandaşları) böyle yaşamayı kendileri seçenler. insanları (yasal tanınma bekleyenleri) plansızca sokağa atma gibi bir şey yok. evet, bu kişiler aç açık sokakta (bir kısmı kaçmış, bir kısmı ülkeye yeni girmiş), ama bizim kıyılarımızdan gece yarıları patlak botlarla yunan adalarına kaçmaya çalışanlar gibi meçhule gitmemişler.

  hazımsız olmayalım arkadaşlar, el birliğiyle bu ülkeyi de derleyip toparlamaya çalışalım. savaş sonrasında yerle bir olan almanya son 60-70 yılda dünyanın gözleri önünde şimdiki durumuna geldi.
 • (bkz: tam istihdamin imkansiz olmasi)

  tabi genis nufuslar icin gecerli bu.

  almanya'da sosyal devletin ne kadar guclu oldugunu asgari ucretle calisan nufusun yuzde 5 in altinda olmasindan anlayabilirsiniz
 • yaklaşık 2 sene almanya’daki evsizler arasında yaşadım. şartları buradaki asgari ücretliden daha iyi. emin olun bu böyle. alman insanları yardımsever değil o ayrı konu ama devlet yardımı ile beraber sıkıntı yaşamıyorlar. hatta bazı evsizler devlet yardımları ile ev almışlar ancak yine de sokaklarda yaşıyorlar. alışkanlıktan sanırım. gidip görün, ondan sonra konuşun.