şükela:  tümü | bugün
  • aramizda ne cok almanca bilen varmis demek ki aq yerinde bi kisi de demiyor ne diyor bu videoda
  • almanyada bir insan cikip da "ben illa sokakta yasayacagim" derse, yasar. böyle demezse ne olur?

1) tafel denilen merkezlere gidilerek erzak yardimi alabilir, karnini doyurabilir. bunun icin evsiz olmasina bile gerek yok. fakirim, param yok demesi yeterli. ve evet her zaman.

2) caritas veya benzeri kurumlarin aksam saat 18de acilan barinaklari var. bizim genclerin amsterdamda kaldigi hosteller gibi. kendi dolabin, yatagin var. sabah kahvalti, üstüne yoksa, kiyafet filan da veriyorlar. sadece uyusturucu etkisinde olan veya asiri sarhos olanlari almiyorlar.

3) almanyada "jobcenter" denen kurumla zahmet edip görüsürseniz, sosyal yardim siniri olan 750 euro civarinda yardim alirsiniz. (wbs belgesi alip, esiniz de issiz ise, piyasanin yari fiyatina kiralik ev bulursaniz onu da komple öderler) bu nasil olur? elinize direkt 750 euro vermezler. atiyorum, 300 euro kiran vardir onu öderler. gerekirse elektrigini suyunu öderler. saglik sigortanizi bile öderler. ulasim %50 indirimli olur, üstüne cebine de 300 euro civari para koyarlar, her zaman mi evet her zaman. ömür boyu bu yardimla gecinen adamlar var.

4) "ben illa sokakta yasayacagim" ve köpegim var dersen, ekstradan 30 euro köpek mama yardimi yaparlar. (sen trye dönüp "acim" desen, köpek kadar degerin olmadigi icin tek kurus vermezler)

yani almanyada sokakta yasamak istemeyen kimse sokakta yasamaz. ac kalmaz, soguktan ölmez. dogup, büyüdügünüz yari ortadogu ülkesiyle karistirmayin.

tr de her 4 gencten biri issiz. her 4 issiz gencten biri universite mezunu. trde universite mezunu gencler garsonluk bile yapmya razi, ama herifin almanyayi cük kadar beyniyle kötülemek icin verdigi örnegin bile anlatmak istedigi sey ile alakasi yok.

bak samimiyetle yaziyorum; 15 senedir su ülkede birebir karsilastigim, almanyayi desteksiz bir sekilde kötüleyen hemen herkese: " dön trye kardesim o zaman" diyorum. buradan da yazayim;

dön turkiyeye sen o zaman. zorla mi tutuyorlar?
  • bizim johannes te evsiz mesela.

gel anlatayım.

bizim köyde hayvan gibi yağmur yağdığı bir gün otostop çeken kızıl saçlı bir almandı johannes. durdum aldım onu arabaya, gideceği 2km. iste öyle tanıştım johannesle. eve çağırdı gel bira içelim diye. olur dedim girdim. ev flüchtlingsheim gibi belediyenin göçmen evlerinden. 2 oda, 1 salon evin 1 odası johannese aitti. odası bit pazarı gibi kitaplar, plaklar 3 bisiklet vs vs. salonda 1 tek yemek masası vardı. bulaşık ve çamaşır makinası belediyenindi ve ev hayvan gibi pisti. johannes benimle yaşıt 40 yaşında bir almandı. bu pink floyd çalınca ooo hastasıyız kamil dedim. pink floyd bruder olduk yani asfaf.

johi 4 kardeş, annanesi ressammış hatta danimarkadan göçmüş büyük büyük dedesi. ailesi johannes'i evden atmış. bizde kimse evladini sokağa atmaz, cü ku herkesin evladı zeki ve değerlidir almanlarda acıma yok bu konuda. sana yeterince baktık siktir git demişler. mekanik teknisyeni johannes çalışmıyormuş. belediye aylik 400€ ve ev yardımı yapıyormuş. yahu bizim yamyam çomarlar daha çok alıyor johi nasıl oluyor demedim! neyse..

ehliyetini kaptırdığı için işe gidemiyor johannes, burada araba çok önemli. kendisi alkolden dedi ama öğrendiğim kadariyla uyuşturucu ile yakalanmış ve 4000€ ödemesi lazımmış. 1 yıldır yaşadığı bu boktan hayattan sıkılmadın mı diye buna algı yapmaya başladım. adamın tek yaptığı sarma sigara içip bütün gün roman okumak. yardim parasi gelincede hayvan gibi içmek.

gel zaman git zaman çöp karıştırırkene gördüm johannesi, boş şişe aradığını tahmin ediyorum. buna çalışması gerektiğini hayatın böyle devam etmesinin iyi olmadığını söyledim. bu yine ehliyet falan filan dedi, bisikletin var onunla git işe, 3 5 ay calis ehliyetini alırsın dedim. ne biçim almansın nerede alman disiplini deyince orta parmak yapip sikeyim alman disiplinini demişliği bile var.

en son 1 ay önce gördüm, heyy pink floyd bruder diye seslendim bisikletle karşılıklı gelirken. çalışmaya başladığını söyledi. afferin lan adam oluyon dedim...

evet bencede siktir git tr ye!

yaa o degil de adamlar hiç gitmedikleri, hiç tanımadıkları, hiç görmedikleri yerler hakkında oturduklari yerden video izleyip, sikko yazilar okuyarak yargı dağıtıyorlar. ben de bu cahil özgüveninden istiyorum..
  • gene bizi kıskanacaklar:/
  • ne yazık ki çamur atma başlığı olmuş ve kendi kendiyle çelişen bir iddia barındırıyor. şöyle ki kanıt olarak sunulan süddeutsche zeitung haberinde şunlar söylenmiş:
    - nordrhein westfalen eyaletinde 2017'de yapılan incelemelere dayanarak bir veri elde edilmiş.
    - buna göre ülke genelinde tahminen 650000 evsiz olduğu saptanmış.
    - ancak 375000 kişi iltica edip yasal tanınma bekleyenler ya da kaçak göçmenler gibi durumları netleşince bir yere yerleştirilebilecek kişilermiş (bir kısmı kamplardan kaçmış).
    - birkaç ay içinde bir yere yerleştirilecek olan bu kişileri çıkarınca geriye 275000 kişi kalıyor. bunların 22000'i çocuk ve genç. çoğunluğu erkek.
    - 48000 kişi ab üyesi doğu avrupa ülkelerinin vatandaşları. muhtemelen iş bulmaya gelip bulamayan, kalacak yer de ayarlamayan insanlar.
    - son olarak evsizlikle mücadele edebilmek için yılda ortalama 80000 ila 100000 konut gerektiği, 2018 yılında da 287000 konut inşa edildiği belirtilmiş. küçük şehirlerde zaten boş konut mevcutmuş.

yani aslında yasal statüleri ve kişisel tercihleri nedeniyle sokakta kalanlarla ilgili önlemler alınmış. yeterli sayıda mesken inşa edilmiş. yukarıda söylenmiş, bu insanların bir kısmı (kendi vatandaşları) böyle yaşamayı kendileri seçenler. insanları (yasal tanınma bekleyenleri) plansızca sokağa atma gibi bir şey yok. evet, bu kişiler aç açık sokakta (bir kısmı kaçmış, bir kısmı ülkeye yeni girmiş), ama bizim kıyılarımızdan gece yarıları patlak botlarla yunan adalarına kaçmaya çalışanlar gibi meçhule gitmemişler.

hazımsız olmayalım arkadaşlar, el birliğiyle bu ülkeyi de derleyip toparlamaya çalışalım. savaş sonrasında yerle bir olan almanya son 60-70 yılda dünyanın gözleri önünde şimdiki durumuna geldi.
  • işte böyle zeka sorunu olanlar insanı bilgi sahibi yapıyor. ortaya çıkıp böyle bir başlık açmasaydı ekşi sözlüğün kutsal bilgi kaynağı imajını parlatmayacaktı.

ne almanya ile, ne almanya ve türkiye’de yaşayan evsizlerle ne de yaşam şartları, yardımlar ile alakalı gerçekten sıfır bilgim vardı.

süper aydınlandım. yazar arkadaşlara da teşekkür ederim ayrıca paylaşımları için .

arkadaşım gel türkiye’ye, almanya tü kaka. burda yaşa, her şey süper. çekinme bak su çok güzel. hem devlet bizde denediklerini sende de deneyecek.
    hadi gel...
  • ilk fırsatını bulduğumda iş bulup yerleşmeyi düşündüğüm ülkelerdendir almanya. başlık sayesinde iyice anladım ki tam bir sosyal devlet.
  • yaklaşık 2 sene almanya’daki evsizler arasında yaşadım. şartları buradaki asgari ücretliden daha iyi. emin olun bu böyle. alman insanları yardımsever değil o ayrı konu ama devlet yardımı ile beraber sıkıntı yaşamıyorlar. hatta bazı evsizler devlet yardımları ile ev almışlar ancak yine de sokaklarda yaşıyorlar. alışkanlıktan sanırım. gidip görün, ondan sonra konuşun.
  • almanya'da yaşayan biri olarak çoğunluğu evsiz olmak için evsizdir dediğim kitledir. işsizlik parası için başvurmayan, çoğunluğu madde bağımlısı tiplemelerdir. arada almanya'da kaçak bulunan (ukrayna, rusya tarafından gelen) tiplemeler de vardır. durumu şöyle anlatayım, almanya'da bir tane bile türk, arap, iranlı evsiz yok, nedenini düşünüverin.
  • barınaklarda yaşamayı değil sokakta yaşamayı tercih eden kitledir. bakın türkiye'de barınak var mı doğru dürüst? evsizleri sadece kışın kar yağdığında üç beş gün kapalı spor salonlarına doldurup, çorba veriyorlar. türkiye'de büyük şehirlerde sokakta yatan tonla insan var.
    geçenlerde bir kafede bir evsizle tanıştım. cami avlusunda bankların üstünde yatıyorlarmış. bakın yaz kış, cami avlusunda yatıyor bu insanlar ve en az 10 arkadaşından söz etti.
    türkiye'de evsiz, sokakta yaşayana ne devlet ne millet yardım ediyor bu bir gerçek ve o sizin yargıladığınız çoğu insan psikolojik problemleri sebebiyle ailesi tarafından sokağa atılmış insanlar. bilin istedim.