şükela:  tümü | bugün
 • almanya devleti bunu dert ediyor mu? hayır.
  hukuksuzluk yapana cezayı kesiyor mu?
  evet.
 • almanya devleti, medya, politikacilar, konustugun herkes bunun büyük bir sorun oldugnu söylüyor, tartisiyor, cözüm ariyor. en önemli cevap en altta, lütfen bastan asagi 5 ( bes defa) defa oku, irdele.
  - özellikle ikinici ve ücüncü nesilden olup hala
  - dogru düzgün almanca konusamamalari
  - ıssizlik ve sosyal devletten (hartz ıv) gecinmeleri
  - bazi bölgelerdeki ilkokullarda 90% varan ögrencilerin yabanci kökenli olmasi ve derin düsünceler. berlinde bazi bölgeler tamamen terk edilmis.
  - türklerin sosyal hayatta hic olmamasi ve yillardan beri hep ayni kafa ile yasamasi. örnegin söyle bir soru ile karsilasabilirsin. ıtfaiyede gönüllü olarak neden calismiyorlar.
  - medyada en cok konusulan, türklerin ve yabancilarin ıntegration (uyum) olamamasi.
  - ıntegration: bu kelimeyi her gün her yerde her politikaticadan duyarsin. evet türklerin almanya'ya ıntegration'u
  - son yillarda almanyada asiri sag gruplarin olusmasi, en bas nedeni olabilir. evet, almanyada reichbürger, ıdentitäre, mittelalter diye yeni model sag gruplar cikti.

  also liebe dummy kollege, du hast keine ahnung ...
 • almanya'nın zerre sikinde olmayan olay. almanya'ya yerleşmek, avrupadaki çoğu ülkeden daha kolay. daha geçen sene 18 bine yakın türke vatandaşlık vermiş. tabii her geleni alıyorlar diye bir durum da yok.

  almanya'nın umrunda değil çünkü almanya bununla mücadele etmiyor.

  ha oradaki türklerin uyum sorunu konusunda falan bir şey demiyorım.
 • yıllar önce o korkunç türkleri borazanla rohanın ordusu gibi çağırmasaydı, sanayi ve hizmetlerde çalışcak adam bulamayıp şu an dünyanın en büyük x'inci ekonomisi olamayacağı için göğüs gerilen, uğraşılan, aşma gayreti olan istiladır.

  çarkı çevirmek için dişli lazımdı, ithal ettin.
  şimdi çakma dişlinin bakım gideriyle yeni bir çark geliştirene kadar uğraşmaya devam.
 • (bkz: dedi suriyeli)
 • türklerin almanya'ya göçü eskidendi. kuzenim almanya'da polis. yakın bir zamanda türkiye'ye geldi ve benim de ona sorular sorma fırsatım oldu. asıl sorun arap kökenliler. lübnan,suriye tarafından gelenler asıl sorun.
 • bu kadar iddialı bir başlığa iki satır cümle yazıp kaçan, fitneyi ortaya atan bir yazarımsıya ait başlık.

  başlığa cevaben bir cümle: bu işler böyle tanzanya’ya da gitsen göçmenden şikayetçidir, amerika’ya da gitsen göçmenden şikayetçidir.

  he ek olarak; londra belediye başkanı (bkz: sadiq khan) kendisi pakistan asıllıdır. bir hayal edin türkiye’de pakistanlı birinin belediye başkanı olduğunu. (bkz: orayı yıkarlar)
 • bak beyinsize bak .

  lan gerizekali ben her ay kazandigim paranin yuzde 40-50 arasi vergi olarak oduyorum ve ustune de her mayis ayinda vergi beyannamesi yapip ustune bir 2000 euro daha vergi veriyorum.

  ama beyinsizin teki gelmis istila ettigimizi soylemis.

  yemin ediyorum sizde 1 gram beyin yok.
 • muhtemelen hayatında almanyaya gitmemiş birinin açtığı başlıktır ya da türk değildir, yapacak bir şey yok yazar alınırken kimliğe bakılmıyor malesef
 • türkiye'deki suriyelilere nazaran bulundukları ülkeye bir şekilde katkı sağlayan insanlardır. şahsen ispanya'dan almanya'ya yeni gelmiş biri olarak söyleyebilirim ki evet resmen istila etmişler lan. her yer türk kaynıyor. sokaklarda türkçe duymanız çok normal. biz ispanya'da türk göremiyoruz doğru dürüst. gerçi buradakilerin de yüzde doksanı çomar. benimle türkçe konuşmayı reddeden birkaç türk'e de rastlamadım değil. döner alacağım sırada adama türkçe sordum, almanca cevap verdi. ingilizce veya ispanyolca konuşabilirim, ama almancam yok dedim. ingilizce konuşmaya çalıştı. adama marul koyma diyorum inatla koymaya çalıştı. baktım yanındakilerle türkçe konuşuyor. "türkçe konuşabilirim ben." dedim. inatla olmayan ingilizcesiyle benimle ingilizce konuşmaya çalıştı. sonunda bir alman geldi benim ingilizce dediklerimi almancaya çevirdi de öyle anlaştık. ardından yanındaki ile türkçe konuşmaya devam etti. benim türkçemden daha iyi türkçesi varken neden şekillere girdi anlamış değilim. ama neyse. bu arada bu olay aalen'de geçen hafta oldu. marmaris isimli bir dönercide. döneri güzeldi ama yalan değil. yine olsa yine giderim. tavsiye ederim.

  bremen'deki ismet isimli dönerci de güzel döner yapıyor. korkmayın onlar türkçe konuşabiliyor.